romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanec slovenské krajní pravice Mazurek čelí žalobě kvůli xenofobním výrokům. Znalce označil za Žida a obvinil ze zaujatosti

28.2.2018 12:37
Nový poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, který v červnu 2015 v Bratislavě zaútočil na arabskou rodinu s dětmi (FOTO: Youtube.com)
Nový poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, který v červnu 2015 v Bratislavě zaútočil na arabskou rodinu s dětmi (FOTO: Youtube.com)

Včera pokračovalo hlavní líčení s poslancem Národní rady za Kotlebovu stranu Milanem Mazurek. Na pracovišti Specializovaného trestního soudu (STS) v Banské Bystrici byl vyslechnut soudní znalec, jehož zjištění potvrdily nenávistné a hanlivé výroky poslance na adresu romské komunity. Mazurek ho označil za Žida. Informuje o tom sever SME.sk.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury podal na Mazurka žalobu pro přečin hanobení národa, rasy a přesvědčení zároveň s přečinem podněcování, hanobení a vyhrožování osobám pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, etnické skupině, barvu pleti či původ rodu.

Znalec vypovídal v průběhu celého úterního dopoledne. Na závěr jeho výslechu obžalovaný Mazurek namítl, že znalec je Žid a je tedy zaujatý. Prokurátor označil námitku obžalovaného za neodůvodněnou a soudce Mazurkovu námitku zamítl.

Podle prokurátora zjištění, která přednesl před soudem znalec, odpovídají obžalobě a potvrdily nenávistné a hanlivé výroky poslance na adresu romské komunity, které uvedl v pořadu Rádia Frontinus v říjnu 2016.

Pondělní jednání vyrušovali straničtí přívrženci, kteří pod okny soudu skandovali a výkřiky protestovali proti procesu s příslušníky Kotlebovy strany.

Podle obžaloby Milan Mazurek skutek spáchal jako veřejný činitel. V relaci nazvané Debata na telefonu vystupoval jako poslanec Národní rady a jako člen Výboru pro lidská práva, národnostní menšiny a rovnost pohlaví za politickou stranu Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko.

"Mimo jiné uvedl výroky, které v kontextu celého vystoupení v rozhlasové relaci splňují definici pro ponižující projevy z hlediska příslušnosti ke konkrétně romskému etniku, mají rasistický charakter a z jejich obsahu vyplývá záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny," informuje server SME.sk.

Jednání s poslancem bude pokračovat ve dnech 16. a 18. dubna.

Přečteno: 1473x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Kotleba, krajní pravice, Soud, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo