romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Organizace Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem k ombudsmanovi: Trpíte komplexem zajištěného bílého heterosexuálního muže

10.12.2020 20:09
Protest proti ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi - Brno, 20. 2. 2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Protest proti ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi - Brno, 20. 2. 2020 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Organizace Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem napsala otevřený dopis veřejném u ochránci práv Stanislavu Křečkovi a nepřímo ho vyzvala k odstoupení z funkce. Organizace tak reagovala na nejnovější výroky ombudsmana, které zveřejnil právě v den lidských práv na sociální síti.

"Rétorika, kterou zastáváte, na nás působí jako komplex zajištěných bílých heterosexuálních mužů úctyhodného věku, kteří leží v pelíšku jistot vytvořených majoritou a neprokazují ani tu nejmenší velkorysost dívat se za hranici svého pelíšku - na lidi, které ani neřadíte ,,k nám“," píše v dopise organizace a dodává: "Věříme, že se Vám na Facebooku a dalších sociálních sítích dostává hledané podpory, lidská práva však nejsou založena na facebookových like, lidská práva jsou dána. Jestliže ctihodný pán těmto věcem nerozumí, neměl by setrvávat v úřadě, který je na tomto chápání postaven."

Zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje dopis v plném znění.

Vážený pane ombudsmane,

píšeme Vám v souvislosti s Dnem lidských práv, k jehož příležitosti jste zveřejnil prohlášení na svém Facebooku. Rétorika, kterou zastáváte, na nás působí jako komplex zajištěných bílých heterosexuálních mužů úctyhodného věku, kteří leží v pelíšku jistot vytvořených majoritou a neprokazují ani tu nejmenší velkorysost dívat se za hranici svého pelíšku - na lidi, které ani neřadíte ,,k nám“, viz věta ,,Ale na straně druhé, snad ve jménu týchž práv, tatáž Evropská unie však současně nebrání vzniku a rostoucí aktivitě společenství těch, kteří naši představu o lidských právech neuznávají, nerespektují je a zřetelně deklarují představu o jiném uspořádání celého evropského společenství.“ a mnoho dalších, které vymezují neurčité ,,my“ vůči těm ostatním, kteří se od ,,nás“ liší.

Věříme, že se Vám na Facebooku a dalších sociálních sítích dostává hledané podpory, lidská práva však nejsou založena na facebookových like, lidská práva jsou dána. Jestliže ctihodný pán těmto věcem nerozumí, neměl by setrvávat v úřadě, který je na tomto chápání postaven.    

Není to poprvé, kdy mluvíte o Romech bez Romů. Romové jsou připraveni jednat, ale lidé jako Vy jim nedávají příležitost. Zajímalo by nás, kolikrát jste s někým z Romů skutečně jednal a v jakém to bylo kontextu – vzhledem k tomu, že téměř v každém svém příspěvku či Tweetu Romy zmiňujete.

V této souvislosti nás také velice zaujal Váš výrok o podnikatelích v rámci rozhovoru, který jste poskytnul Rádiu Svobodné univerzum letos v září.

V jedné části rozhovoru jste prohlásil: ,,Přeci u podnikatelů, kteří nechtějí Roma, protože přijde v pondělí, ale ve středu už nepřijde, je to jejich zkušenost.“

Později v textu se ke stejnému příkladu vracíte ještě jednou, tentokrát v přímé citaci blíže neidentifikovaných podnikatelů: ,,Podnikatelé říkají: ‚Já vás nezaměstnám, protože jste Rom, a vím, že Romové už ve středu do práce nepřijdou.‘.“

Těmito (a dalšími) svými výroky jste se hluboce dotkl (nejen) našich romských zaměstnanců, zaměstnankyň a přátel a věříme, že taková rétorika postu ombudsmana nepřísluší. Plně s vámi souhlasíme v tvrzení, že jsou si všichni občané rovni v právu i povinnostech, kterým jste debatu o zaměstnávání Romů a Romek uvedl. Je nám však líto, že se jako veřejný ochránce práv uchylujete k podobnému zobecňování, a domníváme se, že právě k postu, který zastáváte, taková rétorika nepřísluší.

S pozdravem,

Kumar Vishwanathan
Renata Gažiová
Magdaléna Michlová

Přečteno: 1499x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Stanislav Křeček, Kumar Vishwanathan, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo