romea - logo
26. ledna 2022 (středa)
svátek má Zora

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Americké tajné služby a úřad vyšetřování varovaly před rasově motivovaným násilím. Podle šéfa FBI narůstá v zemi vnitřní terorismus

18.3.2021 11:13
Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kapitolu ve Washingtonu 6. ledna 2021 (FOTO: repro Youtube.com)
Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili na budovu Kapitolu ve Washingtonu 6. ledna 2021 (FOTO: repro Youtube.com)

Rasovou a etnickou nenávistí motivovaní extremisté představují "zvýšenou hrozbu" pro Spojené státy, uvedlo Ředitelství amerických tajných služeb. Rozvědky zároveň pro letošek varovaly před možným vzestupem násilí ze strany těchto extremistických skupin. Zpráva přichází dva měsíce poté, co skupina výtržníků vtrhla do sídla Kongresu, připomíná agentura AP.

Zhodnocení vnitřních hrozeb zároveň odráží varování některých vedoucích představitelů amerických úřadů, včetně šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christophera Wraye. Ten na začátku března na slyšení v Senátu prohlásil, že vnitřní terorismus ve Spojených státech narůstá a jen tak brzy nezmizí. Největší domácí hrozby přitom pocházejí od příznivců ideologie bělošské nadřazenosti, kteří jsou zodpovědní za nejsmrtelnější útoky posledních desetiletí, sdělil senátorům ředitel FBI.

Před politickým násilím na konci ledna varovalo i americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti, které se společně s FBI a Národním protiteroristickým střediskem podílelo i na dnes vydané zprávě.

Extremisty, které americké úřady považují za bezpečnostní riziko, motivuje řada ideologií, od konspiračních teorií přes obavy z restrikcí zavedených kvůli pandemii covidu-19 po přesvědčení, že prezidentské volby loni v listopadu doprovázely dalekosáhlé podvody. Tato nepodložená tvrzení opakoval neúspěšný kandidát a bývalý prezident Donald Trump, nad kterým ve volbách zvítězila nynější hlava státu Joe Biden.

Zpráva Ředitelství amerických tajných služeb odpovídala na Bidenovu žádost o vyhodnocení rizika, které představují právě zastánci bělošské nadřazenosti a dalších ideologií. Ve zprávě rozvědky mimo jiné vyhodnocují, že rasovou nenávistí motivovaní extremisté jsou největším rizikem velkých útoků vůči civilistům, napsala agentura Reuters.

Přečteno: 550x
 

Kam dál:

Štítky:  

USA, Terorismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo