romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury pořádá 4. Sochařské sympozium – In memoriam Ondřej Gadžor

Brno, 4.9.2014 11:10, (ROMEA)
Ondřej Gadžor (FOTO: Roman Čonka/Dokumentačně-informační centrum romské kultury, SR)
Ondřej Gadžor (FOTO: Roman Čonka/Dokumentačně-informační centrum romské kultury, SR)

V pondělí 15. září ve 14:00 hodin bude v přednáškovém sále Muzea romské kultury zahájeno 4. Sochařské sympozium, které je tentokrát věnováno vzpomínce na loni zesnulého sochaře Ondreje Gadžora. Zahájení se zúčastní jeho manželka a k vidění bude také krátký dokument o tomto výjimečném člověku a umělci.

Romský řezbář Ondřej Gadžor (9. 7. 1956 – 19.10.2013) se řezbářství začal věnovat ve 24 letech. Hlouběji nahlédnout do světa výtvarného umění mu pomohl sochař Vojtěch Löffler a první samostatnou výstavu měl v Malokarpatském muzeu v Pezinku v roce 1999, kterou zaštítil tehdejší slovenský prezident Rudolf Schuster. Svoje práce prezentoval také v Košicích (Dny řemesel) a v roce 2002 prezentovalo sdružení Jekhetane Spolu (vydavatel Romano nevo ľil) umělcovu tvorbu na výstavě romského výtvarného umění na Slovensku v Národním osvětovém centru v Bratislavě.

Sochařské sympozium na jeho počest potrvá až do pátku 19. září a během celé této doby je možné přijít a živě sledovat práci romských umělců z České republiky a ze Slovenska.

Těšit se můžete na tyto talentované osobnosti:

Božena Přikrylová (*1978)

Ve čtyřech letech ztratila zrak, během studa v internátní škole pro nevidomé se ale seznámila s modelováním z hlíny, které dále rozvíjela pod vedením Štěpána Axmana a jeho speciální techniky. Náměty pro svá figurální díla čerpá z každodennosti, která ji obklopuje, nebo z náboženství. Její plastika Spravedlnost zdobí vstupní halu Kanceláře veřejného ochránce práv na brněnské Údolní ulici.

Ivan Berky-Dušík (*1970)

Žije v romské osadě u Zvolenské Slatiny, pochází ze známé muzikantské rodiny, sám se však od dětství orientuje na výtvarnou tvorbu, kreslí a vyřezává ze dřeva. V roce 2003 se zúčastnil výtvarné soutěže muzea na sochu s tematikou holocaustu a silou svého návrhu zvítězil i v konkurenci s mnohými akademiky. Tak vzniklo sousoší s názvem Pieta, jehož trvalé místo je ve světlíku stálé muzejní expozice.

Daniel Kováč (*1952)

Narodil se ve východoslovenské romské osadě u Zborova (okr. Bardějov), kde také dosud žije a tvoří. Vyřezávat začal sám ve čtrnácti letech pouze kapesním nožíkem a od postav zvířátek postupně přešel k figurám lidí. Vytváří především díla s křesťanskou tematikou, některá dosahují až životní velikosti.

Martin Holub (*1975)

Absolvoval SUPŠ v Praze, obor řezbářství. Je to osobitý umělec a vynálezce s širokým spektrem tvorby, vyrábí převážně užitné dekorační hračky a objekty, kde uplatňuje svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor v originálním technologickém a výtvarném zpracování.

brf, Muzeum romské kultury
Přečteno: 512x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Muzeum, Muzeum romské kultury, Brno, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo