romea - logo
22. září 2020 (úterý)
svátek má Darina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tessie, Vajdis nebo duo Gizman a Ferko vystoupí v sobotu na romském festivalu v Mladé Boleslavi

25.8.2020 23:20

V sobotu 29. 8. přivítá Mladá Boleslav romské hudebníky a tanečníky. V městské části Krásná louka se uskuteční už V. ročník Romského festivalu, který pořádá místní podnikatel a hudebník Ernest Dančo. Vážnost a respekt si festival získal i u Krajského úřadu Středočeského kraje, který jej pět let podporuje. Moderátorem je po celou dobu Richard Samko, redaktor České televize a spolupracovník ROMEA TV.

Každoročně na festival zavítá až 1500 lidí a vystoupili na něm přední umělci z Čech i Slovenska.

Letos se v Mladé Boleslavi na Krásné louce představí například zpěvačka Terezie Ondičová - Tessie, účastnice soutěže The Voice. Spolu s ní vystoupí i Richard Adam alias Vajdis, objev letošního léta na romské hudební scéně.

Dalším lákadlem je duo Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny a jeho otec je jedním z předních zakladatelů romského divadla Romathan. I on si získal popularitu účinkováním v talentové soutěži. Už víc než dva roky se ale věnuje vlastní tvorbě a právě letos se společně s Ondrejem Gizmanem rozhodli vydat vlastní písně.

Na festivalu samozřejmě zazní i tradiční romský folklor a pop. Kromě hudby jsou pro návštěvníky a hlavně pro děti k dispozici pouťové atrakce. Zajištěny jsou i stany proti slunci i dešti.

Festival se uskuteční v sobotu 29. 8. od 12 do 20 hodin.

Přečteno: 1249x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, Mladá BoleslavHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo