romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Oslava romského jazyka v duchu uctění zemřelých

12.11.2021 17:15

Městská část Prahy 7 uspořádala ve spolupráci místní romskou komunitou, nakladatelstvím Kher, spolkem Buenas Artes a knihkupectvím Knihkopec 5. listopadu oslavu mezinárodního dne romštiny, kterou spojila s mexickou oslavou Dne zesnulých – španělsky Día de muertos. I zaměření autorského čtení z povídkové knihy romských autorů O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2020) a literární besedy s Danou Hruškovou, Stanislavovou Mikovou a Karolínou Ryvolovou se tematicky vztahovalo k tradici dušiček – uctění památky předků. O příjemnou atmosféru se postarala také Boldiho cimbálovka a nabídka tradičních romských jídel.

„V dubnu nám plány překazil covid, proto jsme nemohli oslavit Mezinárodní den Romů. Přemýšleli jsme o náhradní akci. Spolupracujeme s Buenos Artes a jejich projektem Etnomarketu, navrhli jsme jim proto společnou oslavu, protože v týdnu, kdy se slaví den romského jazyka, slaví Mexičani své dušičky,“ řekla pro ROMEA TV Petra Plachtanski z odboru sociálního začleňování Prahy 7.

„Dnes debatujeme o víře v duchy zemřelých. Pro majoritu je to většinou neznámá věc, jak nám ukázalo i zdejší publikum, které přichází k nám na stánek a netuší, že Romové intenzivně věří v duchy zemřelých a tato víra je součástí jejich duchovní kultury,“ řekla pro ROMEA TV ředitelka nakladatelství Kher Radka Patočková.

Podívejte se na reportáž, jak na Praze 7 probíhaly oslavy Mezinárodního dne romského jazyka spojené se slavením tradičních mexických dušiček.

Přečteno: 864x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Kultura, sociální začleňování, KHERHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo