romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Proces se žhářským útočníkem na ubytovnu pro žadatele o azyl v Německu se bude opakovat

22.6.2018 11:20
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)
Ilustrační foto (Zdroj: Twitter)

Proces s německým neonacistou odsouzeným loni k devíti a půl roku vězení za žhářský útok na ubytovnu pro žadatele o azyl a další trestné činy se musí opakovat. Prvoinstanční rozsudek postupimského zemského soudu zrušil spolkový soudní dvůr v Karlsruhe, který své rozhodnutí zveřejnil včera.

Jedenatřicetiletý člen krajně pravicové Národnědemokratické strany (NPD) Maik Schneider dostal trest za žhářský útok ze srpna 2015, při kterém vyhořela tělocvična ve městě Nauen nedaleko Berlína, která se měla stát ubytovnou pro žadatele o azyl. Škodu policie vyčíslila na 3,5 milionu eur (skoro 91 milionů Kč).

Nyní se bude muset soud v Postupimi případem zabývat znovu. Spolkový soudní dvůr své rozhodnutí prvoinstanční rozsudek zrušit a nařídit opakování procesu zdůvodnil tím, že jeden ze soudců označil vyjádření Schneidera k činu za "hovadiny". Tento výrok podle nejvyššího trestního soudu, na rozdíl od mínění postupimského soudu, opravňuje nedůvěru Schneidera v nestrannost poroty.

Schneider se při prvoinstančním procesu k zapálení budovy přiznal. Hovořil ale po celou dobu o "nehodě". Chtěl prý sportovní halu jen zakouřit jako výraz nesouhlasu s migrační politikou spolkové vlády kancléřky Angely Merkelové. Xenofobní motiv činu popřel. Podle mínění postupimského soudu se ale podařilo jednoznačně prokázat, že čin byl motivován nenávistí k cizincům a krajně pravicovým názorem pachatelů.

Přečteno: 796x
 

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, Německo, Extremismus, Neonacismus, Xenofobie, Násilí z nenávisti, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo