romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00

Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 

Současná koronavirová krize se podle Laciho odráží i na atmosféře mezi dětmi v domovech. V řadě z nich jsou totiž dočasně zakázané víkendové pobyty v rodinách, vycházky a cestování mimo objekt. „Na druhou stranu pro řadu dětí v domovech se paradoxně nic zásadního nezměnilo.  Ještě pořád tu totiž bohužel máme zařízení, kde jsou děti izolované vlastně pořád bez ohledu na epidemii. Takže z tohoto pohledu se jich současná krize nedotýká nějak extrémně,“ dodává Laci.

Sám v jednom z dětských domovů strávil většinu svého života. I když mu hrozila zvláštní škola, vystudoval vysokou školu a dnes je úspěšným fitness koučem. A trénuje slavné osobnosti, včetně třeba herce Václava Neužila nebo herečky Jany Plodkové. Ve svém volném čase se věnuje taky práci v neziskové organizaci Vteřina poté, kterou spoluzakládal a jejíž členové usilují o zlepšení práv dětí vyrůstajících v zařízeních institucionální péče. 

Snaží se mimo jiné taky v romských dětech v domovech probudit jejich romskou identitu. Podle Laciho jim často chybí i vinou vychovatelů. „Při návštěvách dětských domovů jsme zažili i situaci, kdy paní vychovatelka zakázala jednomu chlapci, aby mluvil romsky. Strašně nás to naštvalo.  Je to bohužel výsledek současného systému institucionální péče, který je nastavený tak, jak je. V dětských domovech se s romskými dětmi většinou o jejich identitě nebaví. A vyrůstají tak jako Češi.“

brf, bys, LC
Přečteno: 642x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dětské domovy, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

Nikola Kokyová na Miss Globe 2020, 12. 11. 2020 (FOTO: repro Youtube, Facebook Nikoly Kokyové, koláž Romea.cz)

videoVIDEO: Nikola Kokyová uspěla na celosvětové Miss Globe 2020, získala titul Miss Elegance a postoupila do TOP 15

13.11.2020 13:50
Nikola Kokyová uspěla v soutěži krásy s názvem Miss Globe 2020. Jednadvacetiletá rodačka z Kolína se dostala do nejlepší patnáctky a zároveň získala titul Miss Elegance. Pro Kokyovou je to po vítezství v Miss České republiky 2019 další úspěch v soutěžích krásy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo