romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Stanislav Tišer: Vždycky jsem se rozhodl pro box

Praha, 16.1.2013 11:02, (ROMEA)
Stanislav Tišer. Foto: Rodinný archiv
Stanislav Tišer. Foto: Rodinný archiv

Server Galerie-ne.cz přinesl portrét boxera Stanislava Tišera. Přinášíme ukázku z článku:

„Levá, pravá, hák, hák!“ diriguje kluky, ze kterých pot jenom stříká, legendární boxer Stanislav Tišer. Přestože je muší váha, k věcem se vždycky uměl postavit zpříma. Místo kariéry v politice a podnikání vybudoval žižkovský klub, kde neexistují rasové ani sociální rozdíly.

Boxerna v suterénu bývalé zvláštní školy v Cimburkově ulici na pražském Žižkově je rozhodně jedním z těch míst, kde se zastavil čas. Po oprýskaných zdech se místy rozlézá plíseň, těžký zpocený vzduch neodsává žádná moderní klimatizace, a když ze sebe jdete smýt pot, sprcha vám možná zůstane v ruce. Přesto je tu skoro pořád plno. Díky Stanislavu Tišerovi je to místo, jehož atmosféra vtáhne a ke sportu přivede i ta největší dřeva. Protože tady prostě dostanou předsudky k. o.

„Když mi bylo čtyřiatřicet, ukončil jsem profesionální kariéru a přestal jsem trénovat. Byl to jediný rok bez boxu v mém životě. Během něj jsem zjistil, jak moc mi to chybí,“ vrací se Stanislav Tišer do roku 1994, kdy si začal plnit svůj sen. Syn romského muzikanta původem z Plzně k tvrdému sportu sám přičuchl už v patnácti letech, když se s pověstí rváče dostal poprvé do ringu.

„Už ve dvanácti letech jsem se ve škole pral. I když si na mě dovolovali starší kluci, tak jsem je zbil. Ve škole jsme měli dvě party, já jedné z nich šéfoval a říkal si: Proč se nezdokonalit ještě víc? Začal jsem boxovat a už na mě neměl vůbec nikdo,“ vzpomíná na svoje začátky.

Sám brzy zjistil, že box a rvačka jsou něco jiného. Jeho sportovní kariéra šla od prvního zápasu, ke kterému nastoupil měsíc po tréninku a suverénně jej vyhrál, strmě nahoru, vstříc několika titulům mistra republiky. „V roce 1982 jsem už reprezentoval naši vlast. Jezdil jsem na mezinárodní turnaje a společně s Janem Frankem jsme se chystali na olympiádu v Los Angeles. Tři měsíce jsme makali na soustředění, nepustili nás ani na víkend domů,“ vzpomíná na svoji největší sportovní šanci Tišer.

Jenže byl rok 1984 a východní blok vyhlásil olympiádě bojkot. „Jediní Rumuni řekli, že na něj kašlou a pojedou. Československo váhalo. Asi teprve čtrnáct dní tři neděle před olympiádou nám oznámili, že se k bojkotu přidáváme. Takže jsme nejeli nikam,“ vzpomíná slavný boxer.

Stanislav Tišer (5. 10. 1957)
narodil v Plzni v rodině romského muzikanta. Od patnácti let se věnuje boxu.
Většinu závodní kariéry strávil v barvách legendárních Uhelných skladů Praha pod vedením olympijského vítěze Julia Tormy.
Ve váze do 54 kilogramů se rychle prosadil do československé boxerské špičky. Závodně boxoval 25 let, Československo reprezentoval 22 krát. Je sedminásobný mistr republiky.
Trénování se věnuje od roku 1995, s malou přestávkou, kdy měl tělocvičnu v Libni, je na Žižkově.
Stanislavu Tišerovi byla v roce 2000 udělena Olympijským výborem České republiky prestižní cena Fair play, především za dlouholetou práci s mládeží.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Box, PředsudkyHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo