romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jozef Miker pro iDNES.cz: Když vidíte, že někdo potřebuje pomoc, nemůžete to tak nechat

9.11.2015 11:59
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)
Jozef Miker (FOTO: www.llp.cz)

Jozef Miker, romský aktivista ze severočeské Krupky, nominovaný v projektu Ligy lidských práv "Hrdinou může být každý", v rozhovoru pro server iDNES.cz mluví mimo jiné o motivaci k tomu, proč pracuje hlavně s mladými lidmi, co na jeho aktivity říká jeho rodina a jaké jsou jeho vize v začleňování Romů do společnosti.

Jedním z hlavních témat, kterým se Miker věnuje, je podpora vzdělání. Spíše než s nezájmem dětí se ale potýká s nedůvěrou ve vzdělání ze strany jejich rodičů.

"Děti zájem mají, někdy ale stojí v cestě rodiče. Na zdejší škole se například podařilo založit odborné učiliště pro kuchaře, prodavačky a hospodyně. Přes prázdniny jsem obcházel rodiny v Krupce, Bílině i Duchcově a přihlásilo se 80 dětí, což bylo skvělé. Jeden táta, který měl přihlášené tři děti, si to ale rozmyslel. Říkal, že sám má výuční listy, ale jako cikánovi mu stejně nikdo práci nedal. Jeho děti přitom do školy hrozně chtěly. Nakonec mě vytočil, chytl jsem ho pod krkem a praštil s ním o zem. Pak mě to strašně mrzelo, nebylo to profesionální. Ale splnilo to svůj účel. Děti šly do školy a byly spokojené. Holka se vyučila, kluci toho sice nechali, ale oba pracují jinde."

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Přečteno: 1016x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rozhovory, Krupka, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo