romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

AfD nevyloučí šéfa v Durynsku Höckeho za kontroverzní výroky

24.1.2017 9:41
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Alternativa pro Německo (AfD) ze svých řad nevyloučí stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho, který si nedávno vysloužil vlnu kritiky za svá slova o vyrovnávání se s minulostí a památníku holokaustu v centru Berlína. O postupu vůči Höckemu, kterého ale čeká alespoň disciplinární řízení, včera po tříhodinové debatě rozhodlo vedení strany.

"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil minulý týden v Drážďanech Höcke v narážce na památník holokaustu v centru německé metropole. Hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa".

Slova politika AfD jasně odmítli představitelé německých parlamentních stran i někteří členové jeho vlastní strany, včetně její předsedkyně Frauke Petryové. Včera se Höckeho výroky v rámci telekonference zabývalo vedení AfD, které zvažovalo zahájení řízení o jeho vyloučení. Nakonec se ale rozhodlo proti takovému postupu.

"Spolkové předsednictvo konstatuje, že vyjádření Björna Höckeho v rámci jeho 'drážďanské řeči' ze 17. ledna 2017 uškodila váženosti strany," uvedla dnes AfD v prohlášení. Za nutné proto vedení strany považuje zahájení disciplinárního řízení.

Předsednictvo AfD o možném vyloučení Höckeho jednalo podle německých médií už v pátek, kdy se většina jeho členů vyslovila pro zahájení takového řízení. Jeden ze členů předsednictva, který hlasoval pro, ale později své spolustraníky vyzval, aby se i vzhledem k nadcházejícím parlamentním volbám tento krok ještě přehodnotil.

Ve zvažování členů předsednictva mohlo hrát roli i to, že o Höckeho vyloučení by musela rozhodnout AfD v Durynsku, kde má politik silnou podporu.

Přečteno: 947x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Alternativa pro Německo, Německo, památník, Holocaust, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo