romea - logo
1. července 2022 (pátek)
svátek má Jaroslava

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Reportáž: Duchcovští Romové mají po volbách obavy z města, v radě sedí extremista

Duchcov, 9.12.2014 15:09, (ROMEA)
Nádražní ulice, kde se shromáždili Romové během první demonstrace namířené vůči nim, a za pomoci aktivistů pořádali kulturní akci. Druhý zleva: Štefan Horvát, terénní sociální pracovník.  Foto: František Kostlán
Nádražní ulice, kde se shromáždili Romové během první demonstrace namířené vůči nim, a za pomoci aktivistů pořádali kulturní akci. Druhý zleva: Štefan Horvát, terénní sociální pracovník. Foto: František Kostlán

Duchcov je jedním z měst, kde jsou běžné problémy v soužití. Situace je zde dlouhodobě lepší než třeba v Ústí nad Labem či v Ostravě. Brutální zbití českých manželů několika Romy, které vyprovokovalo sérii demonstrací, bylo výjimkou. Ještě po prvním duchcovském protestu spolu seděli Romové i "bílí", kteří se právě vrátili z protiromské demonstrace, v hospodě v Nádražní ulici a kamarádky spolu rozprávěli. Dokázali si povídat i o tom, co jim na druhých vadí. Do té doby zde, jak vidno, vládla mezi sousedy běžná komunikace.

Dnes je situace odlišná. Romská rodina, z níž pocházejí násilníci, je z Duchcova pryč, a odnášejí to za ni ti ostatní. Jedním z městských radních se stal člověk, který před nedlouhou dobou psal na Facebooku, že chce vyvraždit Romy, předseda duchcovské Dělnické strany sociální spravedlnosti Jindřich "Pinďa" Svoboda. K vládnutí ho přizvali sociální demokraté a komunisté. Prý si programově rozumějí, říkají všichni. I proto jsme se vydali do Duchcova zjišťovat, jestli Romy nová situace na radnici zajímá a jestli se spojení ČSSD, KSČM a DSSS neobávají.

Romy to zajímá, ale pozdě

"Romy to zajímá, viděli to v televizi, slyšeli v rozhlase. Ale smutné je, že je to nezajímalo před volbami. Mnozí ani nešli volit. Od několika rodin jsem dokonce slyšel, že jim majitel domů na jihu města řekl, že smějí jít k volbám jedině tehdy, když dají hlas Šanci pro Duchcov bývalé starostky Bártové, ale jestli je to stoprocentní pravda, to nevím," uvažuje nahlas Štefan Horvát, terénní sociální pracovník, který místní Romům pomáhá.

Nejvíce se vyptávají na možné důsledky toho, že Jindřich Pinďa Svoboda, který tady proti nim ještě nedávno organizoval demonstrace, je jedním z městských radních. A ptají se spíše ze zvědavosti nebo z toho mají obavy?

"Ptají se, protože mají obavy, Jindřicha Svobodu i jeho kumpány tady všichni znají," sděluje Horvát.

Obavy

A obavy jsou vidět i podle míry ochoty, s níž oslovení Romové "odpovídají" na naše dotazy.

"Musím na oběd a na záchod," řekl mladý Rom poté, kdy si vyslechl dotaz týkající se složení radnice po volbách. Během naší anabáze neodpovědělo několik dalších z oslovených. Těžko jim to zazlívat, jsou to oni kdo v Duchcově žije.

"Nevím, proč vzal nynější starosta Šimbera do rady tu DS. Byl to přeci právě Svoboda, který tady dělal největší humbuk. Bojím se toho, a ne jenom já, ale všichni duchcovský Romáci se toho bojí," říká nám Helena Kaločaiová.

A čeho se bojí nejvíc? "Budou si tam prosazovat, co budou chtít a přitom už teď s námi někdy na úřadech jednají jako se psy," dodává Kaločaiová.

Před volbami jí byla sympatická sociální demokracie, ale teď už by ji nevolila. "Ani Sobotkovi (předsedovi ČSSD) se nelíbilo, co pan Šimbera dělá, ale tomu to je jedno," dodala paní Helena.

Hůř to dopadnout nemohlo

Kristina Horvátová, matka sedmi dětí, spokojená po volbách rozhodně není. "Dopadlo to nejhůř, jak mohlo," je přesvědčená. Podle ní již před volbami bylo všechno o sto procent horší než ještě před pár lety a obává se, že teď se to ještě zhorší.

"Zhoršilo se všechno, včetně vztahů mezi lidmi, které jsou někdy jako břit. Zhoršit se můžou další věci, třeba k nám budou posílat v rámci nulové tolerance více kontrol do domácností."

Romové ven z města

Podle Horvátové i dalších oslovených Romů se již nějakou dobu snaží radnice vytěsnit Romy ven z města. Mnozí se již vystěhovali, především z řad těch nejchudších. "Jdou do Bíliny či do Ústí nad Labem. Ale myslím si, že vytlačeni z města budou i ti méně chudší Romové, že tlak na to se bude týkat nás všech," dodává paní Kristina.

Tyto obavy potvrzuje i terénní sociální pracovník, který si nepřál zveřejnit své jemného.  "Po privatizaci bytového fondu Romové pozvolna začali odcházet, protože město jim poté, kdy je soukromník vyhodí z bytu, jiné bydlení nepřidělí," dodal.

Jsou Romové tak strašní?

A je to s těmi Romy v Duchcově tak zlé, že demokratické strany si musejí přizvat na pomoc extremisty?

"Podle mě ne. My jsme lidi, kteří se dokážou přizpůsobit. Horší je to s Čechy, kteří to všechno hážou do jednoho pytle?" říká sebevědomě Kristina Horvátová.

"Nic hrozného tu neděláme, dokonce ani projevy kultury chudoby tu nejsou nijak přehnané. Duchcov je už prostě tak nastavený, jsou tady lidi, kterým Romové vadí hlavně proto, že jsou Romové," je přesvědčen zmíněný sociální pracovník.

Situace vidí ve městě černě i on. "Když místní ani premiér Sobotka nezabránil koalici ČSSD s DSSS v Duchcově, jsou si sami sebou naprosto jistí a podle toho budou vládnout. Teď si budou dělat, co se jim zlíbí."

Můžeme si za to také sami

Všichni oslovení se shodli na tom, že si za tuto situaci mohou do určité míry místní Romové sami, protože se málo zajímali o veřejné dění včetně voleb.

"Po volbách je pozdě naříkat, zajímat se měli před tím. Ti vzdělanější Romové mohli nejen kandidovat, ale mohli průběžně do zájmu o veřejné dění zapojovat ostatní," uzavřela Kristina Horvátová.

Přečteno: 1745x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Duchcov, Komunální volby 2014, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo