romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Poslanec slovenské krajní pravice Mazurek čelí žalobě kvůli xenofobním výrokům. Znalce označil za Žida a obvinil ze zaujatosti

28.2.2018 12:37
Nový poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, který v červnu 2015 v Bratislavě zaútočil na arabskou rodinu s dětmi (FOTO: Youtube.com)
Nový poslanec fašistické LSNS Milan Mazurek, který v červnu 2015 v Bratislavě zaútočil na arabskou rodinu s dětmi (FOTO: Youtube.com)

Včera pokračovalo hlavní líčení s poslancem Národní rady za Kotlebovu stranu Milanem Mazurek. Na pracovišti Specializovaného trestního soudu (STS) v Banské Bystrici byl vyslechnut soudní znalec, jehož zjištění potvrdily nenávistné a hanlivé výroky poslance na adresu romské komunity. Mazurek ho označil za Žida. Informuje o tom sever SME.sk.

Prokurátor Úřadu speciální prokuratury podal na Mazurka žalobu pro přečin hanobení národa, rasy a přesvědčení zároveň s přečinem podněcování, hanobení a vyhrožování osobám pro jejich příslušnost k některé rase, národu, národnosti, etnické skupině, barvu pleti či původ rodu.

Znalec vypovídal v průběhu celého úterního dopoledne. Na závěr jeho výslechu obžalovaný Mazurek namítl, že znalec je Žid a je tedy zaujatý. Prokurátor označil námitku obžalovaného za neodůvodněnou a soudce Mazurkovu námitku zamítl.

Podle prokurátora zjištění, která přednesl před soudem znalec, odpovídají obžalobě a potvrdily nenávistné a hanlivé výroky poslance na adresu romské komunity, které uvedl v pořadu Rádia Frontinus v říjnu 2016.

Pondělní jednání vyrušovali straničtí přívrženci, kteří pod okny soudu skandovali a výkřiky protestovali proti procesu s příslušníky Kotlebovy strany.

Podle obžaloby Milan Mazurek skutek spáchal jako veřejný činitel. V relaci nazvané Debata na telefonu vystupoval jako poslanec Národní rady a jako člen Výboru pro lidská práva, národnostní menšiny a rovnost pohlaví za politickou stranu Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko.

"Mimo jiné uvedl výroky, které v kontextu celého vystoupení v rozhlasové relaci splňují definici pro ponižující projevy z hlediska příslušnosti ke konkrétně romskému etniku, mají rasistický charakter a z jejich obsahu vyplývá záměr vyvolat nenávist vůči příslušníkům této etnické skupiny," informuje server SME.sk.

Jednání s poslancem bude pokračovat ve dnech 16. a 18. dubna.

Přečteno: 1400x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Kotleba, krajní pravice, Soud, Xenofobie, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo