romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

Štefan Tišer (SRP), kandidát do sněmovny: Máme dosti velkou šanci dostat se do sněmovny

Praha, 24.10.2013 17:53, (ROMEA)
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Štefana Tišera, předsedu Strany rovných příležitostí (SRP). Tišer kandiduje na kandidátce Strany zelených v Ústeckém kraji na 5. místě.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

SRP vznikla na popud Romů, na základě současné situace v ČR. Byla to přímá výzva, abychom konečně jednali za sebe samé, aby o nás bez nás nejednali druzí. Byl jsem také v ROI v jejích začátcích.

Štefan Tišer

  • Věk: 63 let
  • Nejlepší vlastnost: Čest, poctivost, svědomitost
  • Nejhorší vlastnost: Při mé vytíženosti nemám moc času na své blízké

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Obecně máme dosti velkou šanci, protože jsme šli do dohody ze Stranou zelených, se kterou máme skoro stejný program. Myslím, že máme dosti velkou šanci se dostat do sněmovny. Oslovily nás i jiné politické subjekty, ale vyhráli to zelení.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách. Jak to vnímáte?

Jsem rád, že se konečně i Romové zvedli a jdou bojovat nejen za sebe, ale hlavně pro lepší život naších děti – ty jsou naše budoucnost a pro ně musíme udělat vše, aby nám jednou nevyčetly, že jsme měli možnost, a nic jsme neudělali. Proto jsem rád, že Romové jdou do tohoto boje.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Pokud se tam dostanou – a uvidíme, v jakém počtu – tak si myslím, že jdou do toho se stejným programem jako my. Je tedy nasnadě, že budeme táhnout za jeden provaz.

Co pro vás znamená romství?

Romství je pro mě dědictví z pokolení na pokolení a hrdost.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Politika a účast v ní má pro mě ten význam, abychom konečně jednali sami za sebe a nenechali jednat o nás bez nás.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1946x
 

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Strana zelených, Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo