romea - logo
2. června 2020 (úterý)
svátek má Jarmil
Loading
rozšířené vyhledávaní

V Ostravě budou v sobotu Romové demonstrovat proti rasismu. Neonacisté chystají protiakci

Ostrava, 5.12.2014 15:54, (ROMEA)
Demonstrace proti rasismu, Ostrava 6. 12. 2014
Demonstrace proti rasismu, Ostrava 6. 12. 2014

V sobotu 6.12. od 14 hodin proběhne v Ostravě demonstrace proti rasismu. Účastníci se sejdou na Náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze a následně mají ohlášený pochod na Prokešovo náměstí. Tam se však mají ve 13:30 sejít neonacisté, kteří se svolávají přes sociální sítě a přes neonacistické weby.

Impulsem ke svolání protirasistické demonstrace bylo napadení sedmnáctiletého romského mladíka, kterého měla podle jednoho ze svědectví zmlátit skupinka fotbalových chuligánů před jedním ze supermarketů v městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz.

Podle organizátorů protirasistické demonstrace však nyní jde o protest proti diskriminaci Romů ve vzdělávání, bydlení, při hledání práce, proti tomu, jakým způsobem jsou utráceny peníze určené na pomoc chudým Romům. Později odpoledne by měl proběhnout v Církevní základní škole Přemysla Pittra romský kongres.

Podle informací serveru Romea.cz bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet bezpečnostní situace přímo na místě akce a je možné, že pochod se za určitých okolností neuskuteční.

Jeden z mladých ostravských Romů Imrich Horváth k tomu říká: "Romové jsou ponížení, naštvaní, diskriminovaní snad úplně ve všem. Nesouhlasíme s rasismem, jeho tolerancí, s diskriminací, s tím jak jsou utráceny peníze určené na pomoc Romům. Kdo by měl proboha demonstrovat víc než Romové? Kdy jindy než teď? " uvádí jeden z mladých ostravských Romů Imrich Horváth.

"S pořádáním demonstrací máme velké zkušenosti, sobotní demonstrace bude striktně nenásilná a neagresivní. Jde o demonstraci za lidská práva, proti diskriminaci a za změnu k lepšímu," uvedla Ivanka Čonková z organizace Konexe, která demonstraci organizačně zajišťuje.

Někteří Romové a aktivisté demonstraci nepodporují

Někteří ostravští Romové a aktivisté však s pořádáním demonstrace nesouhlasí. Obávají se toho, že radikalizace by během pochodu mohla skončit i násilím z romské strany. Radikalizace se obává například Kumar Vishwanathan, předseda ostravského sdružení Vzájemné soužití. Nechce podporovat žádné akce, které by mohly mít tím či oním způsobem násilný charakter. A také se mu zdá, že přepadení romského mladíka není dobrým spouštěčem k akci, která by podle jeho názoru neměla být pouze protestní: "Pomsta není žádným řešením. Můžeme protestovat proti rasismu, to je v pořádku. Ale věci nepomůže, když se Romové budou vymezovat vůči druhým jako celku, k čemuž vypjatá atmosféra svádí," řekl již dříve Kumar Vishwanathan serveru Romea.cz.

Proti pořádání demonstrace je i skupina romských aktivistů okolo Vladimíra Leška. "Já jsem se vyjádřil jasně. Já do této demonstrace nejdu. Pořádá jí organizace, která není z Ostravy a pokud my budeme pořádat demonstraci, tak to bude vypadat jinak. Je samozřejmě na každém jestli se té demonstrace zúčastní, ale já ne," uvedl pro server Romea.cz Vladimír Leško.

Neonacisté připravují protiakci

Demonstrace proti rasismu, kterou pořádají ostravští Romové, se nelíbí neonacistům a připravují protiakci. Chtějí se sejít ve 13:30 na Prokešově náměstí u Nové radnice. Na sociálních sítích a neonacistických stránkách nyní burcují své soukmenovce k účasti.

"Ozbrojení Cikáni chtějí v sobotu provokovat majoritu v centru Ostravy. Zastrašit se může nechat policie, samospráva, ale nacionalisté nikdy! Podporujeme výzvu k protiakci," píše na facebookovém profilu ostravská buňka Dělnické mládeže, která je "svazáckou" organizací Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

"V plné síle podpoříme spontánní akci proti cikánské demonstraci," píše se na jednom z neonacistických webů.

Přečteno: 2344x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Ostrava, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Badaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo