romea - logo
22. května 2019 (středa)
svátek má Emil
Loading
rozšířené vyhledávaní

AfD nevyloučí šéfa v Durynsku Höckeho za kontroverzní výroky

24.1.2017 9:41
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Památník evropských obětí holokaustu v Berlíně. (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Alternativa pro Německo (AfD) ze svých řad nevyloučí stranického šéfa v Durynsku Björna Höckeho, který si nedávno vysloužil vlnu kritiky za svá slova o vyrovnávání se s minulostí a památníku holokaustu v centru Berlína. O postupu vůči Höckemu, kterého ale čeká alespoň disciplinární řízení, včera po tříhodinové debatě rozhodlo vedení strany.

"My Němci, tedy náš národ, jsme jediným národem na světě, který umístil památník hanby do srdce hlavního města," prohlásil minulý týden v Drážďanech Höcke v narážce na památník holokaustu v centru německé metropole. Hovořil také o "hloupé politice překonávání (minulosti)" s tím, že německým stavem mysli je pocit "brutálně poraženého národa".

Slova politika AfD jasně odmítli představitelé německých parlamentních stran i někteří členové jeho vlastní strany, včetně její předsedkyně Frauke Petryové. Včera se Höckeho výroky v rámci telekonference zabývalo vedení AfD, které zvažovalo zahájení řízení o jeho vyloučení. Nakonec se ale rozhodlo proti takovému postupu.

"Spolkové předsednictvo konstatuje, že vyjádření Björna Höckeho v rámci jeho 'drážďanské řeči' ze 17. ledna 2017 uškodila váženosti strany," uvedla dnes AfD v prohlášení. Za nutné proto vedení strany považuje zahájení disciplinárního řízení.

Předsednictvo AfD o možném vyloučení Höckeho jednalo podle německých médií už v pátek, kdy se většina jeho členů vyslovila pro zahájení takového řízení. Jeden ze členů předsednictva, který hlasoval pro, ale později své spolustraníky vyzval, aby se i vzhledem k nadcházejícím parlamentním volbám tento krok ještě přehodnotil.

Ve zvažování členů předsednictva mohlo hrát roli i to, že o Höckeho vyloučení by musela rozhodnout AfD v Durynsku, kde má politik silnou podporu.

Přečteno: 925x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Alternativa pro Německo, Německo, památník, Holocaust, BerlínHLAVNÍ ZPRÁVY

Kniha Amendar: Pohled do světa romských osobností (FOTO: Muzeum romské kultury)

Muzeum romské kultury získalo cenu za nejlepší muzejní publikaci roku 2018

17.5.2019 13:50
V pražském obecním domě se udělovaly ceny Gloria musealis, která ocenila nejlepší výkony českých muzeí v uplynulém roce. Cenu za nejlepší muzejní publikaci dostalo Muzeum romské kultury za publikaci Amendar: Pohled do světa romských osobností autorek Jany Horváthové a Alice Sigmund Herákové.
 celý článek

Protestní průvod Romů a Sintů v Miláně 16. května 2019 (FOTO: Printscreen ze záznamu sdružení Khetane)

V Miláně na Den romského odboje vyšlo do ulic téměř 1000 Romů a Sintů

17.5.2019 12:20
16. května vyšlo v italském Miláně do ulic téměř 1000 Romů, aby jasně vzkázali ministru vnitra Matteo Salvinimu, že jsou plnohodnotnými občany Itálie a žádají dodržování svých práv.
 celý článek

Jaroslav Parči (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Jaroslav Parči: Jsem Rom, jsem gay, jsem táta

17.5.2019 10:53
Říká otevřeně v každém rozhovoru Jaroslav Parči, který před lety prošel comingoutem, dnes žije s mužem, se kterým svůj vztah zpečetil registrovaným partnerstvím, a netají se ani tím, že s předchozího vztahu se ženou má už dnes dospělého potomka.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo