Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Aktivisté tvrdí, že soukromé pláže na jihu Francie diskriminují podle původu

09. srpna 2022
Čtení na 2 minuty

Francouzské sdružení SOS Racisme vyslalo páry různého etnického původu na soukromé pláže podél Azurového pobřeží a pomocí skrytých kamer zaznamenávalo, jak byly jednotlivé dvojice přijaty. Aktivisté tvrdí, že se jim na kameru podařilo zachytit případy diskriminace. Některé plážové kluby podle nich odmítly návštěvníky afrického původu, ale přijaly bělochy, informoval list The Guardian.

Provozovatelé jedné soukromé pláže řekli páru “severoafrického vzezření”, který požádal o lehátka, že jsou všechna rezervována. O několik minut později však vyhověli stejné žádosti bělošského páru, kterému poskytli lehátka v první řadě u moře. Sdružení SOS Racisme, které incident natočilo na kameru, uvedlo, že kvůli diskriminaci plánuje právní kroky.

Další aktivisté tvrdí, že se jim nepodařilo rezervovat lehátka na soukromých plážích, pokud uvedli jméno, které znělo cizokrajně.

“S africky znějícím jménem bylo plno. Když jsem zavolal zpátky a uvedl francouzské jméno, kupodivu tam ještě byla místa,” řekl jeden z nich deníku Le Monde.

Sdružení SOS Racisme provádí podobné tajné operace s cílem upozornit na diskriminaci už od 90. let, ale experiment na francouzské riviéře uskutečnilo poprvé. Tvrdí, že třetina soukromých pláží v letoviscích Juan-les-Pins a Antibes nezákonně diskriminuje a dvě třetiny nočních klubů a barů v Marseille a Aix-en-Provence si v rozporu se zákonem vybírají zákazníky podle jejich původu.

“Zjistili jsme, že diskriminace může být založena na oblečení, barvě pleti, fyzickém vzhledu a původu osoby. Takový život je nespravedlivý a nepřípustný,” řekla televizní stanici France 3 po experimentu na plážích Karima Es-slimaniová z pobočky sdružení SOS Racisme v Nice.

“Tato situace je výsledkem jasného selhání veřejných orgánů při zakazování rasové diskriminace,” řekl šéf sdružení Dominique Sopo. Dodal, že zjištění budou zaslána policii a místním úřadům. “Budeme pozorně sledovat, jaké právní kroky budou následovat,” dodal Sopo.

Sdružení neuvedlo jména soukromých zařízení, které v letoviscích Juan-les-Pins a Antibes navštívilo.

Průzkum Národního poradního výboru pro lidská práva (CNCDH) minulý měsíc ukázal, že míra tolerance vůči menšinám se u Francouzů zvyšuje, předsudky vůči některým skupinám ale nemizí. Podle každoročně publikované zprávy si například 45 procent Francouzů myslí, že “Romové se živí převážně krádežemi a pašeráctvím”.

CNCDH odhaduje, že ve Francii se každoročně stane obětí rasově motivované agrese odhadem 1,2 milionu lidí. U soudu je za tyto trestné činy každý rok odsouzeno v průměru pouze 1000 osob, což je často způsobeno neochotou obětí hlásit útoky policii.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon