romea - logo
26. září 2021 (neděle)
svátek má Andrea

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Obchodování s chudobou je na vzestupu. Majitelé ubytoven inkasují peníze státu

Ostrava, Brno, 7.3.2013 14:42, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Ostrava se plní ubytovnami pro chudé

Lidí žijících v ostravských ubytovnách prudce přibývá. Majitelé zařízení tak slušně bohatnou, jen loni šlo podle serveru iDNES.cz na tyto účely do Ostravy 172 milionů korun ze sociálních dávek, tedy dvakrát tolik, co dříve.

V malých místnostech o několika metrech čtverečních bez sociálního zařízení, které je často společné na chodbě pro celé patro, žijí často i šestičlenné rodiny. Majitel ubytovny za jednu takovou místnost vyinkasuje od státu třeba patnáct tisíc korun. Jak sdělil pro iDNES Kumar Vishwanathan ze sdružení Vzájemné soužití, žije podle terénních zjištění sdružení v ubytovnách v Ostravě 18 tisíc lidí.

Podle Vishwanathana na ubytovnách končí zbytečně moc lidí. Žijí v nevyhovujících podmínkách. "Nedávno jsme řešili problém rodiny, které soud odebral tři děti, mimo jiné byly také důvodem neodpovídající bytové podmínky. Je to nehospodárné. Stát za dospělého platí ubytovně čtyři tisíce, za dítě dva a půl. Dítě v ústavu stojí ročně 300 tisíc. Dát chudým šanci a věnovat se jim vyjde levněji."

Do kapes majitelům ubytoven tak plynou rekordní peníze. "Kontaktní pracoviště Ostrava v roce 2011 vyplatilo na doplatku na bydlení zhruba 87 milionů korun. V roce 2012 šlo asi o 172 milionů," uvedla pro stejný server mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.

K jinému ubytování se však obyvatelé nevyhovujících ubytoven dostanou jen stěží, nemají na zaplacení správního poplatku k vyřízení přidělení bytu nebo na složení kauce. Chudých přitom obecně v Ostravě přibývá a jejich kroky po ztrátě bydlení vedou právě do ubytoven.

Spekulanti skupují levné byty v Mostě

Podobnou situaci čeká pravděpodobně i Most, kde spekulanti s bydlením skupují ve velkém levné byty a pronajímají je sociálně slabým. Jak informoval Český rozhlas, je v Mostě možné koupit panelákový byt průměrné velikosti v blízkosti centra už od 150 tisíc korun. Ceny bytů ve městě klesly i o polovinu.

Nejde ale o to, že by podnikatelé z celé republiky věřili, že se Most zanedlouho stane velmi atraktivním místem a ceny bytů půjdou nahoru. Ti, kteří skupují byty, je pak dál pronajímají sociálně slabým, za které nájem platí stát. Výdělek je tedy takřka jistý. Jde tak jen o to si pohlídat, aby nájemníci byty a domy neničili.

Magistrát o problému ví, nemůže s ním ale nic dělat. „Velmi, velmi nám to vadí. Bohužel platná legislativa nám nedovoluje tuto situaci regulovat. A jednat tak ve prospěch většiny slušných obyvatel v tom příslušném domě nebo ve městě,“ řekl primátor Mostu za Severočechy Vlastimil Vozka Českému rozhlasu.

bau, iDNES.cz, rozhlas.cz
Přečteno: 1107x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Most, spekulanti, Kumar Vishwanathan, sociální bydleníHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo