romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Miroslav Brož: Víkendové vlnobití protiromské nenávisti. Máme letos nejhorší za sebou?

Praha, 29.9.2013 21:40, (ROMEA)
V Krupce se 28. 9. 2013 shromáždilo asi 350 odpůrců neonacismu. Mezi nimi bylo velké množství místních Romů. (FOTO: Jan Čonka)
V Krupce se 28. 9. 2013 shromáždilo asi 350 odpůrců neonacismu. Mezi nimi bylo velké množství místních Romů. (FOTO: Jan Čonka)

Platforma Blokujeme!, jejíž jsou Konexe hrdým členem, prožila další rušný víkend. Společně jsme se postavili demonstracím jejichž účelem bylo vyvolání nenávisti ve čtyřech městech – v pátek v Ostravě, v sobotu v Den Svatého Václava v Krupce, Vítkově a Praze. Utrpěli jsme jednu porážku, jednu remízu a dvě drtivá vítězství.

V Ostravě měla navrch nenávist

V Ostravě měli rasisté místo srazu na Náměstí Slovenského národního povstání, kde proběhl volební mítink Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) jen několik desítek metrů od romské ubytovny v Čujkovově ulici. Bylo jasné, že v případě vypuknutí protiromských násilností právě ubytovna bude cílem davu.

Ostravští aktivisté platformy Blokujeme uspořádali řádně nahlášené vlastní shromáždění v prostoru mezi náměstím a ubytovnou. Něco, co jsme udělali několikrát v minulosti - je to vlastně taktika lidského štítu. Shromáždění Blokujeme bylo následně narušeno skupinou anticigánistů, kteří verbálně napadali protirasistické aktivisty a vážně narušili jejich pocit osobní bezpečnosti. Následně bylo protirasistické shromáždění rozpuštěno bez splnění zákonných formalit a bez udání zákonného důvodu mužem, který o sobě prohlašoval že je místostarostou Ostravy. Potom vypukly pouliční boje. Dav účastníků volebního mítinku DSSS se pokusil prorazit policejní kordón, který bránil cestu k ubytovně. Když se to nepodařilo, rasisté se rozdělili do menších skupinek, které se za neustálého útočení na policisty pokoušely probojovat k ubytovně na vlastní pěst. Boje utichly až v nočních hodinách. Psychické následky, které události zanechaly na ostravské romské komunitě jsou vážné, stejně tak jako následky pro mezietnické soužití ve městě. V pátek měla v Ostravě navrch nenávist.

Intelektuální výkvět nenávisti v Praze

V sobotu se neonacisté a jejich přátelé sešli v počtu asi stovky lidí na Václavském náměstí v Praze. Organizace demonstrace, stejně jako intelektuální úroveň projevů byla vyšší úrovně, než jsme zvyklí z většiny ostatních neonacistických demonstrací. Řečníci z řad intelektuálů spíše než o primitivní protiromské nenávisti hovořili o ideovém podhoubí, ze kterého roste.

Nedaleko, na Jungmanově náměstí se sešli protirasističtí aktivisté, Romové a Zelení, kteří vyjádřili nesouhlas a pronesli vlastní projevy.

Vandasův debakl ve Vítkově

Ve Vítkově, kde neonacisté před lety téměř upálili malou romskou holčičku Natálku, nepřišli na sobotní mítink DSSS téměř žádní místní anticikanisté. Poslechnout si Vandase však přišlo několik desítek Romů v doprovodu statečné aktivistky Ivanky Mariposy Čonkové. Neonacisté se následně rozhodli neprodlužovat své fiasko a kvapně z Vítkova odjeli.

Drtivé vítězství v Krupce

V Krupce se v místě vstupu do Maršovského sídliště obývaného Romy shromáždilo několik stovek lidí – obyvatel sídliště a aktivistů ze všech koutů České republiky a z Německa. O nenávisti a bratrství mezi lidmi promluvil kněz, zahráli místní muzikanti. Pro děti se hrálo divadlo. Nezazněly žádné projevy, vše podstatné zarapovali ve svých textech hiphopeři z De La Negra, vystupují většinou tam, kde pochodují neonacisté, a v sobotu měli svůj první koncert na domácí půdě.

Neonacisté ze skupiny Čeští lvi svůj pochod do Maršova odkládají a následně úplně ruší. Antirasistické shromáždění se mění na veselý pouliční festival.

Protiromské demonstrace probíhají v cyklech

Události tohoto víkendu byly jistě důležitou kapitolou letošní sezóny nenávistných protiromských demonstrací a protirasistické hnutí v České Republice si z nich odneslo cenné zkušenosti, stejně jako mnohé otázky.

Vypadá to, že protiromské demonstrace v České republice přicházejí v cyklech, ve vlnách. V tom případě se pravděpodobně nacházíme blízko za vrcholem třetí takovéto vlny.

První vlnu protiromských pochodů a demonstrací rozpoutal pokus o pogrom na romské obyvatele litvínovského sídliště Janov v listopadu 2008 a trvala do dubna 2009, kdy byla ukončena pochodem neonacistů v Ústí nad Labem a žhářským útokem ve Vítkově, který se odehrál ve stejnou noc, jako ústecký pochod.

Druhá vlna byla odstartována protiromským pochodem v Novém Bydžově na jaře 2011, vyvrcholila sérií protiromských demonstrací ve Šluknovském výběžku na sklonku léta a ukončilo jí až chladné podzimní počasí nevhodné pro demonstrace.

Současná, třetí vlna, trvá od jara 2013 a stále neskončila, ale snad už je za kulminací. Přijdou volby a po nich zima.

Zdá se, že každá taková vlna významně zhoršuje postavení romské menšiny v České republice, zvyšuje protiromské nálady a také posouvá hranice toho, co je ještě bráno jako „normální“. Každá tato vlna zvýšila významně interetnické napětí v České republice. Každá vlna je horší a silnější než ta předchozí a intervaly mezi nimi se zkracují.

Jedním z důvodů protiromských nálad a následně i protiromských demonstrací je selhání politiky sociální integrace v České republice po roce 1989 a jejích současných a minulých nástrojů a strategií. Situace Romů se zhoršuje, romská chudoba a sociální vyloučení se prohlubuje.

Zhoršuje se ekonomická a sociální situace majoritní společnosti. Lidé přicházejí o jistoty, klesá důvěra v politický systém a mainstreamové politické strany. Tradiční ideály o rovnosti mezi lidmi, solidaritě, lidských právech ztrácí v této těžké době na důležitosti. Mnohým se zdá, že řešení současného stavu by mohla přinést vláda pevné ruky. Další hledají obětního beránka pro svou frustraci.

Přinese sebou oteplení na jaře 2014 další, už čtvrtou vlnu protiromských demonstrací ?

Kdo surfuje na vlnách nenávisti

Na konci října proběhnou parlamentní volby. Jako velmi znepokojující se jeví volební preference DSSS, která podle některých výzkumů v některých Krajích atakuje hranici 5% nutnou pro vstup do sněmovny. Představa, že neonacisté zasednou v českém parlamentu je jistě nepěkná, ale bude stačit daleko méně. V případě, že DSSS překročí svým volebním výsledkem hranici 1,5% získá státní příspěvek ve výši okolo 8 miliónů korun. Získá-li výsledek vyšší, částka příspěvku raketově stoupá.

V současnosti se neonacistické hnutí potýká s nedostatkem finančních prostředků. Neonacisté nemají peníze na cestování, pronájmy pódií, zvukových aparatur, výrobu letáků a propagaci, režijní náklady. DSSS toho nemá voličům moc co nabídnout. Kromě anticiganismu a ten využívá co to jde. Protiromsky orientované akce jsou základem jejich propagace. Straně se skrze všeobecně rozšířenou protiromskou nenávist daří oslovovat a získávat voliče.

Letošní vlna protiromských demonstrací a pochodů ukázala, že i s minimálními finančními prostředky dokáží rozpoutat opravdové peklo. Jestli neonacisté získají státní příspěvek na svou činnost, je téměř jisté, že ho využijí k rozpoutání, přiživování a financování další vlny protiromských pochodů, která začne na jaře roku 2014 a která jim bude sloužit jako volební kampaň před volbami, které nás napřesrok čekají.

Události kolem vzniku platformy Blokujeme! dávají naději, že česká občanská společnost se probouzí a začíná reagovat na vlnu nenávisti. Do aktivit proti anticiganismu a neonacismu se nově zapojilo množství angažovaných jednotlivců a institucí. Stoupá mezinárodní podpora, antirasistické shromáždění v Krupce v sobotu přijely podpořit desítky německých aktivistů.

Brzy se odehrají nejméně další tři nebezpečné protiromské demonstrace – v Duchcově, v Ústí nad Labem a znovu v Ostravě. Po nich snad přijde období klidu, kdy se musíme připravit na horké předvolební jaro 2014.

Přečteno: 1875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Nenávist, Pochod, Ostrava, Krupka, Vítkov, Praha, DSSS, Rasismus, Neonacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo