romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Štefan Tišer (SRP), kandidát do sněmovny: Máme dosti velkou šanci dostat se do sněmovny

Praha, 24.10.2013 17:53, (ROMEA)
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)
Štefan Tišer (FOTO: Jana Šustová)

V letošních předčasných volbách kandiduje oproti předchozím letům nezvykle mnoho Romů. Měsíčník Romano voďi, který vydává sdružení ROMEA, se vedle analytických materiálů o volbách snažil vyzpovídat všechny, kteří se do Poslanecké sněmovny snaží dostat a o nichž se dozvěděl. Postupně je budeme zveřejňovat i na serveru Romea.cz. Volby považujeme za důležité, klíčové a snad vám takto zprostředkujeme názory těch, jež se ucházejí o vaši přízeň.

Dnes představujeme Štefana Tišera, předsedu Strany rovných příležitostí (SRP). Tišer kandiduje na kandidátce Strany zelených v Ústeckém kraji na 5. místě.

Proč právě SRP? Byl jste předtím členem jiného politického uskupení?

SRP vznikla na popud Romů, na základě současné situace v ČR. Byla to přímá výzva, abychom konečně jednali za sebe samé, aby o nás bez nás nejednali druzí. Byl jsem také v ROI v jejích začátcích.

Štefan Tišer

  • Věk: 63 let
  • Nejlepší vlastnost: Čest, poctivost, svědomitost
  • Nejhorší vlastnost: Při mé vytíženosti nemám moc času na své blízké

Jaké šance podle vás má SRP v předčasných volbách obecně? A ve vašem kraji?

Obecně máme dosti velkou šanci, protože jsme šli do dohody ze Stranou zelených, se kterou máme skoro stejný program. Myslím, že máme dosti velkou šanci se dostat do sněmovny. Oslovily nás i jiné politické subjekty, ale vyhráli to zelení.

Letos kandiduje poměrně hodně Romů v různých stranách. Jak to vnímáte?

Jsem rád, že se konečně i Romové zvedli a jdou bojovat nejen za sebe, ale hlavně pro lepší život naších děti – ty jsou naše budoucnost a pro ně musíme udělat vše, aby nám jednou nevyčetly, že jsme měli možnost, a nic jsme neudělali. Proto jsem rád, že Romové jdou do tohoto boje.

Měli by spolu tito kandidáti spolupracovat, i když reprezentují různé politické spektrum?

Pokud se tam dostanou – a uvidíme, v jakém počtu – tak si myslím, že jdou do toho se stejným programem jako my. Je tedy nasnadě, že budeme táhnout za jeden provaz.

Co pro vás znamená romství?

Romství je pro mě dědictví z pokolení na pokolení a hrdost.

Co pro vás symbolizuje politika a vaše účast v ní?

Politika a účast v ní má pro mě ten význam, abychom konečně jednali sami za sebe a nenechali jednat o nás bez nás.

Rozhovory vznikaly pro časopis RV, v jehož říjnovém vydání je kromě dalších článků naleznete ve zkrácené podobě. Časopis si můžete objednat na: romea@romea.cz.
Přečteno: 1954x
 

Kam dál:

Štítky:  

Strana rovných příležitostí, Strana rovných příležitostí, Strana zelených, Strana zelených, Volby, Volby 2013HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo