romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Volby do Evropského parlamentu: V ČR kandidují 4 Romové, na Slovensku přes 20

21.5.2019 11:55
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Pouze čtyři Romové kandidují v České republice ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Všichni čtyři za Romskou demokratickou stranu (RDS). Na Slovensku je romských kandidátů přes dvacet a objevují se na kandidátkách šesti stran. Volby do Evropského parlamentu jsou už o víkendu. V České republice se bude volit 21 poslanců, na Slovensku 14.

Česká republika: RDS postavila pouze 4 kandidáty z 28 možných

Oproti minulým volbám do Evropského parlamentu se počet kandidujících Romů v ČR snížil. V roce 2014 jich totiž kandidovalo minimálně dvanáct. Za Stranu rovných příležitostí (SRP) devět, za RDS dva a za Stranu zelených jeden. Letos nekandiduje ani jedna Romka. Minulé volby kandidovaly tři za SRP.

Nikdo z romských kandidátů a kandidátek neuspěl. Romská demokratická strana získala 0,07 procenta (1185 hlasů) a Strana rovných příležitostí 0,04 procenta (640 hlasů).

Lídrem čtyřčlenné kandidátky RDS je letos předseda strany Miroslav Tancoš. Ten kandidoval i ve volbách v roce 2014. Na druhém místě je Štefan Gorol, třetí pak Miroslav Rusenko a na čtvrtém místě je Ladislav Sivák. Na kandidátce může být maximálně 28 uchazečů, což RDS nevyužila.

Zajímavostí může být, že o křeslo v Evropském parlamentu se uchází i Petr Erin Kováč, který v říjnu 2018 usiloval o senátorský post za Romskou demokratickou stranu. Do evropských voleb jde však jako lídr kandidátky JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost.

"Proromští" kandidáti

V letošní volbách do Evropského parlamentu kandiduje celkem 39 uskupení. Vedle celé řady obskurních, rasistických, xenofobních, protievropských nebo jen recesistických straniček najdeme na kandidátkách i ty, kteří Romům v minulosti pomohli nebo je podporují.

Například na kandidátce KDU-ČSL figuruje na poslední 28. místě Daniel Herman, bývalý ministr kultury, který se zasadil o vykoupení vepřína v Letech u Písku. Na stejné kandidátce je na 2. místě i Tomáš Zdechovský, který například podporuje Stipendijní program pro romské studenty.

Na kandidátní listině Klubu angažovaných nestraníků nalezneme na 6. místě Marii Gottfriedovou, ředitelku základní školy v Trmicích na Ústecku, která v roce 2015 získala od amerického velvyslance Andrew Shapira Cenu Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv. V trmické škole se pod vedením Gottfriedové daří úspěšně pracovat s myšlenkou inkluzivního vzdělávání, podle níž by do stejných škol měli chodit žáci s různými vzdělávacími potřebami.

Obecně pak je možné upozornit na kandidátku Pirátské strany, která otevřeně podporuje Romy a vyjadřuje se proti rasismus nebo xenofobii. Její předseda Ivan Bartoš několikrát promluvil na pietním aktu v Letech u Písku nebo třeba na Pochodu romské hrdosti v roce 2018.

Proevropská kandidátka je i koalice STAROSTOVÉ, TOP 09 a Zelení, kteří otevřeně vystupují proti neonacistům a podporují Romy na nejrůznějších úrovních. Předseda Strany zelených Petr Štěpánek, který kandiduje z 5. místa, také několikrát vystoupil na pietním aktu v Letech u Písku. V minulých volbách do EP za Zelené kandidoval David Tišer.

Slovensko: Největší šanci na zvolení má Peter Pollák

Na Slovensku podle zjištění serveru Romea.cz kandiduje přes dvacet Romů. Nejvíce jich je na kandidátce nedávno vzniklé Strany tolerancie a spolunažívania (STS), kterou vede Viktor Valik. Předseda strany František Tanko kandiduje ze třetího místa.

Pět romských kandidátů usiluje o křesla v Evropském parlament v dresu strany NAJ - Nezávislosť a Jednota. Na kandidátce Európské demokratické strany (EDS) kandidovali původně čtyři Romové, ale novinář Erik Hilár Lakatošovie ze zdravotních důvodů odstoupil. Na kandidátce zůstali ale další dva mediální pracovníci, známý bloger Jozef Kmeťo a občanský aktivista, novinář Ján Strkáč.

Po jednom romském kandidátu mají maďarské strany Most-Híd a Strana maďarskej komunity.

Reálnou šanci uspět a stát se europoslance má zřejmě však jen Petr Pollák, který kandiduje za hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a v jeho prospěch se vzdal kandidatury lídr OĽaNO Igor Matovič. Podle volebních průzkumů může OĽaNO získat jednoho nebo dva europoslance. Odstoupením z voleb podpořil Polláka i jediný kandidát Strany rómskej koalície Alfonz Kaliáš.

Livia Jaroka bude zřejmě opět zvolena, křeslo Soray Post je nejisté

V roce 2014 uspělo podle zjištění serveru Romea.cz v celé EU minimálně pět romských kandidátů a kandidátek.

Livia Jaroka, která zastupuje maďarskou stranu FIDESZ Viktora Orbána se dokonce stala místopředsedkyní Evropského parlamentu. Letos Jaroka opět kandiduje a vzhledem k tomu, že je na kandidátce silného vládního hnutí FIDESZ na třetím místě, má obrovskou šanci na znovuzvolení.

Velmi viditelná v romských záležitostech byla v minulém volebním období Soraya Post ze Švédska. Letos opět kandiduje jako lídr strany Feminist Initiative, ale podle volebních průzkumů poklesly preference strany pod 4 procenta a Feminist Initiativesi nemusí jedno křeslo v EP udržet.

O křeslo v EP se znovu uchází i současný europoslanec Romeo Franz z Německa, který kandiduje za Zelené.

Kdy jít k volbám do EP

Volby do Evropského parlamentu probíhají v rámci celé Evropské unie od 23. do 26. května 2019. Jako v jediné zemi EU budou v České republice probíhat volby dva dny. V pátek 24. května a v sobotu 25. května. Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a uzavřou se ve 22 hodin. V sobotu můžete volit od 8 hodin do 14 hodin.

V rámci voleb si Česko volí zástupce 21 mandátů. V českém volebním systému mohou voliči hlasovat pro jedinou kandidátku a udělit maximálně dva preferenční hlasy. Každý stát EU má vlastní volební pravidla.

Na Slovensku proběhnou volby v jediný den a to v sobotu 25. května 2019. Voliči si svých 14 europoslanců mohou vybrat od 7 do 22 hodin.

Přečteno: 1140x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Evropský parlament, volby do Evropského parlamentu, Romská demokratická stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo