romea - logo
25. ledna 2021 (pondělí)
svátek má Miloš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

"Všechny bych postřílel." Policie opět řeší komentáře na stránce šéfa SPD, podle Okamury nejdou uhlídat

22.7.2020 11:31
Francouzská pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová (vlevo), vpravo je předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a uprostřed je předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura - 16. 12. 2017.
Francouzská pravicově-nacionalistická politička Marine Le Penová (vlevo), vpravo je předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders a uprostřed je předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura - 16. 12. 2017.

Policie se nikoli poprvé zabývá příspěvky na facebookové stránce předsedy hnutí SPD Tomia Okamury, které nabádají k násilí. Konkrétně jde o komentáře pod videem, na němž je podle Okamury zachyceno, jak skupina migrantů napadá ženu v Lisabonu. Portugalský server Polígrafo, který se zabývá ověřováním informací, ale uvedl, že nahrávka zachycuje něco úplně jiného. Sám Okamura napsal, že jím vedené hnutí „zásadně odsuzuje jakékoli projevy násilí nebo výzvy k němu“. Tématem se zabývá server iRozhlas.cz.

„Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás! Hnutí SPD říká jasně – Stop imigraci, stop násilí,“ napsal začátkem července na svém facebooku Tomio Okamura. V současnosti je pod videem na 1500 komentářů, přičemž někteří příznivci místopředsedy sněmovny na sociální síť psali příspěvky, jež k násilí přímo vyzývaly. 

„Postřílet z***y černý,“ komentoval záběry uživatel P.B. Podobně se vyjádřil i R.V. „Z***i, všechny bych postřílel,“ napsal pod Okamurův příspěvek. „Mrtvej ne*r, dobrej ne*r,“ reagoval pro změnu S.F.

Moderování diskuse podle Okamury není možné. „Pod statusy na stránce diskutuje často i několik tisíc občanů denně. Policie již z minulosti šetří případy, kdy je mi vyhrožováno smrtí a násilím ze strany politických oponentů v rámci příspěvků na facebooku. Takže není v silách nikoho, aby kontroloval několik tisíc diskusních příspěvků denně,“ říká předseda SDP.

Video, pod nímž se rozpoutala diskuse, ovšem podle portugalského fact-checkingového serveru Polígrafo neukazuje napadení ženy migranty na nádraží v Lisabonu. Polígrafo píše, že k incidentu došlo ve městě Sintra asi dvacet kilometrů od Lisabonu. A žena, která podle Okamurovy stránky měla být terčem útoku, měla ve vlaku popíjet alkohol a dělat výtržnosti. Když ji průvodčí chtěla přimět k tomu, aby vystoupila v jedné ze stanic, žena na ni zaútočila a došlo k potyčce s dalšími zaměstnanci drah, kteří se ji snažili zpacifikovat.

„U videa z Lisabonu nikdo nepředložil důkaz, že by se o migranty nejednalo,“ reagoval Okamura na dotaz, jestli mu nevadí, že sdílení dezinformačního videa vedlo k takovým reakcím.

fk, iRozhlas.cz
Přečteno: 684x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Násilí z nenávisti, Rasismus, Islamofobie, dezinformace, Tomio Okamura, SPD, FacebookHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo