romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Amnesty International se v souvislosti s karanténou romských osad obrátila na Radu Evropy

25.5.2020 15:19
Slovenská vláda uzavřela 8. 4. 2020 kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů (FOTO: Repro Markíza)
Slovenská vláda uzavřela 8. 4. 2020 kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů (FOTO: Repro Markíza)

Organizace Amnesty International (AI) adresovala Radě Evropy otevřený dopis, v němž vyjádřila obavy nad zacházením s lidmi žijícími v romskych komunitách na Slovensku a v Bulharsku během pandemie Covid-19.

„Bulharské a slovenské úřady Romům a Romkam v karanténe nezabezpečily přístup k jasným, srozumiteľným a smysluplným informacím o trvání a podmínkách povinné karantény. Romské rodiny žijící v zasažených osadách zároveň nemají přístup k tekoucí vodě, hygienickým zařízením či k potravinám. Pokud úřady při zavádění karantény nezohledňují speciální potřeby a životní podmínky romských komunit, může to vést až k jejich diskriminaci," píše AI v dopise. Podle AI i zpravodajové OSN varovali, že povinná karanténa porušuje práva Romů na rovný přístup a svobodu pohybu, přičemž je tak vystavuje dalšímu riziku nákazy.

Vlády v těchto zemích zacílily na romské osady specifická opatření včetně povinné hromadné karantény, jaké nezavedly vůči žádným jiným skupinám obyvatelstva. Vyvolaly tak otázky o souladu takové praxe s požadavkem na rovné zacházení podle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a směrnice Evropské unie o rasové rovnosti.

K uzavírání romských osad do povinné karantény docházelo za asistence policie a armády bez důkazů o tom, že tato společenství představují v období pandemie ohrožení veřejného života. "Podle dostupných informací zároveň bulharská a slovenská vláda nebyly schopny prokázat, že před rozhodnutím o zavedení povinné hromadné karantény dostatečně zvážily všechna ostatní, méně omezující opatření," vysvětluje AI.

AI uvítala, že Výbor ministrů Rady Evropy vyzval k rovnému přístupu ke zdravotní péči pro všechny lidi, včetně příslušníků zranitelných sociálních skupin, ke kterým romské komunity patří.

fk, Slovenská tisková agentura
Přečteno: 570x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Osada, COVID-19, Amnesty International, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo