romea - logo
22. března 2019 (pátek)
svátek má Leona
Loading
rozšířené vyhledávaní

AfD nevyloučí šéfa v Durynsku Höckeho za kontroverzní výroky

24.1.2017 9:41
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Alternativa pro Německo (AfD) ze svých řad nevyloučí stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho, který si nedávno vysloužil vlnu kritiky za svá slova o vyrovnávání se s minulostí a památníku holokaustu v centru Berlína. O postupu vůči Höckemu, kterého ale čeká alespoň disciplinární řízení, včera po tříhodinové debatě rozhodlo vedení strany.

"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil minulý týden v Drážďanech Höcke v narážce na památník holokaustu v centru německé metropole. Hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa".

Slova politika AfD jasně odmítli představitelé německých parlamentních stran i někteří členové jeho vlastní strany, včetně její předsedkyně Frauke Petryové. Včera se Höckeho výroky v rámci telekonference zabývalo vedení AfD, které zvažovalo zahájení řízení o jeho vyloučení. Nakonec se ale rozhodlo proti takovému postupu.

"Spolkové předsednictvo konstatuje, že vyjádření Björna Höckeho v rámci jeho 'drážďanské řeči' ze 17. ledna 2017 uškodila váženosti strany," uvedla dnes AfD v prohlášení. Za nutné proto vedení strany považuje zahájení disciplinárního řízení.

Předsednictvo AfD o možném vyloučení Höckeho jednalo podle německých médií už v pátek, kdy se většina jeho členů vyslovila pro zahájení takového řízení. Jeden ze členů předsednictva, který hlasoval pro, ale později své spolustraníky vyzval, aby se i vzhledem k nadcházejícím parlamentním volbám tento krok ještě přehodnotil.

Ve zvažování členů předsednictva mohlo hrát roli i to, že o Höckeho vyloučení by musela rozhodnout AfD v Durynsku, kde má politik silnou podporu.

Přečteno: 922x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Alternativa pro Německo, Německo, památník, Holocaust, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Členové ukrajinské krajně pravicové organizace C14 v sobotu 21. dubna podpálili tábor, který nedaleko centra Kyjeva vybudovali Romové pocházející převážně ze Zakarpatí. (FOTO: Facebook/Сергій Мазур)

Pogromy na Ukrajině, vystěhování, násilí. ERRC vydalo publikaci, která mapuje používání principu kolektivní viny proti Romům

19.3.2019 12:36
Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) dnes zveřejnilo publikaci, ve které mapuje případy, kdy došlo k použití kolektivní viny vůči Romům v deseti zemích Evropy. ERRC vydalo publikaci u příležitostí Romského týdne, který probíhá v Bruselu. V publikaci jsou uvedeny konkrétní příklady kolektivních trestů ze stranu státních orgánů nebo různých rasistických uskupení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo