romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Recenze: Jak se Rytmusovi splnil „sídliskový sen“, se divák nedozví

21.8.2015 13:05
Dne 20. srpna 2015 do kin vstoupil časosběrný dokument Rytmus sídliskový sen. (Koláž: Romea.cz)
Dne 20. srpna 2015 do kin vstoupil časosběrný dokument Rytmus sídliskový sen. (Koláž: Romea.cz)

Sídliskový sen – devadesát dlouhých minut o Rytmusově dětství a hledání romských kořenů. Vážně, nic jiného se divák z filmu nedozví. Pro fanouška slovenského rappera to asi stačí, jeho kariérní vývoj a cestu ke slávě totiž zná a film ho tak obohatí o informace z Rytmusova soukromí, které se v médiích dosud neobjevily. Uvidí fotografie a videa z dětství, poslechne si názory rapperových příbuzných, kolegů a přítelkyň. Atmosféru dojemného příběhu dokreslí Rytmusovy tematické písničky plné vzpomínek na dětství a lásky k matce.

Rytmus sídliskový sen,
2015, scénář a režie Miro Drobný, 90 minut,
v kinech od 20.8. 2015

To ale divákovi, který přišel do kina s tím, že se chce dozvědět nejen to, že je Rytmus Rom, ale i jaká byla cesta ke splnění jeho „sídliskového snu“, nestačí. O jeho hudební historii informuje lépe i Wikipedie.

Záběry působí zmateným dojmem a v mnoha případech není zřejmé, zda je scéna reálná či sehraná. U některých pasáží zase není jasné, zda je to součást dokumentu nebo rozhovor s Rytmusem již po jeho natočení.

Zajímavá je část dokumentu, kdy kamera sleduje Rytmuse, jak poprvé snímek o sobě sleduje. Divák má možnost vidět jeho reakce na videa z mládí i na výpovědi blízkých. V těchto okamžicích se úplně vytrácí dojem, že Rytmus je arogantní drsňák, jak se zdá z jeho běžného mediálního obrazu. Ukazuje se jeho citlivá stránka a pochopení vůči ostatním.

Dojemných scén je ale ve filmu až příliš, a to zejména v jeho poslední čtvrtině. Zdá se, že za touhle dojemnou scénou už musejí přijít titulky, to se ale nestane a následuje další, ještě dojemnější scéna. A tak to jde několikrát dokola. Film nakonec končí přehnaným záběrem na Rytmuse, jak se modlí u řeky Gangy v Indii, kam se se štábem vydal zjistit, jak žije tamní nejchudší kasta nedotknutelných, z níž údajně pocházejí evropští Romové. A tedy i sám Rytmus.

Celkový dojem je potom takový, že vedle přehršle dojemných scén a fotografií z dětství film zapomíná na to podstatné – ukázat, jak se z polovičního Roma ze sídliště stal uznávaný umělec.

VIDEO

Přečteno: 1210x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo