romea - logo
29. listopadu 2020 (neděle)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Amnesty International se v souvislosti s karanténou romských osad obrátila na Radu Evropy

25.5.2020 15:19
Slovenská vláda uzavřela 8. 4. 2020 kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů (FOTO: Repro Markíza)
Slovenská vláda uzavřela 8. 4. 2020 kvůli pozitivním případům na onemocnění COVID-19 do karantény celkem pět lokalit, kde žije asi 6000 Romů (FOTO: Repro Markíza)

Organizace Amnesty International (AI) adresovala Radě Evropy otevřený dopis, v němž vyjádřila obavy nad zacházením s lidmi žijícími v romskych komunitách na Slovensku a v Bulharsku během pandemie Covid-19.

„Bulharské a slovenské úřady Romům a Romkam v karanténe nezabezpečily přístup k jasným, srozumiteľným a smysluplným informacím o trvání a podmínkách povinné karantény. Romské rodiny žijící v zasažených osadách zároveň nemají přístup k tekoucí vodě, hygienickým zařízením či k potravinám. Pokud úřady při zavádění karantény nezohledňují speciální potřeby a životní podmínky romských komunit, může to vést až k jejich diskriminaci," píše AI v dopise. Podle AI i zpravodajové OSN varovali, že povinná karanténa porušuje práva Romů na rovný přístup a svobodu pohybu, přičemž je tak vystavuje dalšímu riziku nákazy.

Vlády v těchto zemích zacílily na romské osady specifická opatření včetně povinné hromadné karantény, jaké nezavedly vůči žádným jiným skupinám obyvatelstva. Vyvolaly tak otázky o souladu takové praxe s požadavkem na rovné zacházení podle Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a směrnice Evropské unie o rasové rovnosti.

K uzavírání romských osad do povinné karantény docházelo za asistence policie a armády bez důkazů o tom, že tato společenství představují v období pandemie ohrožení veřejného života. "Podle dostupných informací zároveň bulharská a slovenská vláda nebyly schopny prokázat, že před rozhodnutím o zavedení povinné hromadné karantény dostatečně zvážily všechna ostatní, méně omezující opatření," vysvětluje AI.

AI uvítala, že Výbor ministrů Rady Evropy vyzval k rovnému přístupu ke zdravotní péči pro všechny lidi, včetně příslušníků zranitelných sociálních skupin, ke kterým romské komunity patří.

fk, Slovenská tisková agentura
Přečteno: 605x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Osada, COVID-19, Amnesty International, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

Galakoncert festivalu Khamoro 2020

videoPŘÍMÝ PŘENOS od 19 hodin: Na galakoncertě světového romského festivalu Khamoro vystoupí i Gitana se skupinou Kale

29.11.2020 17:09
Letošní specifický ročník Světového romského festivalu Khamoro vyvrcholí dnes živě vysílaným Galakoncertem z pražského kulturního centra La Fabrika v pražských Holešovicích. Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice se letošní ročník festivalu koná poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září a druhá část začíná právě dnes. Galakoncert lze sledovat zcela zdarma i na zpravodajském serveru Romea.cz.
 celý článek

Záběr z vánoční reklamní kampaně firma Vodafone (FOTO: Vodafone)

Napůl indonéské děti vadí rasistům ve vánoční kampani firmy Vodafone. Ta se proti nenávistným komentářům ohradila

29.11.2020 12:33
Vodafone důrazně odmítl nenávistné a rasistické komentáře, které se objevily na sociálních sítích po spuštění letošní vánoční kampaně. Vodafone do spotů totiž obsadil bratry Sama a Maxe Budimanovi, kteří mají po otci indonéské kořeny a to byl pro některé diskutující velký problém.
 celý článek

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (FOTO: www.mpsv.cz)

Maláčová: Vláda má v pondělí projednávat zvýšení přídavků na děti

29.11.2020 11:48
Návrh na zvýšení přídavků na děti by měla v pondělí projednávat vláda. Vládní koalice se přiblížila k dohodě na podobě úpravy dávky. ČTK to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Jak kompromis vypadá, nechtěla přiblížit. Vládní strany se dosud nemohly shodnout na tom, kolik dětí by mělo dávku dostávat. Dohoda naopak byla na zvýšení částek o 26 procent od ledna.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo