romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Miroslav Brož: Sociální bydlení pro Romy přispěje k zakonzervování statu quo

Praha, 29.3.2013 9:50, (ROMEA)
Miroslav Brož
Miroslav BrožUž delší dobu probíhá vzrušená odborná diskuze o takzvaném sociálním bydlení. Sociální bydlení by mělo být dostupné pro lidi, kteří nedosáhnou na byt na volném trhu a jinak by skončili na ulici. Diskuze o sociálním bydlení se do značné míry prolnula s diskuzí o bydlení chudých Romů.

V ekonomicky vyspělých evropských zemích je sociální bydlení zpravidla určeno pro jednotlivce a rodiny, které z ekonomických důvodů nemohou zaplatit běžný nájem, nebo ohrožené skupiny, typicky třeba lidi s psychiatrickou diagnózou nebo s mentálním handicapem či fyzickým handicapem, matky samoživitelky, nízkopříjmové důchodce.

V České republice budou pravděpodobně hlavní cílovou skupinu sociálního bydlení tvořit Romové, respektive hlavně romské rodiny s dětmi. Ty jsou na trhu s pronájmy bytů diskriminovány v České republice tak silně, že je pro ně v mnoha místech jen výjimečně možné pronajmout si běžný byt, mimo sociálně vyloučenou lokalitu. Proto končí ve špinavých bytech IV. kategorie v domech hrůzy, nebo na ubytovnách, kde platí zpravidla ty nejvyšší nájmy v celém městě. Běžný byt za běžnou cenu jim nikdo nepronajme. Důležité je, že většina obyvatel ubytoven a domů hrůzy by je chtěla opustit, chtějí žít jinak.

Situace v chudinských romských lokalitách a ubytovnách už zašla daleko. Na mnoha místech panují neúnosné stavební či hygienické podmínky. Rodinné rozpočty obyvatel ghett jsou decimovány přemrštěnými nájmy. Peníze ze státního rozpočtu končí formou příspěvků na bydlení na kontech obchodníků s chudobou. Situace bezesporu potřebuje okamžité a akutní řešení.

Je však dobrým řešením, abychom místo odstranění příčiny stávajícího stavu, tedy diskriminace romských rodin na realitním trhu v České republice, reagovali utvořením sítě „sociálního bydlení“ pro Romy?

Romské rodiny přece na ubytovnách či ghettech nebydlí proto, že by si nemohly ze svých rozpočtů pronajmout byt za cenu běžnou na trhu. Ten je ve skutečnosti mnohem levnější, než kolik platí v ubytovně či ve špatné čtvrti; a těžko lze předpokládat, že cena romského sociálního bydlení bude v chudých regionech nižší, než cena pronájmu běžných bytů. Kdyby si romské rodiny mohly najmout běžný byt, kterých je na trhu dostatek, za normální cenu, nebylo by potřeba vymýšlet systém romského sociálního bydlení, který má řešit neúnosnou bytovou situaci tisíců romských rodin.

Přitom v České republice je v platnosti antidiskriminační zákon, který umožňuje postihovat etnickou diskriminaci. Pronajímání bytu je podnikání jako každé jiné. Máte-li autopůjčovnu či hotel, také nemůžete odmítnout pronájem auta či pokoje klientovi z důvodu, že má hodně dětí, nebo proto, že má tmavou barvu kůže. To je prostě nelegální. Antidiskriminační zákon však není v České republice dodržován ani vymáhán.

Jak bude ono romské sociální bydlení asi vypadat? Informace z webu Ministerstva pro místní rozvoj dávají tušit, že snad bude zákonem a dotacemi podporováno vytvoření a provozování jakýchsi regulovaných „sociálních“ ubytoven, které snad budou levnější, než je tomu doposud, a jejich obyvatelům budou pomáhat sociální pracovníci. Přínosem bude asi to, že Romové na regulovaných sociálních ubytovnách možná nebudou tolik trpět materiální nouzí a špatnými hygienickými podmínkami, celkově však toto řešení přispěje k zakonzervování stavu a zhoršení situace v dlouhodobém horizontu. Důležitou otázkou je, zda-li budou na realizaci programů sociálního bydlení použity EU prostředky určené na řešení situace chudých romských komunit.

Budou-li romské rodiny bydlet v síti sociálního bydlení, nebudou v něm bydlet z ekonomických důvodů, ale z etnických. Kvůli své etnicitě a s ní spojené diskriminaci si nemohou pronajmout byt za normální cenu, mimo gheto či ubytovnu. Tento smutný fakt má řešit připravovaná koncepce sociálního bydlení. Spíš než další oddělování majority a komunity skrze ubytování Romů v takzvaném sociálním bydlení bychom se měli snažit o to, abychom umožnili příslušníkům menšin žít mezi námi, mimo ghetta a ubytovny, byť nově takzvaně sociální.

Místo práce jsme dali Romům sociální dávky, místo podpory vzdělání jsme pro Romy zřídili zvláštní školy. Co místo vymýšlení segregovaného romského bydlení začít řešit diskriminaci Romů na trhu s byty?

Přečteno: 2241x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Názory, sociální bydlení, Bydlení, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo