romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Představitel OSN: Státy střední a východní Evropy podkopávají základní hodnoty EU

20.9.2015 14:39
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)
Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Mezi Budapeští a Bukurešti dnes pokračovala ostrá diplomatická přestřelka, kterou vyvolává maďarský plán na vybudování ochranného plotu na hranicích mezi oběma zeměmi. Zábrany, které už stojí na maďarských hranicích se Srbskem a Chorvatskem, mají uchránit Maďarsko před mohutným proudem běženců mířících na západ Evropy přes Balkán.

Rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu v sobotu o budování plotu prohlásil, že jde o "autistický čin" a "nepřijatelné řešení odporující duchu Evropské unie". Rumunsko je členem EU, ale na rozdíl od Maďarska nikoli schengenského prostoru, i když se k němu chce připojit.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjartó dnes na rumunskou kritiku tvrdě reagoval. "Čekali bychom víc zdrženlivosti od ministra zahraničí státu, jehož premiér čelí trestnímu stíhání," prohlásil Szijjartó s narážkou na osud předsedy rumunské vlády Victora Ponty, který byl minulý týden po několikaměsíčním vyšetřování obžalován z korupce, padělání listin a praní špinavých peněz.

"Jsme stát s více než tisíciletou historií, během níž jsme museli bránit nejen sami sebe, ale mnohokrát i celou Evropu. Právě to se děje i teď, ať se to rumunskému ministru zahraničí líbí nebo ne," řekl Szijjartó. Jeho úřad si na pondělí pozval rumunského velvyslance v Budapešti ke "konzultacím".

Na polemiku dnes v listu The Guardian reagoval zvláštní zmocněnec OSN pro mezinárodní migraci Peter Sutherland, podle něhož neschopnost dohodnout se na společném postupu ohrožuje evropskou jednotu. "Neexistuje-li shoda o rozdělení uprchlíků mezi státy EU, ohrožuje to samotné základy evropského projektu," uvedl Sutherland.

Představitel OSN je překvapen, že státy střední a východní Evropy podkopávají některé základní hodnoty EU brzy poté, co se k unii připojily. "Je ohromující, že takto vypadá reakce nových členů ze střední a východní Evropy na celý koncept solidarity," řekl Sutherland.

Szijjartó se už v minulých dnech rozhádal s kolegy z Chorvatska, Itálie a Řecka. Záhřeb v sobotu obvinil z ostudného chování a ohrožování maďarské svrchovanosti, řecká vláda podle maďarského ministra lže a italská by se měla víc zabývat svými vlastními problémy, než kritikou maďarského postupu.

Na výtky médií dnes Szijjartó odpověděl, že v nynější situaci není místo pro diplomatické zdvořilosti. "Budu dál používat ostrá slova, kdykoli bude naše země bezdůvodně napadena," řekl novinářům maďarský ministr.

Přečteno: 623x
 

Kam dál:

Štítky:  

EU, Maďarsko, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo