romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Účastníci mezinárodní konference United for Intercultural Action se shromáždili na podporu ostravských Romů

Praha, 29.10.2013 10:21, (ROMEA)
Spontánní solidární manifestace účastníků konference United for Intercultural Action v Praze (Foto: Mikuláš Vymětal)
Spontánní solidární manifestace účastníků konference United for Intercultural Action v Praze (Foto: Mikuláš Vymětal)

United – Evropská síť proti rasismu, nacionalismu, fašismu a k podpoře migrantů a uprchlíků, v níž spolupracuje více než 560 organizací ze 46 evropských zemí, pořádá v těchto dnech mezinárodní konferenci v ČR. Když se její účastníci v neděli večer doslechli o plánovaném protiromském pochodu v Ostravě, rozhodli se přijet vyjádřit svou solidaritu přímo Romům do Ostravy.

Z technických důvodů (obsazené vlaky) to již nebylo možné. Místo toho se tedy asi šedesát účastníků konference z celé Evropy shromáždilo v době, kdy probíhala v Ostravě demonstrace, k spontánní solidární manifestaci na Staroměstkém náměstí před pomníkem Jana Želivského. Své postoje vyjádřili krátkým pochodem, standartami a skandováním hesel v mnoha jazycích: Černí bílí spojme síly, No passaran, Siamo tutti antifascisti, Ostrava – stop nazi marsch now, Hoch die internationale Solidarität jetzt a Vmeste protiv fašismu.

Kromě již zmiňovaných hesel drželi účastníci shromáždění také velký plakát s dlouhým seznamem českých měst, v nichž se toto léto konaly protiromské pochody nenávisti. „Chceme vyjádřit solidaritu Romům v Ostravě i všem ostatním Romům v České republice“, prohlásil Eric Simon, francouzský antifašistický aktivista. „Shromáždili jsem se před pomníkem vůdce pražské chudiny Jana Želivského, abychom si připomněli, že i ti bezmocní a opomíjení mají právo na lidskou důstojnost, kterou stojí za to statečně bránit“, dodal k tomu český organizátor, evangelický farář Mikuláš Vymětal.

"Je to vyjádření solidarity nejen s romskou komunitou v Ostravě, proti které jsou pořádány pravidelné pochody pravicových extremistů a populistů, ale se všemi podobně ohrožovanými, marginalizovanými skupinami po Evropě, ať to jsou muslimové, Romové, migranti nebo například Židé," řekl ČTK a České televizi za pořadatele Miroslav Prokeš.

Shromáždění bylo zakončeno minutou ticha za oběti rasismu a nenávisti nejen v České republice, ale na celém světě.
brf, Mikuláš Vymětal
Přečteno: 693x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Demonstrace, Křesťané, Anticiganismus, Rasismus, Fašismus, Chudoba, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo