romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

V Ostravě budou v sobotu Romové demonstrovat proti rasismu. Neonacisté chystají protiakci

Ostrava, 5.12.2014 15:54, (ROMEA)
Demonstrace proti rasismu, Ostrava 6. 12. 2014
Demonstrace proti rasismu, Ostrava 6. 12. 2014

V sobotu 6.12. od 14 hodin proběhne v Ostravě demonstrace proti rasismu. Účastníci se sejdou na Náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze a následně mají ohlášený pochod na Prokešovo náměstí. Tam se však mají ve 13:30 sejít neonacisté, kteří se svolávají přes sociální sítě a přes neonacistické weby.

Impulsem ke svolání protirasistické demonstrace bylo napadení sedmnáctiletého romského mladíka, kterého měla podle jednoho ze svědectví zmlátit skupinka fotbalových chuligánů před jedním ze supermarketů v městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz.

Podle organizátorů protirasistické demonstrace však nyní jde o protest proti diskriminaci Romů ve vzdělávání, bydlení, při hledání práce, proti tomu, jakým způsobem jsou utráceny peníze určené na pomoc chudým Romům. Později odpoledne by měl proběhnout v Církevní základní škole Přemysla Pittra romský kongres.

Podle informací serveru Romea.cz bude záležet na tom, jak se bude vyvíjet bezpečnostní situace přímo na místě akce a je možné, že pochod se za určitých okolností neuskuteční.

Jeden z mladých ostravských Romů Imrich Horváth k tomu říká: "Romové jsou ponížení, naštvaní, diskriminovaní snad úplně ve všem. Nesouhlasíme s rasismem, jeho tolerancí, s diskriminací, s tím jak jsou utráceny peníze určené na pomoc Romům. Kdo by měl proboha demonstrovat víc než Romové? Kdy jindy než teď? " uvádí jeden z mladých ostravských Romů Imrich Horváth.

"S pořádáním demonstrací máme velké zkušenosti, sobotní demonstrace bude striktně nenásilná a neagresivní. Jde o demonstraci za lidská práva, proti diskriminaci a za změnu k lepšímu," uvedla Ivanka Čonková z organizace Konexe, která demonstraci organizačně zajišťuje.

Někteří Romové a aktivisté demonstraci nepodporují

Někteří ostravští Romové a aktivisté však s pořádáním demonstrace nesouhlasí. Obávají se toho, že radikalizace by během pochodu mohla skončit i násilím z romské strany. Radikalizace se obává například Kumar Vishwanathan, předseda ostravského sdružení Vzájemné soužití. Nechce podporovat žádné akce, které by mohly mít tím či oním způsobem násilný charakter. A také se mu zdá, že přepadení romského mladíka není dobrým spouštěčem k akci, která by podle jeho názoru neměla být pouze protestní: "Pomsta není žádným řešením. Můžeme protestovat proti rasismu, to je v pořádku. Ale věci nepomůže, když se Romové budou vymezovat vůči druhým jako celku, k čemuž vypjatá atmosféra svádí," řekl již dříve Kumar Vishwanathan serveru Romea.cz.

Proti pořádání demonstrace je i skupina romských aktivistů okolo Vladimíra Leška. "Já jsem se vyjádřil jasně. Já do této demonstrace nejdu. Pořádá jí organizace, která není z Ostravy a pokud my budeme pořádat demonstraci, tak to bude vypadat jinak. Je samozřejmě na každém jestli se té demonstrace zúčastní, ale já ne," uvedl pro server Romea.cz Vladimír Leško.

Neonacisté připravují protiakci

Demonstrace proti rasismu, kterou pořádají ostravští Romové, se nelíbí neonacistům a připravují protiakci. Chtějí se sejít ve 13:30 na Prokešově náměstí u Nové radnice. Na sociálních sítích a neonacistických stránkách nyní burcují své soukmenovce k účasti.

"Ozbrojení Cikáni chtějí v sobotu provokovat majoritu v centru Ostravy. Zastrašit se může nechat policie, samospráva, ale nacionalisté nikdy! Podporujeme výzvu k protiakci," píše na facebookovém profilu ostravská buňka Dělnické mládeže, která je "svazáckou" organizací Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

"V plné síle podpoříme spontánní akci proti cikánské demonstraci," píše se na jednom z neonacistických webů.

Přečteno: 2350x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Ostrava, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 ..
romea - logo