romea - logo
19. ledna 2022 (středa)
svátek má Doubravka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Publicista Bayer, který urážel i Romy, dostal státní ocenění. Maďarské osobnosti na protest svá vyznamenání vracejí

23.8.2016 12:01
Viktor Orbán (vpravo) a Zsolt Bayer před 25 lety spoluzakládali Fidesz. Dnes na žádost o vyjádření k rasistickému článku přítele Bayera Premiér a šéf vládní strany mlčí. (Zdroj:  melty.fr)
Viktor Orbán (vpravo) a Zsolt Bayer před 25 lety spoluzakládali Fidesz. Dnes na žádost o vyjádření k rasistickému článku přítele Bayera Premiér a šéf vládní strany mlčí. (Zdroj: melty.fr)

Čtyři desítky maďarských osobností z oblasti politiky, ekonomiky, vědy a kultury dnes oznámily vrácení prestižního státního ocenění na protest proti tomu, že byl nyní řádem za zásluhy vyznamenán i kontroverzní publicista Zsolt Bayer. Tento novinář je známý nenávistnými antisemitskými a rasistickými projevy.

Podle médií Bayer patří mezi přátele předsedy vlády Viktora Orbána. K protestu maďarských prominentů se připojil například předseda Federace maďarských židovských obcí (Mazsihisz) András Heisler. "V žádném případě bych nechtěl být ve stejné společnosti jako Zsolt Bayer," zdůvodnil Heisler na svém facebookovém účtu rozhodnutí vrátit řád, který obdržel v roce 2011.

Bayer například napsal, že při represích po rozpadu Maďarské republiky rad v letech 1919 a 1920 nebylo zabito dostatečné množství levičáků a Židů. Terčem jeho rasistických výpadů se opakovaně stávají i Romové.

Orbánova vládnoucí strana Fidesz ovšem Bayerovo vyznamenání Maďarským záslužným křížem hájí. "Zsolt Bayer jako literát něčím přispěl," prohlásil dnes podle agentury DPA mluvčí poslanecké frakce Fidesz János Halász.

Portál 444.hu má na svých stránkách aktualizovaný seznam maďarských osobností, které se k protestu přidaly. Jejich počet zatím stoupá.

Přečteno: 767x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Maďarsko, vyznamenání, Antisemitismus, Anticiganismus, Viktor OrbánHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo