romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Muzeum romské kultury otevírá výstavu Svět bez hranic. Romové a sport

Brno, 18.3.2014 11:27, (ROMEA)
Výstava Muzea romské kultury: Svět bez hranic. Romové a sport
Výstava Muzea romské kultury: Svět bez hranic. Romové a sport

Muzeum romské kultury zve na výstavu Svět bez hranic. Romové a sport. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 20.3. od 16 hodin a vystoupí zde zástupci mladé generace romských sportovců: jedenáctiletý Patrik Kroščen, šestinásobný mistr Evropy v kickboxu, a projekt Bojovat srdcem – romské děti z vyloučených lokalit s ukázkou bojového umění capoeira.

Samotná výstava potrvá od 20. března do 21. září. „Sport dává Romům možnost vypracovat se a díky svým úspěchům být uznáni okolím,“ vysvětluje kurátorka výstavy Jana Poláková. „Někteří romští sportovci, například boxer Jan Balog, pak také dále pracují s romskou mládeží a sport se pro ně stává odrazovým můstkem k dalším tématům. Také proto jsme se rozhodli veřejnosti prezentovat toto dosud nemedializované téma,“ dodává.

A v jakých sportech Romové nejvíce vynikají? „Jejich nejsilnější disciplínou je box. V tom nás také reprezentovali na olympijských hrách,“ uvádí Poláková. Jako první Rom za Československo nastoupil do boxerského ringu pod pěti kruhy Miroslav Šándor (17. místo na LOH 1980 v Moskvě), už za ČR pak boxeři Ľudovít Plachetka a Pavol Polakovič (oba 9. místo v Atlantě 1996). Smutný sportovní osud potkal boxery Stanislava Tišera a Miroslava Toráče a gymnastku Danu Gažiovou. Sen o olympiádě v Los Angeles jim v roce 1984 překazil politický bojkot.

Výstava Svět bez hranic. Romové a sport, 20. 3. – 21. 9. 2014; otevřeno: út – pá, ne 10.00 – 18.00. Muzeum romské kultury, Bratislavská 67, Brno

Muzeum romské kultury
Přečteno: 942x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Muzeum romské kultury, Romové, Svět bez hranic. Romové a sport, Výstava, vernisáž, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo