romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Všechny bych postřílel." Policie opět řeší komentáře na stránce šéfa SPD, podle Okamury nejdou uhlídat

22.7.2020 11:31
Francouzská pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová (vlevo), vpravo je předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a uprostřed je předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura - 16. 12. 2017.
Francouzská pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová (vlevo), vpravo je předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a uprostřed je předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura - 16. 12. 2017.

Policie se nikoli poprvé zabývá příspěvky na facebookové stránce předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, které nabádají k násilí. Konkrétně jde o komentáře pod videem, na němž je podle Okamury zachyceno, jak skupina migrantů napadá ženu v Lisabonu. Portugalský server Polígrafo, který se zabývá ověřováním informací, ale uvedl, že nahrávka zachycuje něco úplně jiného. Sám Okamura napsal, že jím vedené hnutí „zásadně odsuzuje jakékoli projevy násilí nebo výzvy k němu“. Tématem se zabývá server iRozhlas.cz.

„Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí,“ napsal začátkem července na svém facebooku Tomio Okamura. V současnosti je pod videem na 1500 komentářů, přičemž někteří příznivci místopředsedy sněmovny na sociální síť psali příspěvky, jež k násilí přímo vyzývaly. 

„Postřílet z***y černý,“ komentoval záběry uživatel P.B. Podobně se vyjádřil i R.V. „Z***i, všechny bych postřílel,“ napsal pod Okamurův příspěvek. „Mrtvej ne*r, dobrej ne*r,“ reagoval pro změnu S.F.

Moderování diskuse podle Okamury není možné. „Pod statusy na stránce diskutuje často i několik tisíc občanů denně. Policie již z minulosti šetří případy, kdy je mi vyhrožováno smrtí a násilím ze strany politických oponentů v rámci příspěvků na facebooku. Takže není v silách nikoho, aby kontroloval několik tisíc diskusních příspěvků denně,“ říká předseda SDP.

Video, pod nímž se rozpoutala diskuse, ovšem podle portugalského fact-checkingového serveru Polígrafo neukazuje napadení ženy migranty na nádraží v Lisabonu. Polígrafo píše, že k incidentu došlo ve městě Sintra asi dvacet kilometrů od Lisabonu. A žena, která podle Okamurovy stránky měla být terčem útoku, měla ve vlaku popíjet alkohol a dělat výtržnosti. Když ji průvodčí chtěla přimět k tomu, aby vystoupila v jedné ze stanic, žena na ni zaútočila a došlo k potyčce s dalšími zaměstnanci drah, kteří se ji snažili zpacifikovat.

„U videa z Lisabonu nikdo nepředložil důkaz, že by se o migranty nejednalo,“ reagoval Okamura na dotaz, jestli mu nevadí, že sdílení dezinformačního videa vedlo k takovým reakcím.

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 649x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, Rasismus, Islamofobie, dezinformace, Tomio Okamura, SPD, FacebookHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo