Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Muzeum romské kultury pořádá 4. Sochařské sympozium – In memoriam Ondřej Gadžor

04. září 2014
Čtení na 2 minuty

V pondělí 15. září ve 14:00 hodin bude v přednáškovém sále Muzea romské kultury zahájeno 4. Sochařské sympozium, které je tentokrát věnováno vzpomínce na loni zesnulého sochaře Ondreje Gadžora. Zahájení se zúčastní jeho manželka a k vidění bude také krátký dokument o tomto výjimečném člověku a umělci.

Romský řezbář Ondřej Gadžor (9. 7. 1956 – 19.10.2013) se řezbářství začal věnovat ve 24 letech. Hlouběji nahlédnout do světa výtvarného umění mu pomohl sochař Vojtěch Löffler a první samostatnou výstavu měl v Malokarpatském muzeu v Pezinku v roce 1999, kterou zaštítil tehdejší slovenský prezident Rudolf Schuster. Svoje práce prezentoval také v Košicích (Dny řemesel) a v roce 2002 prezentovalo sdružení Jekhetane Spolu (vydavatel Romano nevo ľil) umělcovu tvorbu na výstavě romského výtvarného umění na Slovensku v Národním osvětovém centru v Bratislavě.

Sochařské sympozium na jeho počest potrvá až do pátku 19. září a během celé této doby je možné přijít a živě sledovat práci romských umělců z České republiky a ze Slovenska.

Těšit se můžete na tyto talentované osobnosti:

Božena Přikrylová (*1978)

Ve čtyřech letech ztratila zrak, během studa v internátní škole pro nevidomé se ale seznámila s modelováním z hlíny, které dále rozvíjela pod vedením Štěpána Axmana a jeho speciální techniky. Náměty pro svá figurální díla čerpá z každodennosti, která ji obklopuje, nebo z náboženství. Její plastika Spravedlnost zdobí vstupní halu Kanceláře veřejného ochránce práv na brněnské Údolní ulici.

Ivan Berky-Dušík (*1970)

Žije v romské osadě u Zvolenské Slatiny, pochází ze známé muzikantské rodiny, sám se však od dětství orientuje na výtvarnou tvorbu, kreslí a vyřezává ze dřeva. V roce 2003 se zúčastnil výtvarné soutěže muzea na sochu s tematikou holocaustu a silou svého návrhu zvítězil i v konkurenci s mnohými akademiky. Tak vzniklo sousoší s názvem Pieta, jehož trvalé místo je ve světlíku stálé muzejní expozice.

Daniel Kováč (*1952)

Narodil se ve východoslovenské romské osadě u Zborova (okr. Bardějov), kde také dosud žije a tvoří. Vyřezávat začal sám ve čtrnácti letech pouze kapesním nožíkem a od postav zvířátek postupně přešel k figurám lidí. Vytváří především díla s křesťanskou tematikou, některá dosahují až životní velikosti.

Martin Holub (*1975)

Absolvoval SUPŠ v Praze, obor řezbářství. Je to osobitý umělec a vynálezce s širokým spektrem tvorby, vyrábí převážně užitné dekorační hračky a objekty, kde uplatňuje svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor v originálním technologickém a výtvarném zpracování.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon