romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Andrzej Mirga: Romové by čerpání romských stipendií měli oplatit prací pro komunitu

4.8.2015 19:11
Andrzej Mirga (FOTO:amarodrom.hu)
Andrzej Mirga (FOTO:amarodrom.hu)

Andrzej Mirga, bývalý vedoucí poradce v romských a sintských záležitostech v Kanceláři pro demokratické instituce a lidská práva při OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě), byl nedávno jmenován předsedou správní rady Romského vzdělávacího fondu (REF). V rozhovoru pro server Romea.cz jsme se ho zeptali na jeho vizi ohledně budoucnosti organizace a jeho názor na image Romů v Evropě.

Andrzej Mirga má bohaté zkušenosti s občanským a lidskoprávním aktivismem. Spoluzaložil první polskou romskou asociaci po pádu komunismu, organizoval vzpomínkový akt romského holocaustu v Osvětimi-Březince a reprezentoval Romy na připomínce romského holocaustu ve Spojených státech. Byl dlouhodobým spolupracovníkem amerického Projektu etnických vztahů a mimo jiné působil také jako expert v Radě Evropy. V současné době je předsedou správní rady Romského vzdělávacího fondu (REF), který usiluje o zmenšení rozdílů ve vzdělávacích výsledcích Romů a majority prostřednictvím podpory kvalitního vzdělávání Romů.

Hlavním cílem Fondu je podporovat rozvoj a implementaci vzdělávacích politik, které přispívají k začleňování Romů do vzdělávacích systémů. Podle Mirgy jsou pro REF klíčové činnosti směřující ke zmenšení propasti mezi vzděláváním Romů a majority „REF musí přicházet s aktivitami, projekty a řešeními, které přinášejí požadovaný výsledek. Ty mohou sloužit jako modely a být poté převzaty ministerstvy školství či jinými institucemi odpovědnými za vzdělávání,“ přibližuje.

K inkluzi pomocí stipendií

Co se týče budoucího směřování Fondu, zmínil Mirga několik bodů, na kterých je podle něj třeba pracovat. Velkou pozornost přikládá desegregaci ve školství: „REF je nakloněný inkluzivnímu a integrovanému vzdělávacímu systému, ve kterém mají romské děti rovný přístup ke vzdělání. Nevidím žádnou jinou možnost. Očividně je na tom třeba více pracovat, což REF prosazuje.“ Důležitou roli mají podle něj stipendia: „Snažíme se podpořit vlády v tom, aby zavedly stipendia jako nástroj, jak překonat překážky Romů v cestě ke vzděláním a zároveň jim a jejich rodičům poskytnout určitý stimul k tomu, aby se dožadovali kvalitního vzdělání a pokračovali v něm,“ uvedl.

Předškolní vzdělání a více romských učitelů ve vzdělávacím systému

Vzhledem k podmínkám ve většině romských domácností je podle Andrzeje Mirgy nutností předškolní vzdělání: „Poskytování přístupu k raně vzdělávacím institucím od co nejnižšího věku je zásadní. Rovněž je evidentní potřeba pracovat s matkou a dítětem, k čemuž by mělo docházet také co nejdříve.“ Vzdělávacímu systému by dle Mirgy prospěl také zvýšený poměr romských učitélů, který je v současné době nízký. „REF by se měl pokusit zvýšit počet Romů ve strukturách formálního vzdělávání, především na úrovni předškolního a základního vzdělání. Velké změny bychom mohli docílit zapojením velkého počtu romských učitelů, kteří znají romské komunity a rodiny a také romský jazyk. Romští asistenti ve školách už v některých zemích působí, takže by to navazovalo na existující praxi,“ vysvětluje Mirga.

Vzdělání Romů jako nástroj pomoci romským komunitám

Podle jeho názoru je také nutné více se soustředit na Romy, kteří již stipendia z Fondu využili nebo je právě získávají. „Investice do vzdělání Romů by měla být zároveň investicí do budoucnosti romských komunit. Neměli by se snažit pouze vylepšit obraz Romů ve společnosti, z jejich vzdělání by měly těžit i romské komunity. Měli bychom následovat princip, že ti, kteří získávají stipendia kvůli tomu, že jsou Romové, by měli na oplátku jistým množstvím času a svými nově nabytými dovednostmi přispět romským komunitám, ať už ve školách v ghettech, v komunitních centrech nebo v místních organizacích,“ přibližuje Mirga.

Obraz Romů v Evropě se spíše zhoršuje

Na otázku, jak se podle něj v porovnání s dobou před 40 lety změnil obraz Romů v Evropě, odpověděl Mirga negativně. „Pozoruji spíše negativní trendy, které mají příčinu v mnoha věcech. Neúspěšná integrační politika, krizová a úsporná opatření, která Romy ještě více znevýhodnila, vzestup populistických a ultrapravicových skupin, jež používají nenávist vůči Romům ve svůj politický prospěch atd. Za negativní postoj veřejnosti vůči Romům mohou do velké míry také sociální sítě a internet, kde jsou Romové terčem nenávistných kampaní,“ říká Mirga. Cestou, jak změnit tento trend, jsou podle něj úspěšné strategie, programy a projekty organizací, jako je REF, které by měly být převzaty vládami evropských zemí.

Přečteno: 1321x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romský vzdělávací fond, Vzdělávání, Integrace, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo