romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Deník Blesk: Andrea chce učit, Michal dělat s PC. Romové mají školu snů díky stipendiu

25.10.2016 11:39
Předávání stipendií organizace ROMEA. Foto: Romea.cz
Předávání stipendií organizace ROMEA. Foto: Romea.cz

O včerejším setkání stipendistů Romského stipendijního fondu programu pro studenty SŠ a VOŠ organizace ROMEA v Kaiserštejnském paláci referoval zpravodajský server Blesk.

Server upozornil, že mezi donory stipendijního programu organizace Romea, jehož cílem je nejen dorovnat šance mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí, ale i umožnit jim studovat na školách podle jejich snů a schopností tak, aby se jejich rodiče nemuseli kvůli jejich studiu zadlužit, jsou také jednotlivci z řad romských podnikatelů a aktivistů.

Jedněmi z těch, kteří uspěli v náročném výběrovém řízení, jsou i David a Robin Kanráčovi, kteří studují na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. „Rozhodli jsme se, že náš koníček změníme v zaměstnání a doděláme si konzervatoř a pak budeme pokračovat ve studiu na Akademii múzických umění,“ uvedl pro Blesk.cz David.

I když jsou jediní romští studenti na celé škole, nevnímají žádnou diskriminaci. „Oni nás považují za slušné muzikanty a spolupracují s námi, jako bychom byli komunita. Žádné rozdíly tam nejsou, protože jsme muzikanti,“ doplňuje David.

Jediným romským studentem na škole je i Michal Gábor, který studuje na střední škole v Ostravě výpočetní techniku. „Tento obor jsem si vybral, hlavně protože je mezi zaměstnavateli velký zájem o jeho absolventy,“ vysvětluje Michal s tím, že pro jeho matku jako samoživitelku bylo hodně náročné zajistit jeho studium.

 

 

 

jal, Deník Blesk
Přečteno: 1591x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Stipendia, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo