romea - logo
7. dubna 2020 (úterý)
svátek má Heřman / Hermína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Můžeme spolu: Názor si tvořím, až když něco prožiju, říká raperka SharkaSs

29.5.2017 12:51
Šárka Geroldová alias SharkaSs.
Šárka Geroldová alias SharkaSs.

Od ledna 2017 přinášíme rozhovory s lidmi, kteří dělají zajímavé věci, které zároveň pomáhají k tomu, aby se nám společně žilo dobře. Když jsme hledali název rubriky, tak mě oslovilo motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. A tak jsme se s organizátory dohodli, že rubriku uvedeme pod stejným názvem.

Od května 2017 jsem do rozhovorů začala přidávat otázku týkající se slov, která ve veřejném prostoru často ztrácení skutečný obsah, protože si pod ním každý představujeme něco jiného. Jsou to slova jako Čech, Rom, gádžo a další podobná, proti kterým se část respondentů během prvních několika měsíců rozhovorů v různé míře a hojnosti ohrazovala.

Rozhovor s SharkaSs

SharkaSs je raperka, skladatelka a moderátorka. Dvakrát vyhrála českou rapovou soutěž Battle night a v roce 2012 se zúčastnila televizní soutěže Česko Slovensko má talent. Je jednou z tváří Hate Free kampaně, letos zpívala na oslavách Mezinárodního dne Romů a 2.6. 2017 bude vystupovat na pražském Smíchově v rámci festivalu Khamoro.

Co je podle Vás potřeba dělat, aby se nám společně žilo dobře?

Snažit se žít v míru bez rozbrojů, hádek a v poklidu se chápat, jenom pochopení spojí naše mosty. To jsem řekla i v jedné písničce. Takže pochopit se, chápat se.

Jak to vypadá konkrétně? V tom, co dělám, dneska, zítra, pozítří?

Přijmout, že jsem já a že jsou i jiný, přijmout, že existuje můj názor a názor někoho jinýho. Já nevím, to mluví za vše. „Přijmout“ je slovo mnoha významů. Přijmout to. A přijmout jak dobro, tak zlo.

Vzpomněla byste si na nějakou situaci, která by to reprezentovala?

Dejme tomu, že máme manžela a ten mlátí svoji manželku, protože když byl malej, tak jeho mlátil otec. A my se můžeme koukat jak na manželku jako na oběť, tak můžeme vidět jako oběť i toho manžela. Záleží jen na tom, jak se je rozhodneme vnímat. A pochopení je pro mě být nestranný. My nevíme, protože my jsme nebyli v jejich kůži, obou dvou. Ale můžeme se snažit v životě třeba o to, abychom to měli jiný. A když říkám můžeme, tak to znamená, že na tom můžeme postavit náš život. Ptát se, jak chceme, aby vypadal nebo nevypadal.

Je situace, kdy máte pocit, že se tohle nedaří naplňovat?

Ty strany musí být vyvážený. Nefunguje to, když jedna strana používá víc síly než ta druhá.

Jak jste se dostala k účasti v Hate Free a vystupování na Mezinárodním dni Romů?

Já jsem chtěla zpívat lidem a to pořád dělám. A chtěla jsem mluvit k lidem a to se mi taky splnilo. A pak už bylo jedno, z jakého kanálu jsem to mohla šířit, když mi ten kanál nebyl proti srsti. Já se snažím neodsuzovat lidi.

Je to tedy tak, že tyhle aktivity nevyhledáváte cíleně, ale když přijdou, tak se do nich pustíte?

Já přijímám ty situace, co ke mně chodí, a názor si vytvořím, až když to prožiju. Takhle si tvořím svůj názor. A myslím, že každý má právo na to mít svůj názor. Protože já jsem jako hudebník nestranná.

Co znamená ta nestrannost?

Že nerozlišuju lidi.

Od května jsem začala zařazovat otázky týkající se slov, která mám chuť znovu prozkoumávat. A tak bych se chtěla zeptat i Vás, co pro Vás znamená slovo Čech?

Slovo Čech pro mě znamená ne nutně obyvatel České republiky, ale člověk, který má vztah k věcem, které s českou kulturou přímo souvisí. Jako českou kulturu vnímám vztah k pivu, k české kuchyni, a k hokeji – prostě pivo, řízky a pohoda.

A co z toho se týká Vás osobně?

Já si nepřipadám, jako že se někam řadím. Já jsem médium. Ale podle občanky jsem Češka.

Je situace, kdy je to pro vás důležité?

To je strašně těžký – na letištích a tak, možná z právního hlediska je to důležitý, ale reálně si myslím, že ty lidi tolik neřešili, odkud jsem. Spíš jim vadí, že nezpívám anglicky. A já musím začít zpívat anglicky, pokud chci být pro všechny.

Máte nějaké sny? Kdybyste měla kouzelnou hůlku, co byste vyčarovala?

Já můžu měnit jenom sebe. To je celý, co můžu měnit. To, jak to přijme jiný člověk je čistě jen na jeho změně. Já jsem kamínek v řece. Řeka proudí furt a je jí jedno, jestli je tam kamínek. Ale třeba ten kamínek bude tak kouzelnej, že zachytí větev. A změním proud vody. A to si můžu přát.

Přečteno: 977x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Můžeme spolu, Hudba, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo