romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

AfD nevyloučí šéfa v Durynsku Höckeho za kontroverzní výroky

24.1.2017 9:41
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Alternativa pro Německo (AfD) ze svých řad nevyloučí stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho, který si nedávno vysloužil vlnu kritiky za svá slova o vyrovnávání se s minulostí a památníku holokaustu v centru Berlína. O postupu vůči Höckemu, kterého ale čeká alespoň disciplinární řízení, včera po tříhodinové debatě rozhodlo vedení strany.

"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil minulý týden v Drážďanech Höcke v narážce na památník holokaustu v centru německé metropole. Hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa".

Slova politika AfD jasně odmítli představitelé německých parlamentních stran i někteří členové jeho vlastní strany, včetně její předsedkyně Frauke Petryové. Včera se Höckeho výroky v rámci telekonference zabývalo vedení AfD, které zvažovalo zahájení řízení o jeho vyloučení. Nakonec se ale rozhodlo proti takovému postupu.

"Spolkové předsednictvo konstatuje, že vyjádření Björna Höckeho v rámci jeho 'drážďanské řeči' ze 17. ledna 2017 uškodila váženosti strany," uvedla dnes AfD v prohlášení. Za nutné proto vedení strany považuje zahájení disciplinárního řízení.

Předsednictvo AfD o možném vyloučení Höckeho jednalo podle německých médií už v pátek, kdy se většina jeho členů vyslovila pro zahájení takového řízení. Jeden ze členů předsednictva, který hlasoval pro, ale později své spolustraníky vyzval, aby se i vzhledem k nadcházejícím parlamentním volbám tento krok ještě přehodnotil.

Ve zvažování členů předsednictva mohlo hrát roli i to, že o Höckeho vyloučení by musela rozhodnout AfD v Durynsku, kde má politik silnou podporu.

Přečteno: 938x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Alternativa pro Německo, Německo, památník, Holocaust, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo