romea - logo
18. listopadu 2019 (pondělí)
svátek má Romana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Vojta Lavička: 99% Romů se setkává s odmítnutím při hledání bytu

18.8.2015 12:20
Vojtěch Lavička
Vojtěch Lavička

O zkušenostech Romů při shánění bytů, životu „VIP Roma“, budoucnosti Romů v politice, vzdělávání a vztahů Romů a majority mluvil muzikant Vojta Lavička v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

„Tak pro mě to není žádná novinka. Je to celkem obvyklá standardní situace, kterou zažívá 99 prostě % Romů při hledání bytů a já sám jsem to přivítal, že úřad ombudsmana k tomuhle přistoupil. Pro mě je to v pořádku,“ komentuje v rozhovoru Lavička aktuální kauzu, kterou řešil litoměřický soud – realitní kancelář odmítla zájemkyni o byt proto, že je Romka.

AUDIO

Vojta Lavička zná podobné případy z vlastní rodiny: „Moje osobní zkušenosti nelze považovat za standardní zkušenosti ostatních Romů, protože tím, že mě x lidí poznává nebo mě zná z mých dřívějších zaměstnání, tak to mám o hodně jednodušší než jiní Romové. Ovšem například můj bratr, který má maturitu, který pracuje na velmi dobrém místě v dopravních podnicích, tak nemohl přes rok sehnat byt, byl velmi aktivní na všech možných prostě frontách a ten byt nemohl sehnat a nakonec se nám to podařilo až přes kamarády na Facebooku, jo, prostě to nešlo, nešlo nijakým způsobem,“ popisuje Lavička.

I Lavičkův bratr se setkával se stručným konstatováním: „Majitel bytu si nepřeje Roma“.

Moderátorka Helena Šulcové se Lavičky ptala i na to, proč jsou podle něj Romové u majority tak neoblíbení: „Jeden názor, Stanislav Křeček, právník a zástupce ombudsmanky řekl před časem v tomto pořadu, budu citovat: "Když oslovíte běžného občana na ulici, tak vám řekne, že Romové vybydlují byty. Není to správné a v souladu s realitou, ale je to veřejné mínění a zkušenost." Proč panuje toto mínění? Do jaké míry si za to mohou Romové sami?“.

Lavička odpovídá: „Tak určitě nějakou, nějakou část viny za to neseme. To je, to je samozřejmě pravda. Ale jak říkám, no, já si pořád myslím, že na tom velký podíl má to město jako takové. Pokud se k vám chová tak, jako že jste podřadný občan, tak se podřadným občanem stanete. To prostě jinak nejde.... Myslím si, že největší chyba na straně Romů je, a to budu vždycky jakoby Romům vyčítat, je malá angažovanost ve věcech veřejných, to znamená, že se strašně málo podílí na tom, co se v tomto státě děje, když nevyjadřují nespokojenost tak jako ostatní s věcmi, které se netýkají jenom Romů...

Přečteno: 2727x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Bydlení, Vojtěch LavičkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo