romea - logo
28. září 2022 (středa)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti varuje: Uvolňování covidových restrikcí mohou využít teroristé!

19.5.2021 9:49
Příznivci Donalda Trumpa zaútočili 6. 1. 2021 na budovu Kapitolu (FOTO: Repro video MSNBC)
Příznivci Donalda Trumpa zaútočili 6. 1. 2021 na budovu Kapitolu (FOTO: Repro video MSNBC)

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) dnes vydalo varování, podle nějž s postupným uvolňováním koronavirových restrikcí hrozí zvýšené nebezpečí domácích extremistických útoků. Úřad nezmiňuje konkrétní hrozby, ale varuje před možnými riziky, jež představují "vnitřní teroristé" pohánění mimo jiné rasovou a etnickou nenávistí či inspirovaní zahraničními aktéry.

"Násilní extremisté by mohli chtít využít uvolňování restrikcí spojených s covidem napříč Spojenými státy k provedení útoků proti širší paletě cílů poté, co dosud platná omezení kapacity snižovala možnosti pro smrtící útoky," napsalo ministerstvo ve svém varování. Dodalo přitom, že extremisté motivovaní rasovou a etnickou nesnášenlivostí v minulosti útočili nejčastěji na náboženské instituce, přeplněné podniky nebo velká shromáždění.

Nynější varování DHS je v podstatě prodloužením stále platného varování, které úřad vydal v lednu v reakci na násilný útok příznivců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa na budovu Kongresu. Původní varování však mělo vypršet v sobotu.

Od ledna v USA rostou obavy z dalších podobných útoků i jiných vnitřních hrozeb, na něž úřady do určité míry přesunuly pozornost ze zahraničních teroristických organizací, jakými je například Al-Káida či Islámský stát. Varování DHS nicméně zmiňuje, že i tito zahraniční aktéři usilují o útoky v USA.

Ministerstvo k tomu tvrdí, že Rusko, Čína a Írán se snaží ve Spojených státech šířit konspirační teorie ohledně původu koronaviru a podněcují nálady namířené proti Američanům s asijskými kořeny. V USA jsou přitom v posledních měsících podobné výpady proti zástupcům této etnické skupiny na vzestupu.

"Dnešní prostředí spojené s terorismem je komplexnější, dynamičtější a různorodější, než bylo před několika lety," řekl při zveřejňování varování ministr pro vnitřní bezpečnost Alejandro Mayorkas. Ten v tomto týdnu společně s ministrem spravedlnosti Merrickem Garlandem před jedním ze senátních výborů prohlásil, že největší vnitřní hrozbu pro USA v současné chvíli představují "rasově či etnicky motivovaní násilní extremisté"

Přečteno: 544x
 

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, USAHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo