romea - logo
5. března 2021 (pátek)
svátek má Kazimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jarmila Balážová: Soulová duše Věry Gondolánové

22.1.2021 14:30
Věra Gondolánová (FOTO: Repro Youtube.com)
Věra Gondolánová (FOTO: Repro Youtube.com)

Dnes mě ta zpráva o odchodu Věrky Gondolánové rozesmutněla asi jako řadu z vás hned zrána. Odešla jedna z nejlepších jazzových zpěvaček, které tato země kdy měla a to naprosto vážně. Kdyby Věrka zpívala pop, je z ní megastar a ona by to odzpívala s přehledem. Její srdce a duše ale tíhly k jazzu, soulu, žánru, který má všude ve světě menší základnu fanoušků, o to víc je ale uznáván a ceněn pro svoji kvalitu samotnými muzikantskými špičkami.

Nesnáším psát vzpomínky na někoho, kdo už není … nebo je, ale jinde. Jenže Věrka si hold v podobě vzpomínek a uznání zaslouží… ne darmo dnes řada Romů na fb vyjadřuje truchlící rodině upřímnou soustrast a sdílí písně v jejím podání s tím, že nás opustila fantastická zpěvačka.

Měla jsem to štěstí, že jsme se znaly i osobně – z různých setkání, rodinných oslav, na něž mě brala, nebo posezení v kavárně. Dnes si je od rána připomínám.

VIDEO

Poprvé jsem ji naživo zahlédla v roce 1990 v Brně-Líšni, kde tenkrát proběhl úplně první romský festival po Revoluci, za jehož organizací stála ROI a rodina Ščuků. Já byla žabec, ale jako uhranutá jsem sledovala vystoupení Gondolánovců v čele s Věrkou. Měla nádherné šaty a k nim vysoké kozačky. Havraní dlouhé vlasy, krásnou postavu a lásku k publiku. Jakoby se na pódiu narodila. A tuhle spontánnost, živelnost, schopnost improvizace jdoucí přímo ze srdce předváděla vlastně vždy, když jsem jí pak viděla vystupovat …. jedno, zda v jazzovém klubu nebo v rámci světového festivalu Khamoro v Praze v klubu Roxy nebo na křtu cd a oslavě narozenin jejího bratra Antonína. Bylo jí jedno, zda v publiku vidí třicet nebo tři sta lidí. Vždy šla se stejným nasazením, energií, vášní, poctivostí. Hudba a zpěv byly její velké lásky a život. A byla s ní neskutečná zábava. Když jsme se později spřátelily, zažily jsme spolu tolik humorných situací…

Jednou takhle sedíme v maďarské restauraci v Praze, blízko Malostranského náměstí, na zahrádce. Bylo teplo. Věrka kouřila a už jí došly cigarety. Mile se zeptala (to ona vždy) číšníka, který nás obsluhoval, zda prodávají cigarety. On, že ne a že je mají hned vedle. Zeptala se ho jakoby nic, zda by nebyl tak hodný a nedošel jí pro ně…. S tím svým úsměvem…… a on šel!!! Za chvíli byl zpět a ona mu jako spropitné dala stovku….. to jí taky, myslím, vystihuje, velkorysost. Ona byla velkorysá ….. takhle uměla žít, radovat se, zpívat.

Když se bavila, tak se bavila a těšilo jí, když i ostatní. Na jiné oslavě, kterou uspořádala k narozeninám pro svého manžela Jeremyho, jiná moje kamarádka v euforii začala tančit na stole. Tahala jsem ji dolů, ať toho nechá. Věra přišla a říkala, ať ji nechám, že je to super.

Měla jsem ráda její noblesní vystupování, lehké špičkování a smysl pro humor, jemný, sarkastický. A udivovala mě její energie a nespoutanost zahalená do elegance a noblesy. Ta kombinace je totiž vzácná, aspoň myslím.

A vážila jsem si ji pro její profesionalitu a neskutečně lidský přístup k lidem…. Její pokoru k hudbě i po tolika letech a zkušenostech z vystupování na domácích i zahraničních pódiích a klubech.

Dalo se s ní mluvit o politice i o rodině, o haluškách i halgatotovu (mimochodem nazpívala také řadu romských písní a nádherně) a nebo vztazích mezi lidmi atd. Dlouhá leta žila jinde, řadu let v Austrálii, byla zvyklá pobývat i po Revoluci, kdy se vrátila do Čech, s manželem minimálně část roku ve Francii. Měla ráda lidi a fakt jsem na ni zbožňovala, že nedělila lidi na Romy a ne Romy, tohle jí bylo strašně cizí. Vždycky byla obklopena dost různorodou partou lidí, které spojovala láska k hudbě a její písním a jí….

Věrko, ať tvoje duše zpívá tam, kde si přeješ!

Přečteno: 1166x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hudba, smrt , úmrtí, ZpěvHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo