romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Mít na víc: příběh o Romech na vysokých školách

Praha, 29.4.2013 12:26, (ROMEA)

Většina Romů v České republice nedosáhne na vysokoškolské vzdělání. Jaké jsou příčiny, jak se s tím potýkají nevládní organizace i samotní Romové, a jaké jsou zkušenosti romského vysokoškoláka, to vše se dočtete v následujícím článku.

Je jeden z prvních doopravdy jarních dnů a v prosluněném atriu Českého vysokého učení technického v Praze se scházím se sympatickým mladíkem. Otevírá mi branku na čipovou kartu a díky teplému počasí se můžeme posadit na dvůr školy, kterou ročně projdou stovky mladých elektrotechniků, architektů, nebo informatiků.

Jedním z nich je i můj průvodce Filip Sivák. Nadějný student informatiky ze severočeského Jirkova, který už odmala věděl, že se chce věnovat počítačům. “Počítač jsem poprvé viděl u strejdy, pak jsem ho chtěl taky. Začal jsem hrát hry, zajímalo mě, jak to funguje, no a nakonec jsem zjistil, že když jsem ten počítačový kluk, lidi se na mě dívají trochu jinak.

” Možná i díky snaze být jiný se z Filipa stal ambiciózní a šikovný student s jasnou vizí. Už na základní škole si uvědomil, že chce být lepší než ostatní. Snad i proto, aby pokořil prvotní dojem, který si na něj lidé vytvoří jen proto, že je Rom.

 CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

The Student times, Petra Hanáčková
Přečteno: 1330x
 

Kam dál:

Štítky:  

student, Stipendia, pakoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo