romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Andrzej Mirga: Romové by čerpání romských stipendií měli oplatit prací pro komunitu

4.8.2015 19:11
Andrzej Mirga (FOTO:amarodrom.hu)
Andrzej Mirga (FOTO:amarodrom.hu)

Andrzej Mirga, bývalý vedoucí poradce v romských a sintských záležitostech v Kanceláři pro demokratické instituce a lidská práva při OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), byl nedávno jmenován předsedou správní rady Romského vzdělávacího fondu (REF). V rozhovoru pro server Romea.cz jsme se ho zeptali na jeho vizi ohledně budoucnosti organizace a jeho názor na image Romů v Evropě.

Andrzej Mirga má bohaté zkušenosti s občanským a lidskoprávním aktivismem. Spoluzaložil první polskou romskou asociaci po pádu komunismu, organizoval vzpomínkový akt romského holocaustu v Osvětimi-Březince a reprezentoval Romy na připomínce romského holocaustu ve Spojených státech. Byl dlouhodobým spolupracovníkem amerického Projektu etnických vztahů a mimo jiné působil také jako expert v Radě Evropy. V současné době je předsedou správní rady Romského vzdělávacího fondu (REF), který usiluje o zmenšení rozdílů ve vzdělávacích výsledcích Romů a majority prostřednictvím podpory kvalitního vzdělávání Romů.

Hlavním cílem Fondu je podporovat rozvoj a implementaci vzdělávacích politik, které přispívají k začleňování Romů do vzdělávacích systémů. Podle Mirgy jsou pro REF klíčové činnosti směřující ke zmenšení propasti mezi vzděláváním Romů a majority „REF musí přicházet s aktivitami, projekty a řešeními, které přinášejí požadovaný výsledek. Ty mohou sloužit jako modely a být poté převzaty ministerstvy školství či jinými institucemi odpovědnými za vzdělávání,“ přibližuje.

K inkluzi pomocí stipendií

Co se týče budoucího směřování Fondu, zmínil Mirga několik bodů, na kterých je podle něj třeba pracovat. Velkou pozornost přikládá desegregaci ve školství: „REF je nakloněný inkluzivnímu a integrovanému vzdělávacímu systému, ve kterém mají romské děti rovný přístup ke vzdělání. Nevidím žádnou jinou možnost. Očividně je na tom třeba více pracovat, což REF prosazuje.“ Důležitou roli mají podle něj stipendia: „Snažíme se podpořit vlády v tom, aby zavedly stipendia jako nástroj, jak překonat překážky Romů v cestě ke vzděláním a zároveň jim a jejich rodičům poskytnout určitý stimul k tomu, aby se dožadovali kvalitního vzdělání a pokračovali v něm,“ uvedl.

Předškolní vzdělání a více romských učitelů ve vzdělávacím systému

Vzhledem k podmínkám ve většině romských domácností je podle Andrzeje Mirgy nutností předškolní vzdělání: „Poskytování přístupu k raně vzdělávacím institucím od co nejnižšího věku je zásadní. Rovněž je evidentní potřeba pracovat s matkou a dítětem, k čemuž by mělo docházet také co nejdříve.“ Vzdělávacímu systému by dle Mirgy prospěl také zvýšený poměr romských učitélů, který je v současné době nízký. „REF by se měl pokusit zvýšit počet Romů ve strukturách formálního vzdělávání, především na úrovni předškolního a základního vzdělání. Velké změny bychom mohli docílit zapojením velkého počtu romských učitelů, kteří znají romské komunity a rodiny a také romský jazyk. Romští asistenti ve školách už v některých zemích působí, takže by to navazovalo na existující praxi,“ vysvětluje Mirga.

Vzdělání Romů jako nástroj pomoci romským komunitám

Podle jeho názoru je také nutné více se soustředit na Romy, kteří již stipendia z Fondu využili nebo je právě získávají. „Investice do vzdělání Romů by měla být zároveň investicí do budoucnosti romských komunit. Neměli by se snažit pouze vylepšit obraz Romů ve společnosti, z jejich vzdělání by měly těžit i romské komunity. Měli bychom následovat princip, že ti, kteří získávají stipendia kvůli tomu, že jsou Romové, by měli na oplátku jistým množstvím času a svými nově nabytými dovednostmi přispět romským komunitám, ať už ve školách v ghettech, v komunitních centrech nebo v místních organizacích,“ přibližuje Mirga.

Obraz Romů v Evropě se spíše zhoršuje

Na otázku, jak se podle něj v porovnání s dobou před 40 lety změnil obraz Romů v Evropě, odpověděl Mirga negativně. „Pozoruji spíše negativní trendy, které mají příčinu v mnoha věcech. Neúspěšná integrační politika, krizová a úsporná opatření, která Romy ještě více znevýhodnila, vzestup populistických a ultrapravicových skupin, jež používají nenávist vůči Romům ve svůj politický prospěch atd. Za negativní postoj veřejnosti vůči Romům mohou do velké míry také sociální sítě a internet, kde jsou Romové terčem nenávistných kampaní,“ říká Mirga. Cestou, jak změnit tento trend, jsou podle něj úspěšné strategie, programy a projekty organizací, jako je REF, které by měly být převzaty vládami evropských zemí.

Přečteno: 1315x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romský vzdělávací fond, Vzdělávání, Integrace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo