romea - logo
4. března 2021 (čtvrtek)
svátek má Stela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tessie, Vajdis nebo duo Gizman a Ferko vystoupí v sobotu na romském festivalu v Mladé Boleslavi

25.8.2020 23:20

V sobotu 29. 8. přivítá Mladá Boleslav romské hudebníky a tanečníky. V městské části Krásná louka se uskuteční už V. ročník Romského festivalu, který pořádá místní podnikatel a hudebník Ernest Dančo. Vážnost a respekt si festival získal i u Krajského úřadu Středočeského kraje, který jej pět let podporuje. Moderátorem je po celou dobu Richard Samko, redaktor České televize a spolupracovník ROMEA TV.

Každoročně na festival zavítá až 1500 lidí a vystoupili na něm přední umělci z Čech i Slovenska.

Letos se v Mladé Boleslavi na Krásné louce představí například zpěvačka Terezie Ondičová - Tessie, účastnice soutěže The Voice. Spolu s ní vystoupí i Richard Adam alias Vajdis, objev letošního léta na romské hudební scéně.

Dalším lákadlem je duo Ondra Gizman ml., který velmi bravurně ovládá hru na saxofon a ze Slovenska Ondrej Ferko, který pochází z muzikantské rodiny a jeho otec je jedním z předních zakladatelů romského divadla Romathan. I on si získal popularitu účinkováním v talentové soutěži. Už víc než dva roky se ale věnuje vlastní tvorbě a právě letos se společně s Ondrejem Gizmanem rozhodli vydat vlastní písně.

Na festivalu samozřejmě zazní i tradiční romský folklor a pop. Kromě hudby jsou pro návštěvníky a hlavně pro děti k dispozici pouťové atrakce. Zajištěny jsou i stany proti slunci i dešti.

Festival se uskuteční v sobotu 29. 8. od 12 do 20 hodin.

Přečteno: 1444x
 

Kam dál:

Štítky:  

Festival, Hudba, Mladá BoleslavHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo