romea - logo
4. března 2021 (čtvrtek)
svátek má Stela

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

VIDEO: Před 30 lety pronesl Václav Havel projev na Romfestu: Romové mají právo na své národní sebeuvědomění

26.7.2020 23:14
Václav Havel během projevu 27. 7. 1990 na Romfestu v Brně
Václav Havel během projevu 27. 7. 1990 na Romfestu v Brně

Před 30 lety 27. - 29. 7. 1990 se konal v Mariánském údolí v Brně-Líšni 1. světový romský festival ROMFEST 1990 v produkčním zaštítění organizace ROMART. Desítky hudebních a tanečních skupin se zde setkaly v hudebním maratonu na čtyřech pódiích a různých spontánních vystoupeních. Projev, který tam tehdy přednesl prezident Václav Havel, připomněla facebooková stránka Václav Havel.

Část projevu prezidenta ČSFR Václava Havla na 1. světovém romském festivalu.

Totalitní systém, který u nás panoval v posledních čtyřiceti letech, se choval i pokud jde o Romy způsobem sobě vlastním. Za fasádou vznešených řečí se skrývala lhostejnost, neporozumění a pohrdání, o čemž svědčí různá necitlivá administrativní opatření, potlačování romské kultury, romského jazyka a všech národních specifik. Komunistická moc sice vytvářela různé vládní komise a vypracovávala různé koncepce, Romové však byli pouze objektem různých sociálních experimentů a sami nemohli do svého osudu mluvit. Trpěli tím, čím jsme trpěli všichni: bytostnou potřebou sytému všechno zestejnit, zglajchšaltovat a vnutit všem občanům týž způsob banálního života.

Romové - tak jako kdokoliv jiný - mají právo na své národní sebeuvědomění a na respekt ke své etnické identitě. Musí mít táž práva a tytéž povinnosti jako všichni občané našeho státu, měli by se těšit - tak jako jiné národnostní či kulturní menšiny - i určitým právům kolektivním, a nesmí na nich být uplatňován princip kolektivní viny či kolektivní odpovědnosti.

Demokratický stát, který budujeme, musí být založen na ideji lidských práv. Jedině tak se může zařadit do rodiny civilizovaných států. K lidským právům patří i právo na rovnost před zákonem, na důstojný život a na národní či etnickou svébytnost.

Lidé nejsou dobří či špatní proto, že patří k té či oné rase nebo k tomu či onomu národu. Kdo tuto základní pravdu neuznává, je rasista.

Na světě žije mnoho různých ras, národů, etnických skupin, kmenů. Liší se svou historií, svou vírou, svou tradicí, svými sociálními návyky, leckdy se liší i způsobem myšlení, chování a temperamentem. Všichni jsou však lidmi, jsou si rovni před Bohem a nesou jako jednotlivci odpovědnost za své dobré i špatné skutky. Měli by tvořit jedno veliké společenství, jehož členové se navzájem respektují, a respektují i vzájemnou svou jinakost.

Na vojně i ve vězení jsem poznal mnoho skvělých lidí i mnoho lidí bezcharakterních. Mnozí mi pomáhali a mnozí mne udávali. Dělící čára mezi jedněmi a druhými šla napříč jejich národnostním původem a nezávisela dokonce ani na stupni jejich vzdělání. Tato zkušenost ve mně jen posílila můj odpor ke všem projevům rasismu.

Brno, 27. července 1990

VIDEO

Přečteno: 1973x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Historické okénko, Václav Havel, Historie, RomfestHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo