romea - logo
17. února 2019 (neděle)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury otevírá výstavu Svět bez hranic. Romové a sport

Brno, 18.3.2014 11:27, (ROMEA)
Výstava Muzea romské kultury: Svět bez hranic. Romové a sport
Výstava Muzea romské kultury: Svět bez hranic. Romové a sport

Muzeum romské kultury zve na výstavu Svět bez hranic. Romové a sport. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 20.3. od 16 hodin a vystoupí zde zástupci mladé generace romských sportovců: jedenáctiletý Patrik Kroščen, šestinásobný mistr Evropy v kickboxu, a projekt Bojovat srdcem – romské děti z vyloučených lokalit s ukázkou bojového umění capoeira.

Samotná výstava potrvá od 20. března do 21. září. „Sport dává Romům možnost vypracovat se a díky svým úspěchům být uznáni okolím,“ vysvětluje kurátorka výstavy Jana Poláková. „Někteří romští sportovci, například boxer Jan Balog, pak také dále pracují s romskou mládeží a sport se pro ně stává odrazovým můstkem k dalším tématům. Také proto jsme se rozhodli veřejnosti prezentovat toto dosud nemedializované téma,“ dodává.

A v jakých sportech Romové nejvíce vynikají? „Jejich nejsilnější disciplínou je box. V tom nás také reprezentovali na olympijských hrách,“ uvádí Poláková. Jako první Rom za Československo nastoupil do boxerského ringu pod pěti kruhy Miroslav Šándor (17. místo na LOH 1980 v Moskvě), už za ČR pak boxeři Ľudovít Plachetka a Pavol Polakovič (oba 9. místo v Atlantě 1996). Smutný sportovní osud potkal boxery Stanislava Tišera a Miroslava Toráče a gymnastku Danu Gažiovou. Sen o olympiádě v Los Angeles jim v roce 1984 překazil politický bojkot.

Výstava Svět bez hranic. Romové a sport, 20. 3. – 21. 9. 2014; otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00. Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno

Muzeum romské kultury
Přečteno: 878x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Romové, Svět bez hranic. Romové a sport, Výstava, vernisáž, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo