romea - logo
12. prosince 2019 (čtvrtek)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Romští uprchlíci ze Sýrie našli útočiště v istanbulské čtvrti v Tarlabaşi. Pomáhají jim místní dobrovolníci

21.9.2016 15:14
Děti v istanbulské čtvrti Tarbalaşi, ilustrační foto. Autor: kimdime
Děti v istanbulské čtvrti Tarbalaşi, ilustrační foto. Autor: kimdime

V severozápadní části Istanbulu se nachází náměstí Taksim. Prodejem vody projíždějícím řidičům se zde snaží uživit syrské romské děti z komunity známé jako Domové, kterých se kvůli krizi na Blízkém východě odhadem šestadvacet tisíc ocitlo bez domova, píše britský list The Guardian.

Domové byli i v dobách míru často odstrkováni na okraj společnosti a dodnes čelí rasové diskriminaci. Před vypuknutím války jich v Sýrii žilo okolo 300 tisíc. Nyní většina z nich žije v ulicích istanbulských ghett.

Pomoci se jim snaží nezisková organizace Tarlabaşı Toplum Merkezi (TTM), která v Istanbulu působí jež deset let. „Žijí v hrozných podmínkách,“ říká Ceren Suntekin, sociální pracovnice komunitního centra, v němž se pro téměř 5 tisíc dětí a 3 tisíce dospělých snaží čtyři zaměstnanci a několik dobrovolníků zajistit pomoc. Jsou mezi nimi učitelé, právníci i hudebníci, kteří jim poskytují podporu ve vzdělávání a psychologickou a právní pomoc.

Jedním z nich je dobrovolník Hasan Kizillar (19), který sám pochází z chudé romské rodiny. Organizace však podpořila jeho talent, naučil se hrát na housle, klavír a jiné hudební nástroje, a nyní v centru vyučuje hudební výchovu.

„Žijí v hrozných podmínkách,“ říká sociální pracovník Ceren Suntekin a dodává: „Většinou žebrají, sbírají odpadky na ulici nebo prodávají věci, například květiny, v blízkosti turistických čtvrtí. Policii se však nehodí do obrazu, který se o Istanbulu snaží vytvořit. Snaží se vymanit z tohoto způsobu života, ze strany učitelů však často zažívají diskriminaci a nemají prostředí, v němž by se mohli do školy připravovat.“

„Násilí, problémy s drogami a prostituce je tu viditelnější než kdekoliv jinde ve městě,“ říká Ebru Ergun, psycholog, který v centru pracoval posledních 5 let. Mnoha dětem se nepodaří dokončit základní školu, skončí na ulici jako žebráci závislí na státních sociálních službách.

„Přesvědčujeme rodiny dívek, aby podporovaly své dcery ve vzdělání, aby se staly rovnoprávné, říká Ergun. V Tarlabaşı je podle něj také mnoho případů domácího násilí a popisuje nedávný případ rodiny migrantů, v níž byla matka a její dvě dcery několik let neustále bity. „Přicházely k nám pravidelně,“ říká. „Podařilo se nám jí najít dobrého právníka a dnes už je její manžel zatčen a děti jsou v bezpečí. Také jsme této ženě pomohli najít práci. Doufáme, že teď už mají lepší život.“

Bude se bourat

Avšak tato organizace již nemusí dlouho existovat. Tarlabaşı totiž brzy projde výraznou změnou. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že chce tuto oblast změnit a poskytnout na vybudování infrastruktury 100 miliard dolarů. Tarlabaşı by se mělo stát součástí městské transformace. Ve městě jsou všude vyvěšeny billboardy s budoucí vizí této čtvrti – elegantní mladé páry na procházce poblíž moderních bytů, prodejen a hotelů. 51letý Issam Saade, kudrský čišník, který žil v Tarlabaşı od poloviny 90. let, dělá vše proto, aby na základě rozsudku soudu nebyl vystěhován ze svého bytu.

Před dvěma lety Instanbul velmi rychle zvýšil nájemné a centrum se kvůli tomu mělo zavřít. Naštěstí s pomocí darů z USA, Velké Británie, Švédska a Holandska je zatím schopno dále pokračovat ve své činnosti. „Protože proces gentrifikace (je označení pro lokální sociálně-kulturní změny, které jsou důsledkem toho, že bohatší lidé nakupují nemovitosti k bydlení v dosud méně prosperujících lokalitách) láká mnoho turistů.

Stát se chce uprchlíků a imigrantů, kteří žijí v Tarlabaşı zbavit,“ říká Ergun. Mnozí z nich nemá kam jít, ale stát to nezajímá. „Budou se muset přesunout tam, kde si to mohou dovolit, a když půjdou, my půjdeme s nimi. Naše centrum je jedním z mála míst, kde je to pro děti z těchto komunit bezpečné a kde mohou ženy diskutovat o svých problémech.

„Ti nejchudší ze všech, kteří žebrají v ulicích poblíž náměstí Taksim, kam půjdou? My to opravdu nevíme a myslím si, že ani oni to neví.

Romové ze Sýrie utíkají také do Španělska

Předseda Španělské romské unie a bývalý europoslanec Juan de Dios Ramírez-Heredia vloni na podzim poukazoval na to, že „tisíce Romů žije v extrémní chudobě v Iráku. Důležitější ale je, že jsou perzekuováni fundamentalistickými milicemi. Chtějí ze země utéct, ale kvůli své chudobě nejsou schopni dát dohromady dostatek peněz, které požaduje převaděčská mafie“.

Syrští Romové tehdy dorazili do uprchlického centra ve španělském městě Mellila, které se nachází na severoafrickém pobřeží. dodává Heredia.

Přečteno: 1328x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Turecko, Sýrie, Ubytování, Uprchlíci, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek..
romea - logo