romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Robert Malecký: Chci zákon pro všechny slušné lidi! Proč nepřekvapuje nehoráznost poslance Schwarze

13.7.2016 17:30
Bronislav Schwarz (FOTO: www.anobudelip.cz)
Bronislav Schwarz (FOTO: www.anobudelip.cz)

Čili si to shrneme: centrální evidence účtů, elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení k DPH, posílení pravomocí tajných služeb, rozšiřování zdravotních registrů. A teď novela shromažďovacího zákona vpouštějící policejní pravomoc do jednoho z ústavních práv. Sobotkova vláda, i když navenek působí jakž takž liberálně, zatlačila hranice nesvobody o parník dál než kterákoli vláda před ní.

Nikoho by tedy nemělo překvapit, když poslanec vládní koalice Bronislav Schwarz (Severočeši.cz, zvolen na kandidátce ANO 2011) pronese ve vysílání ČT následující věty: “A víte co, demokracie je hezká věc, ale právo, pořádek je taky důležité. Takže tento zákon je pro slušné lidi a těch je většina v naší zemi, tak si myslím, že to uvítají…. Víte, radši si obětuju trošku nesvobody, když vím, že budu mít pořádek a že mi na ulicích nebudou lítat vandalové a nebudou mi tady neorganizovaně šířit paniku v nějakých manifestacích.”

Otázka zní, zda je česká společnost už natolik rezignovaná, že nehoráznost poslance Schwarze přejde coby další z excesů v panoptiku zvaném sněmovna. Nebo zda Schwarz dostane zaslouženou nálož od někoho z kolegů poslanců. Při pohledu na těžko uvěřitelnou hlasovací koalici, která omezení svobody shromažďování protlačila (ČSSD, ANO, lidovci, KSČM a ODS!), je to ovšem věc z kategorie UFO.

Se Schwarzem přijde zákon. A pořádek

Nejprve kdo je Bronislav Schwarz a proč z jeho úst takové vyjádření nepřekvapí. Absolvent vojenských škol v Košicích a v Brně, do roku 1993 voják z povolání. “Zákon a pořádek” pak vynucoval na různých pozicích v rámci policie (hlídková služba, pořádková policie, kriminálka), později se stal ředitelem mosteckých strážníků.

Byl stíhán a obžalován za zneužití pravomoci, státní zástupce byl přesvědčen, že Schwarzem vedený zásah proti vařičům pervitinu v jednom z mosteckých bytů byl veden příliš kovbojsky, bez řádného povolení. Soud ho opakovaně obžaloby zprostil, pravomocně loni.

Schwarz je rovněž autorem následujících výroků: “Na Cikány platí jen tvrdá ruka. … Jsou jak malé děti a nesmíte je pustit z dohledu.” (dostupné zde) Řekl také: že “ze sta Cikánů je deset pracovitých a slušných, které bychom neměli házet do pytle s těmi zmetky. U bílých je poměr ale obrácený. Ze sta jich je šmejdů jenom deset.”

Takto v roce 2011 nynějšího poslance citovaly Parlamentní listy.

Severočeši jako Babišův vzor

TOP 09 (která jako celek hlasovala proti) Schwarzova slova odsoudila. „Je to skandální, ale u poslance ANO mě to nepřekvapilo,“ citoval předsedu strany Miroslava Kalouska server iDnes.cz.

Je v tom kus pravdy, ale zároveň určité nepochopení jemných nuancí vztahů mezi hnutím Severočechů a Babišovým ANO. To, že jsou Severočeši.cz na Babišových kandidátkách, není žádná náhoda. Dokonce by se dalo říct, že pro Babiše byl při budování celostátního hnutí regionální úspěch Severočechů vzorem.

V roce 2008 vyhlásil zakladatel hnutí Jiří Zelenka totální válku krajským politikům, zejména z ODS a ČSSD. Týden před krajskými volbami tehdy politiky, ale třeba i krajského policejního ředitele, veřejně nařkl z braní úplatků, z rozkrádání, z korupce, z vydírání, z praní špinavých peněz a z užívání drog.

Strategie to byla úspěšná, ostrá protikorupční rétorika hlava nehlava, podobná jako pozdější Babišovo “všetci kradnú”, vrazila klín mezi dosavadní hegemony krajské politiky. Zelenka Severočechy, dosud úspěšné jen v “rodném” Mostě, dostal s 15 procenty a osmi mandáty do zastupitelstva kraje.

Personálně hnutí fungovalo jako úspěšný mix protikorupčních osobností (senátorka Alena Dernerová, která odhalila údajnou korupci při nákupech zdravotnických přístrojů, soud zatím pravomocně nerozhodl) a úspěšných regionálních tváří (třeba starosta Telnice a senátor Jaroslav Doubrava, vyloučený z KSČM).

Jak Schwarz, tak Doubrava kampaně vyztužovali výroky na adresu Romů, čímž hnutí reagovalo na rovněž poněkud nahnědlou kampaň, kterou tehdy vedla ODS (vedle hejtmana Jiřího Šulce zejména chomutovská primátorka Ivana Řápková).

Když k tomu přidáme Zelenkovo finanční zázemí (mluvilo se o něm jako o faktickém majiteli hnutí), losování automobilů (Babiš se zatím omezil na rozdávání koblih a dětských pokladniček), je inspirace zjevná. O tři roky později majitel Agrofertu rozjel na totožných základech svůj úspěšný celostátní projekt.

ODS vyklidila pozice

Naprosto šílená je podpora 11 hlasů (z 11 přítomných), které omezení shromažďovacího práva poskytla ODS (celé hlasování najdete zde). Pro konkurenční TOP 09 fakticky vyklidila prostor “posledních strážců” liberální demokracie, do níž ji rád v posledních měsících pasoval předseda Petr Fiala.

 Sympatický boj proti EET je zapomenut, oněch jedenáct hlasů včetně předsedova je slušivou vizitkou ve společnosti vládní koalice a komunistů.

My si to vše můžeme poznamenat, což činíme. Doufat ale, že bude Schwarz vyloučen ze společnosti slušných poslanců, někým kárán, nebo dokonce popotahován, je ovšem zcela marné.

Robert Malecký, HlidaciPes.org

Článek vznikl pro Ústav Nezávislé Žurnalistiky což je nezávislá, nezisková organizace – zapsaný ústav. Zabývá se poskytováním informací, zpravodajstvím a žurnalistikou. Články, analýzy či datové výstupy nabízí všem bez rozdílu k použití za předem daných podmínek.
Robert Malecký
Přečteno: 1643x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Policie, shromáždění, shromažďovací zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo