romea - logo
11. července 2020 (sobota)
svátek má Olga
Loading
rozšířené vyhledávaní

Migrační krize 2015: 894.000 uprchlíků a nejednotný postoj zemí EU

8.12.2015 10:19
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos (Ilustrační FOTO: Jana Baudyšová, Romea.cz)
Uprchlíci na řeckém ostrově Kos (Ilustrační FOTO: Jana Baudyšová, Romea.cz)

Počátek krize:

Uprchlická krize je v centru pozornosti světové veřejnosti od letošního dubna, kdy Itálie požádala EU o svolání mimořádného summitu. Italská žádost byla reakcí na smrt asi 1200 lidí, kteří zahynuli u libyjského pobřeží při snaze dostat se do Evropy. Summit EU rozhodl, že unie ztrojnásobí prostředky pro operace agentury pro ostrahu hranic Frontex ve Středozemním moři.

Migrační trasy:

- Nejvíce využívaná je takzvaná balkánská trasa, která vede přes Turecko a řecké ostrovy, kam se uprchlíci dostávají na člunech, přes Makedonii, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko a Rakousko. Cílovou zemí je hlavně Německo. Tato trasa vedla původně přes Maďarsko, které ale postavilo na svých hranicích se Srbskem a později s Chorvatskem plot. Po uzavření zelené hranice s Chorvatskem se uprchlíci přesunuli ke slovinské hranici a snaží se dostat přes Rakousko do Německa.

- Takzvaná středozemní trasa vede ze zemí jako je Libye, Tunisko nebo Maroko přes Středozemní moře hlavně do Itálie. Dalšími tranzitními zeměmi je Španělsko nebo Malta. Uprchlíci často vyplouvají na nekvalitních plavidlech a několik tisíc jich během cesty za lepším životem zahynulo.

Země původu uprchlíků:

Nejpočetnější skupinou na balkánské trase jsou Syřané, následují uprchlíci z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu. Přes Středozemní moře putují do Evropy uprchlíci hlavně z Eritreje, Nigérie, Somálska a Súdánu.

V první polovině roku byli velkou skupinou mezi uprchlíky také obyvatelé balkánských zemí, hlavně z Kosova. Tato vlna ale opadla kvůli zpřísněným azylovým zákonům v Německu, které rozšířily počet takzvaných bezpečných zemí, jejichž občané nemají na azyl nárok, a to o Albánii, Kosovo a Černou Horu.

Postoje a reakce:

EU:

Červnový summit EU v Bruselu rozhodl, že uprchlíky (40.000 v Řecku a Itálii) nebude unie rozdělovat na základě kvót, ale na bázi dobrovolnosti. Uprchlíky se ale dlouho nedařilo rozdělit a v září ministři vnitra EU jasnou většinou hlasů schválili jednorázové krizové rozdělení 120.000 žadatelů o azyl z Itálie a z Řecka mezi ostatní země unie. Proti povinným kvótám se postavilo Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, Finsko se zdrželo. Slovensko a Maďarsko podaly minulý týden u Soudního dvora EU žalobu proti povinným kvótám.

EU zareagovala na krizi také jednáním s Tureckem, na jehož území se nachází 2,2 milionu syrských uprchlíků a další lidé z jiných zemí v regionu, především z Iráku. Na společném summitu z konce listopadu se obě strany shodly, že EU poskytne Ankaře tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč) na zlepšení situace tamních syrských uprchlíků.

Stavba plotů:

Zabránit přílivu uprchlíků stavbou plotu se jako první odhodlalo Maďarsko, které vybudovalo plot na své hranici se Srbskem a později s Chorvatskem. Krátký plot na hranici se Slovinskem začalo budovat také Rakousko, na části hranic s Řeckem postavila plot Makedonie a k podobnému kroku na hranici s Chorvatskem sáhlo i Slovinsko.

Kontroly hranic:

Řada zemí, včetně České republiky nebo Slovenska, začaly kvůli krizi s uprchlíky v různé formě obnovovat kontrolní režim na svých hranicích.

Německo:

Kancléřka Angela Merkelová je nejhlasitějším zastáncem pomoci uprchlíkům, za což ale sklízí kritiku i v Německu, kde na ni bylo podáno několik žalob za vlastizradu. Klíčovou událostí bylo kromě vstřícných výroků Merkelové oznámení z konce srpna, že německé úřady přestávají vůči běžencům ze Sýrie uplatňovat společnou evropskou azylovou politiku a nebudou je vracet do zemí, v nichž poprvé vstoupili na území EU. Místo toho začnou přímo rozhodovat o udělení azylu. Počátkem listopadu ale Německo oznámilo, že začne znovu vracet syrské běžence do zemí, kde poprvé vstoupili na území EU. Do Německa by podle vládních odhadů letos mohlo zamířit až 1,5 milionu uprchlíků, zdaleka nejvíc ze všech zemí Evropy.

Počty uprchlíků:

Podle zatím poslední statistiky Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) z 4. prosince dorazilo letos do Evropy 893.970 uprchlíků, z toho nejvíce do Řecka (asi 744.652) a Itálie (145.098). Při pokusu dostat se do Evropy podle IOM zahynulo nebo je pohřešováno 3601 lidí.

Nejpočetnější skupinou uprchlíků jsou Syřané (téměř 400.000), následují Afghánci (142.000) a Iráčané (asi 45.000).

ČR:

Česko společně se Slovenskem, Rumunskem a Maďarskem hlasovala proti povinným kvótám při rozdělování uprchlíků v rámci EU, žalobu ale na rozdíl od Slovenska a Maďarska nechystá. Vláda schválila, že do konce roku 2017 přijme 1500 migrantů. V České republice, která se nachází mimo hlavní migrační proud, bylo podle ministerstva vnitra od ledna do konce listopadu zjištěno 8149 nelegálních migrantů, z toho 1985 Syřanů, 973 Ukrajinců a 560 Afghánců. Ze Syřanů o azyl v Česku požádalo jen 122 lidí a v záchytných zařízeních zůstává zhruba 130 lidí. Česko také pomohlo Maďarsku a Slovinsku, kam vyslalo policisty a vojáky. Proti přílivu migrantů se ostře vyhrazuje prezident Miloš Zeman.

Přečteno: 815x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo