romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Muzeum romské kultury pořádá 4. Sochařské sympozium – In memoriam Ondřej Gadžor

Brno, 4.9.2014 11:10, (ROMEA)
Ondřej Gadžor (FOTO: Roman Čonka/Dokumentačně-informační centrum romské kultury, SR)
Ondřej Gadžor (FOTO: Roman Čonka/Dokumentačně-informační centrum romské kultury, SR)

V pondělí 15. září ve 14:00 hodin bude v přednáškovém sále Muzea romské kultury zahájeno 4. Sochařské sympozium, které je tentokrát věnováno vzpomínce na loni zesnulého sochaře Ondreje Gadžora. Zahájení se zúčastní jeho manželka a k vidění bude také krátký dokument o tomto výjimečném člověku a umělci.

Romský řezbář Ondřej Gadžor (9. 7. 1956 – 19.10.2013) se řezbářství začal věnovat ve 24 letech. Hlouběji nahlédnout do světa výtvarného umění mu pomohl sochař Vojtěch Löffler a první samostatnou výstavu měl v Malokarpatském muzeu v Pezinku v roce 1999, kterou zaštítil tehdejší slovenský prezident Rudolf Schuster. Svoje práce prezentoval také v Košicích (Dny řemesel) a v roce 2002 prezentovalo sdružení Jekhetane Spolu (vydavatel Romano nevo ľil) umělcovu tvorbu na výstavě romského výtvarného umění na Slovensku v Národním osvětovém centru v Bratislavě.

Sochařské sympozium na jeho počest potrvá až do pátku 19. září a během celé této doby je možné přijít a živě sledovat práci romských umělců z České republiky a ze Slovenska.

Těšit se můžete na tyto talentované osobnosti:

Božena Přikrylová (*1978)

Ve čtyřech letech ztratila zrak, během studa v internátní škole pro nevidomé se ale seznámila s modelováním z hlíny, které dále rozvíjela pod vedením Štěpána Axmana a jeho speciální techniky. Náměty pro svá figurální díla čerpá z každodennosti, která ji obklopuje, nebo z náboženství. Její plastika Spravedlnost zdobí vstupní halu Kanceláře veřejného ochránce práv na brněnské Údolní ulici.

Ivan Berky-Dušík (*1970)

Žije v romské osadě u Zvolenské Slatiny, pochází ze známé muzikantské rodiny, sám se však od dětství orientuje na výtvarnou tvorbu, kreslí a vyřezává ze dřeva. V roce 2003 se zúčastnil výtvarné soutěže muzea na sochu s tematikou holocaustu a silou svého návrhu zvítězil i v konkurenci s mnohými akademiky. Tak vzniklo sousoší s názvem Pieta, jehož trvalé místo je ve světlíku stálé muzejní expozice.

Daniel Kováč (*1952)

Narodil se ve východoslovenské romské osadě u Zborova (okr. Bardějov), kde také dosud žije a tvoří. Vyřezávat začal sám ve čtrnácti letech pouze kapesním nožíkem a od postav zvířátek postupně přešel k figurám lidí. Vytváří především díla s křesťanskou tematikou, některá dosahují až životní velikosti.

Martin Holub (*1975)

Absolvoval SUPŠ v Praze, obor řezbářství. Je to osobitý umělec a vynálezce s širokým spektrem tvorby, vyrábí převážně užitné dekorační hračky a objekty, kde uplatňuje svou vynalézavost, fantazii a smysl pro humor v originálním technologickém a výtvarném zpracování.

brf, Muzeum romské kultury
Přečteno: 510x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Výstava, Muzeum, Muzeum romské kultury, Brno, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek..
romea - logo