romea - logo
29. května 2020 (pátek)
svátek má Maxim
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojta Lavička: 99% Romů se setkává s odmítnutím při hledání bytu

18.8.2015 12:20
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

O zkušenostech Romů při shánění bytů, životu „VIP Roma“, budoucnosti Romů v politice, vzdělávání a vztahů Romů a majority mluvil muzikant Vojta Lavička v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

„Tak pro mě to není žádná novinka. Je to celkem obvyklá standardní situace, kterou zažívá 99 prostě % Romů při hledání bytů a já sám jsem to přivítal, že úřad ombudsmana k tomuhle přistoupil. Pro mě je to v pořádku,“ komentuje v rozhovoru Lavička aktuální kauzu, kterou řešil litoměřický soud – realitní kancelář odmítla zájemkyni o byt proto, že je Romka.

AUDIO

Vojta Lavička zná podobné případy z vlastní rodiny: „Moje osobní zkušenosti nelze považovat za standardní zkušenosti ostatních Romů, protože tím, že mě x lidí poznává nebo mě zná z mých dřívějších zaměstnání, tak to mám o hodně jednodušší než jiní Romové. Ovšem například můj bratr, který má maturitu, který pracuje na velmi dobrém místě v dopravních podnicích, tak nemohl přes rok sehnat byt, byl velmi aktivní na všech možných prostě frontách a ten byt nemohl sehnat a nakonec se nám to podařilo až přes kamarády na Facebooku, jo, prostě to nešlo, nešlo nijakým způsobem,“ popisuje Lavička.

I Lavičkův bratr se setkával se stručným konstatováním: „Majitel bytu si nepřeje Roma“.

Moderátorka Helena Šulcové se Lavičky ptala i na to, proč jsou podle něj Romové u majority tak neoblíbení: „Jeden názor, Stanislav Křeček, právník a zástupce ombudsmanky řekl před časem v tomto pořadu, budu citovat: "Když oslovíte běžného občana na ulici, tak vám řekne, že Romové vybydlují byty. Není to správné a v souladu s realitou, ale je to veřejné mínění a zkušenost." Proč panuje toto mínění? Do jaké míry si za to mohou Romové sami?“.

Lavička odpovídá: „Tak určitě nějakou, nějakou část viny za to neseme. To je, to je samozřejmě pravda. Ale jak říkám, no, já si pořád myslím, že na tom velký podíl má to město jako takové. Pokud se k vám chová tak, jako že jste podřadný občan, tak se podřadným občanem stanete. To prostě jinak nejde.... Myslím si, že největší chyba na straně Romů je, a to budu vždycky jakoby Romům vyčítat, je malá angažovanost ve věcech veřejných, to znamená, že se strašně málo podílí na tom, co se v tomto státě děje, když nevyjadřují nespokojenost tak jako ostatní s věcmi, které se netýkají jenom Romů...

Přečteno: 2752x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Bydlení, Vojtěch LavičkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo