romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Všechny bych postřílel." Policie opět řeší komentáře na stránce šéfa SPD, podle Okamury nejdou uhlídat

22.7.2020 11:31
Francouzská pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová (vlevo), vpravo je předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a uprostřed je předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura - 16. 12. 2017.
Francouzská pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová (vlevo), vpravo je předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a uprostřed je předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura - 16. 12. 2017.

Policie se nikoli poprvé zabývá příspěvky na facebookové stránce předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, které nabádají k násilí. Konkrétně jde o komentáře pod videem, na němž je podle Okamury zachyceno, jak skupina migrantů napadá ženu v Lisabonu. Portugalský server Polígrafo, který se zabývá ověřováním informací, ale uvedl, že nahrávka zachycuje něco úplně jiného. Sám Okamura napsal, že jím vedené hnutí „zásadně odsuzuje jakékoli projevy násilí nebo výzvy k němu“. Tématem se zabývá server iRozhlas.cz.

„Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí,“ napsal začátkem července na svém facebooku Tomio Okamura. V současnosti je pod videem na 1500 komentářů, přičemž někteří příznivci místopředsedy sněmovny na sociální síť psali příspěvky, jež k násilí přímo vyzývaly. 

„Postřílet z***y černý,“ komentoval záběry uživatel P.B. Podobně se vyjádřil i R.V. „Z***i, všechny bych postřílel,“ napsal pod Okamurův příspěvek. „Mrtvej ne*r, dobrej ne*r,“ reagoval pro změnu S.F.

Moderování diskuse podle Okamury není možné. „Pod statusy na stránce diskutuje často i několik tisíc občanů denně. Policie již z minulosti šetří případy, kdy je mi vyhrožováno smrtí a násilím ze strany politických oponentů v rámci příspěvků na facebooku. Takže není v silách nikoho, aby kontroloval několik tisíc diskusních příspěvků denně,“ říká předseda SDP.

Video, pod nímž se rozpoutala diskuse, ovšem podle portugalského fact-checkingového serveru Polígrafo neukazuje napadení ženy migranty na nádraží v Lisabonu. Polígrafo píše, že k incidentu došlo ve městě Sintra asi dvacet kilometrů od Lisabonu. A žena, která podle Okamurovy stránky měla být terčem útoku, měla ve vlaku popíjet alkohol a dělat výtržnosti. Když ji průvodčí chtěla přimět k tomu, aby vystoupila v jedné ze stanic, žena na ni zaútočila a došlo k potyčce s dalšími zaměstnanci drah, kteří se ji snažili zpacifikovat.

„U videa z Lisabonu nikdo nepředložil důkaz, že by se o migranty nejednalo,“ reagoval Okamura na dotaz, jestli mu nevadí, že sdílení dezinformačního videa vedlo k takovým reakcím.

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 581x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, Rasismus, Islamofobie, dezinformace, Tomio Okamura, SPD, FacebookHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo