romea - logo
30. června 2022 (čtvrtek)
svátek má Šárka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Radek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00

Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 

Současná koronavirová krize se podle Laciho odráží i na atmosféře mezi dětmi v domovech. V řadě z nich jsou totiž dočasně zakázané víkendové pobyty v rodinách, vycházky a cestování mimo objekt. „Na druhou stranu pro řadu dětí v domovech se paradoxně nic zásadního nezměnilo.  Ještě pořád tu totiž bohužel máme zařízení, kde jsou děti izolované vlastně pořád bez ohledu na epidemii. Takže z tohoto pohledu se jich současná krize nedotýká nějak extrémně,“ dodává Laci.

Sám v jednom z dětských domovů strávil většinu svého života. I když mu hrozila zvláštní škola, vystudoval vysokou školu a dnes je úspěšným fitness koučem. A trénuje slavné osobnosti, včetně třeba herce Václava Neužila nebo herečky Jany Plodkové. Ve svém volném čase se věnuje taky práci v neziskové organizaci Vteřina poté, kterou spoluzakládal a jejíž členové usilují o zlepšení práv dětí vyrůstajících v zařízeních institucionální péče. 

Snaží se mimo jiné taky v romských dětech v domovech probudit jejich romskou identitu. Podle Laciho jim často chybí i vinou vychovatelů. „Při návštěvách dětských domovů jsme zažili i situaci, kdy paní vychovatelka zakázala jednomu chlapci, aby mluvil romsky. Strašně nás to naštvalo.  Je to bohužel výsledek současného systému institucionální péče, který je nastavený tak, jak je. V dětských domovech se s romskými dětmi většinou o jejich identitě nebaví. A vyrůstají tak jako Češi.“

brf, bys, LC
Přečteno: 793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dětské domovy, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo