romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Po devíti měsích je rozhodnuto: Transparent s českými penisy není přestupek

AKTUALIZOVÁNO, 14.4.2016 10:53
Transparent s humorným nápisem, který policisté zabavili na demonstraci na podporu imigrace (foto: Petr Zewlakk Vrabec)
Transparent s humorným nápisem, který policisté zabavili na demonstraci na podporu imigrace (foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Městská část Praha 1 po tři čtvrtě roce konečně rozhodla, že dva muži obvinění z přestupku veřejného pohoršení tím, že na jedné z demonstrací na podporu imigrantů nesli transparent s nápisem "Chabé české penisy tyčí pevnou hranici", se přestupku nedopustili. Transparentem měli v červenci 2015 pohoršit tři muže, kteří si na místě postěžovali hlídkující policii. Ta transparent ihned zabavila a muže, kteří ho nesli, zadržela. Server Romea.cz má rozhodnutí oddělení správního řízení Prahy 1 k dispozici.

Před začátkem demonstrace extremistů z Národní demokracie a z dalších extrémních uskupení zabavila policie demonstrantům podporujícím přijímání uprchlíků transparent, který karikoval hysterii, kterou se snaží odpůrci imigrace šířit absurdním tvrzením, že uprchlíci jsou lační po znásilňování českých žen. Policisté tak jednali na popud tří mužů, kteří si jim stěžovali, že je to pobuřuje. Na rozdíl od makety šibenice s nápisem "Za vlastizradu", kterou přinesl Martin Heřman na demonstraci proti imigraci 1. července 2015, policie tehdy vyhodnotila "penisový humor" zřejmě za závažnější.

Rozhodně natolik, aby muže, které kvůli transparentu předvedli na policejní stanici, vyslýchali několik hodin.

Správní orgán: Šlo o nadsázku

Během prvního podání vysvětlení na stanici jeden ze zadržených mužů prohlásil: " ... na uvedenou demonstraci jsem šel, jelikož zde byla svolána jiná demonstrace, která propaguje rasovou nenávist, často se hlásí k neonacizmu, používá jejich symboly, s čímž zásadně nesouhlasím. Cítím povinnost podpořit proti demonstraci, která se staví proti šíření nenávisti, vyhrožování násilím a podpoře neonacistických myšlenek. Na základě toho jsem společně s kamarády vyrobil několik transparentů, mezi kterými byla vtipná karikatura falešně se šířícího pocitu, , že lidem v české společnosti hrozí hromadné znásilňování od vlny migrantů, kterou šíří protistrana."

Druhý obviněný muž ve výpovědi před správním orgánem ze dne 19. října 2015 uvedl, že si myslí, že ze strany stěžovatelů šlo "o účelově vedené oznámení", protože je velmi nepravděpodobné, že by takto humorně vyvedená karikatura dospělé osoby skutečně pohoršila.

Dva ze stěžovatelů požadovali dokonce skutek překvalifikovat z obvinění z přestupku proti veřejnému pořádku na trestný čin hanobení národa.

V reakci ze dne 22. ledna 2016 toto obviněný muž naprosto odmítá: "Po seznámení se se svědeckými výpověďmi jsem nabyl dojmu či jsem si tento dojem ještě posílil, že skutečnou motivací stěžovatelů je nějaká újma politickému protivníku, což je patrné z toho, že měli dva z nich tendenci skutek překvalifikovat do trestně právní roviny - jako hanobení národa. Z kontextu celé věci je patrné, že toto neodpovídá skutečnosti, a že o tento typ trestné činnosti nešlo - nebylo cílem výjevu na transparentu hanobit národ."

Toto potvrdil i správní orgán. "Správní orgán konstatuje, že vzhledem ke skutečnosti, že pohoršující nápis vymysleli a vyhotovili rovněž Češi, nebylo či nemohlo být na místě úmyslem zesměšnit český národ jako celek, ale jednalo se o nadsázku s karikaturním výjevem. /.../ oba účastníci řízení/obvinění v rozhodné době formou transparentu projevovali svobodně svůj názor," stojí v rozhodnutí 

Šibenice a výhrůžky smrtí také nevadí?

Účastníci demonstrace "Proti nenávisti a fašizaci společnosti", která proběhla 18. července 2015 na Václavském náměstí, tehdy zůstali v dolní části Václavského náměstí a blokovali pochod extremistů demonstrujících proti uprchlíkům. Policisté obě skupiny oddělili. Skandování odpůrců imigrantů "Budete viset!" nepovažovali za důvod k zásahu.

Muž, který loni 1. července přinesl na nenávistnou demonstraci proti migraci v Praze makety šibenic, nespáchal přestupek. Už na podzim 2015 o tom rozhodl úřad městské části Praha 1. Jeho zaměstnanci došli k závěru, že nešlo o úmyslné narušení občanského soužití, ale o nedbalostní jednání.

Těsně po této demonstraci vydalo například Ministertsvo vnitra jasný právní názor, že šlo o porušení hned několika zákonů. Vnitro tehdy předalo policii v písemné podobě svůj názor, že byl porušen zákon v několika paragrafech. Ministr Milan Chovanec uvedl, že je nutné hned na začátku dát jasně najevo, že podobné jednání stát trpět nebude. "Dnes to jsou šibenice, zítra to budou vajíčka, pak kameny, cihly a mohli bychom se dočkat doby, kdy na těchto projevech budou lidé po sobě střílet," řekl v červenci 2015 Chovanec.

V listopadu 2015 pak i státní zástupkyně vyhodnotila šibenice na demonstraci jako protizákonné. Ministra vnitra Milana Chovance o tom podle server Aktuálně.cz tehdy informoval policejní prezident Tomáš Tuhý.

Nyní je však vše jinak a úřad městské části Praha 1 již na podzim v tichosti rozhodl, že Vladimír Heřman, který v červenci na demonstraci přinesl dvě šibenice, na které napsal „Za vlastizradu“, „Lide český povstaň“ a „CCCP=EU“, nespáchal ani přestupek.

Na demonstraci "Proti nenávisti a fašizaci společnosti", která proběhla 18. července 2015 na Václavském náměstí, přišli lidé vyjádřit solidaritu uprchlíkům. ve stejnou dobu se konala i akce odpůrců imigrace a nejdramatičtější byla situace kolem sedmé večer v dolní části Václavského náměstí. Účastníci "pro-imigrantské" demonstrace se tehdy vsedě pokusili zablokovat pochod extrémistů. Ti mezi ně hodili dvě dýmovnice. Policie obě skupiny k sobě nepustila a oddělila je. Na výzvy demonstrantů podporujících imigraci, aby rozpustila agresivní shromáždění extrémistů, nereagovala. 

Přečteno: 1043x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Imigrace, Extremismus, Šíření nenávisti, SoužitíHLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo