romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Tomáš Bouška: Romové jako staronové téma destabilizace

30.10.2021 11:42
Ilustrační FOTO: Romea.cz
Ilustrační FOTO: Romea.cz

Na ruských dezinformačních webech bylo v letošním předvolebním čase několik desítek článků s protiromskou tematikou. Článek Kremlem financovaného Sputniku 10. července 2021 reportoval o demonstraci v Ústí n. Labem za pomoci titulku „Tak dlouho jsme mlčeli.“ Romové usilují o vytvoření vlastní politické strany“, který vyvolává dojem, že Romové brzy ovládnou českou politickou scénu. Následují články o podpoře Romů Piráty nebo úderný nadpis „Romové vyzvali k drsnému odstranění Okamury, šéf SPD je zděšen. Věc již šetří policie“. Text hned převzal i další proruský web AC24.cz a už to jelo. Téma romské hrozby se dostalo do předvolební hry a dráždilo čtenáře napříč politickým spektrem.

A zjevně dráždí doteď. Vdova po významném politickém vězni mi právě přeposlala typický řetězový e-mail. Bohužel už po několikáté. Tenhle byl o „konečném vyřešení cikánské otázky“. Náhoda?

V otevřené kopii jsem napočítal 26 příjemců, mezi nimi rodina a přátelé. E-mail nese typické znaky už v subjectu: „Fwd: Fw: FW: FW: FW: Kdo souhlasí ať poslje dál“. Hlavní myšlenka: „jen v Praze by pod dohledem senátorů, poslanců a celé vlády, kteří by se mohli cikánům stát příkladem skromnosti a pracovitosti a kde by byla cikánům zaručena i bezpečnost před útoky rasistů.“

Má to být asi vtipné psaní, které tvrdí, že se tu v zásadě s Romy nic nedělá a oni nám rostou přes hlavu, parazitují na sociálním systému atp. Přijde mi líto, kolik milých a vzdělaných lidí, nota bene antikomunistů, spadne do sítě ruských manipulací, jako odesílatelka tohoto řetězu.

ZDROJ: Tomáš Bouška, koláž a grafická úprava: Romea.cz

Zapátral jsem po původu textu. Ve vlastnostech dokumentu se píše, že vznikl 17. 8. 2014 jako Word dokument s názvem „konečně pořádný návrh-1.doc“ a byl den na to upraven jistým Josefem. Totožné znění textu jsem našel publikované v roce 2014 a 2015 na obskurních webech typu Hnutí sociálně slabých, Šálek kávy u Divíška, nebo také v diskuzi pod článkem LN o hajlování na koncertech Ortelu, kde texty dodnes visí.

Narativ emailu pracuje s rostoucí fragmentací české společnosti, dělením na Prahu a ostatní, s nenávistí vůči konkrétním osobám veřejného života, kteří proti xenofobii vystupují. Pěkně podle vzoru destabilizace společností v éře hybridní války, popsané mj. v nové ruské vojenské doktríně.

Tedy proč k jitření sporů ve společnosti nevyužít letité vykopávky, když se proruskému štvaní hodí v zásadě všechno, co vyvolává pocit ohrožení a nejistotu z demokracie. Zvláště pak v době předvolební kampaně. Ještě že jim ty volby nedopadly...

Tomáš Bouška
Přečteno: 1507x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, dezinformace, Média, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo