romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Zuzana Kubátová: Protiromské pnutí sílí, ukáže sobota

Praha, 23.8.2013 13:26, (ROMEA)
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

„Ostrava po léta patří k městům se silnou romskou populací. Ve 14 vyloučených lokalitách tu žije asi šest tisíc lidí. Další stovky rodin se koncentrují v některých městských čtvrtích, typický je Přívoz. Teď se ve městě rodí řada nových romských lokalit. Přesný počet Romů ve městě není znám, k romské národnosti se jich hlásí jen část.

Přesto ve městě donedávna nebyly rasistické nálady nijak výrazně znát. Občasné demonstrace extremistů většinu Ostravanů nezajímaly a například nacionalističtí Sládkovi republikáni tu nikdy ve volbách výrazněji nebodovali.

V Ostravě se ovšem s Romy řadu let soustavně pracovalo. Bylo to přirozené. Při povodních v roce 1997 přišly o přístřeší v romských čtvrtích tisíce lidí, pro něž tehdy bylo třeba najít nové bydlení. Úřady, radnice, neziskovky a katolická charita se pak v dalších letech Romům věnovaly aktivněji než jinde. I nyní se ve městě rozjíždí unikátní projekt sociální inkluze, dotovaný z rozpočtu města a evropských fondů miliardovou částkou. Sociální práce ale zachycuje jen zlomek potřebných a problémů přibývá příliš rychle.

Sílících protiromských nálad a rostoucí nervozity na obou stranách se před volbami chystají chopit političtí extremisté,“ říká investigativní ekonomická redaktorka Zuzana Kubátová.

Přečteno: 860x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

protiromský pochod, nesnášenlivost, Romové, Ostrava, vyloučená lokalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo