romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Volby do Evropského parlamentu: V ČR kandidují 4 Romové, na Slovensku přes 20

21.5.2019 11:55
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec
Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

Pouze čtyři Romové kandidují v České republice ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Všichni čtyři za Romskou demokratickou stranu (RDS). Na Slovensku je romských kandidátů přes dvacet a objevují se na kandidátkách šesti stran. Volby do Evropského parlamentu jsou už o víkendu. V České republice se bude volit 21 poslanců, na Slovensku 14.

Česká republika: RDS postavila pouze 4 kandidáty z 28 možných

Oproti minulým volbám do Evropského parlamentu se počet kandidujících Romů v ČR snížil. V roce 2014 jich totiž kandidovalo minimálně dvanáct. Za Stranu rovných příležitostí (SRP) devět, za RDS dva a za Stranu zelených jeden. Letos nekandiduje ani jedna Romka. Minulé volby kandidovaly tři za SRP.

Nikdo z romských kandidátů a kandidátek neuspěl. Romská demokratická strana získala 0,07 procenta (1185 hlasů) a Strana rovných příležitostí 0,04 procenta (640 hlasů).

Lídrem čtyřčlenné kandidátky RDS je letos předseda strany Miroslav Tancoš. Ten kandidoval i ve volbách v roce 2014. Na druhém místě je Štefan Gorol, třetí pak Miroslav Rusenko a na čtvrtém místě je Ladislav Sivák. Na kandidátce může být maximálně 28 uchazečů, což RDS nevyužila.

Zajímavostí může být, že o křeslo v Evropském parlamentu se uchází i Petr Erin Kováč, který v říjnu 2018 usiloval o senátorský post za Romskou demokratickou stranu. Do evropských voleb jde však jako lídr kandidátky JSI PRO? Jistota Solidarita Investice pro budoucnost.

"Proromští" kandidáti

V letošní volbách do Evropského parlamentu kandiduje celkem 39 uskupení. Vedle celé řady obskurních, rasistických, xenofobních, protievropských nebo jen recesistických straniček najdeme na kandidátkách i ty, kteří Romům v minulosti pomohli nebo je podporují.

Například na kandidátce KDU-ČSL figuruje na poslední 28. místě Daniel Herman, bývalý ministr kultury, který se zasadil o vykoupení vepřína v Letech u Písku. Na stejné kandidátce je na 2. místě i Tomáš Zdechovský, který například podporuje Stipendijní program pro romské studenty.

Na kandidátní listině Klubu angažovaných nestraníků nalezneme na 6. místě Marii Gottfriedovou, ředitelku základní školy v Trmicích na Ústecku, která v roce 2015 získala od amerického velvyslance Andrew Shapira Cenu Alice Garrigue Masarykové za práci v oblasti lidských práv. V trmické škole se pod vedením Gottfriedové daří úspěšně pracovat s myšlenkou inkluzivního vzdělávání, podle níž by do stejných škol měli chodit žáci s různými vzdělávacími potřebami.

Obecně pak je možné upozornit na kandidátku Pirátské strany, která otevřeně podporuje Romy a vyjadřuje se proti rasismus nebo xenofobii. Její předseda Ivan Bartoš několikrát promluvil na pietním aktu v Letech u Písku nebo třeba na Pochodu romské hrdosti v roce 2018.

Proevropská kandidátka je i koalice STAROSTOVÉ, TOP 09 a Zelení, kteří otevřeně vystupují proti neonacistům a podporují Romy na nejrůznějších úrovních. Předseda Strany zelených Petr Štěpánek, který kandiduje z 5. místa, také několikrát vystoupil na pietním aktu v Letech u Písku. V minulých volbách do EP za Zelené kandidoval David Tišer.

Slovensko: Největší šanci na zvolení má Peter Pollák

Na Slovensku podle zjištění serveru Romea.cz kandiduje přes dvacet Romů. Nejvíce jich je na kandidátce nedávno vzniklé Strany tolerancie a spolunažívania (STS), kterou vede Viktor Valik. Předseda strany František Tanko kandiduje ze třetího místa.

Pět romských kandidátů usiluje o křesla v Evropském parlament v dresu strany NAJ - Nezávislosť a Jednota. Na kandidátce Európské demokratické strany (EDS) kandidovali původně čtyři Romové, ale novinář Erik Hilár Lakatošovie ze zdravotních důvodů odstoupil. Na kandidátce zůstali ale další dva mediální pracovníci, známý bloger Jozef Kmeťo a občanský aktivista, novinář Ján Strkáč.

Po jednom romském kandidátu mají maďarské strany Most-Híd a Strana maďarskej komunity.

Reálnou šanci uspět a stát se europoslance má zřejmě však jen Petr Pollák, který kandiduje za hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a v jeho prospěch se vzdal kandidatury lídr OĽaNO Igor Matovič. Podle volebních průzkumů může OĽaNO získat jednoho nebo dva europoslance. Odstoupením z voleb podpořil Polláka i jediný kandidát Strany rómskej koalície Alfonz Kaliáš.

Livia Jaroka bude zřejmě opět zvolena, křeslo Soray Post je nejisté

V roce 2014 uspělo podle zjištění serveru Romea.cz v celé EU minimálně pět romských kandidátů a kandidátek.

Livia Jaroka, která zastupuje maďarskou stranu FIDESZ Viktora Orbána se dokonce stala místopředsedkyní Evropského parlamentu. Letos Jaroka opět kandiduje a vzhledem k tomu, že je na kandidátce silného vládního hnutí FIDESZ na třetím místě, má obrovskou šanci na znovuzvolení.

Velmi viditelná v romských záležitostech byla v minulém volebním období Soraya Post ze Švédska. Letos opět kandiduje jako lídr strany Feminist Initiative, ale podle volebních průzkumů poklesly preference strany pod 4 procenta a Feminist Initiativesi nemusí jedno křeslo v EP udržet.

O křeslo v EP se znovu uchází i současný europoslanec Romeo Franz z Německa, který kandiduje za Zelené.

Kdy jít k volbám do EP

Volby do Evropského parlamentu probíhají v rámci celé Evropské unie od 23. do 26. května 2019. Jako v jediné zemi EU budou v České republice probíhat volby dva dny. V pátek 24. května a v sobotu 25. května. Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a uzavřou se ve 22 hodin. V sobotu můžete volit od 8 hodin do 14 hodin.

V rámci voleb si Česko volí zástupce 21 mandátů. V českém volebním systému mohou voliči hlasovat pro jedinou kandidátku a udělit maximálně dva preferenční hlasy. Každý stát EU má vlastní volební pravidla.

Na Slovensku proběhnou volby v jediný den a to v sobotu 25. května 2019. Voliči si svých 14 europoslanců mohou vybrat od 7 do 22 hodin.

Přečteno: 1360x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Evropský parlament, volby do Evropského parlamentu, Romská demokratická stranaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo