Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Podle Schulze populisté neovládnou příští Evropský parlament

14. dubna 2014
Čtení na 2 minuty

Extremistické strany by po květnových eurovolbách neměly zablokovat příští Evropský parlament, uvedl předseda EP Martin Schulz v souvislosti s posilováním populistických stran v řadě zemí Evropské unie. Podle Schulze jejich stoupající popularita ale odráží rostoucí nedůvěru občanů v evropské i národní instituce.

Před volbami do EP průzkumy ukazují silné pozice například protiimigrantské Národní fronty ve Francii nebo Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) v Británii. Hororové scénáře, podle nichž by extremisté a populisté mohli po volbách zablokovat EP, se nenaplní, prohlásil Schulz při setkání s novináři. Podle něj bude v novém parlamentu "naprostá většina prodemokratických a proevropských europoslanců".

"Ale znepokojuje mě, že občané ztrácejí důvěru v instituce – nejen evropské, ale i národní," řekl Schulz. Podle něj se tato ztráta odráží i v nárůstu obliby populistů. "Máme hodně stran, které mají mnoho obětních beránků, ale nemají pro nic řešení," dodal.

Vyjádřil ale pochopení pro to, že mnoho lidí politickým institucím nevěří. "Pokud spekulanti vydělají miliardy, tak neplatí daně. Když mají miliardové ztráty, občané to zaplatí. Takto to vnímá mnoho lidí," řekl Schulz s tím, že EU například nemá společný postup proti daňovým únikům.

Tato debata má i psychologický rozměr, řekl. "V posledních letech se bavíme o miliardách. Sem dáme deset miliard, tamhle deset miliard. Deset miliard pro tuto banku, pro tamtu 15," řekl Schulz v souvislosti se sanováním řady peněžních ústavů po finanční krizi v roce 2008. "Ale pro 95 procent lidí je 1000 eur (asi 27.500 korun) mnoho peněz … Tito lidé pak mají pocit, že to, co se děje, s jejich životem nic společného," řekl.

"Musíme se soustředit na tyto ’tisícieurové občany’", řekl s tím, že populistické strany nemají konkrétní řešení. "Jsou úspěšné ne kvůli svému politickému programu, ale protože u občanů vytvářejí pocit, že jsou na jejich straně, že jim rozumí a že za ně mluví," řekl předseda EP.

Evropské volby budou 22. až 25. května. Nový parlament, který bude mít 751 poslanců, se sejde poprvé na začátku července. Podle průzkumů by hlavní politické frakce – sociální demokraté a středopravá Evropská lidová strana – měly získat každá něco přes 200 poslanců. Zelení by měli mít přes 40 europoslanců a liberální demokraté kolem 60.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon