romea - logo
3. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Miluše

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Antisemitský postoj ve světě zastává podle výzkumu až čtvrtina populace

New York, 14.5.2014 11:09, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Celosvětový průzkum Ligy proti hanobení (ADL) ukazuje, že antisemitský postoj zřejmě zastává čtvrtina populace. V České republice prý jde o 13 procent obyvatelstva. Hlavním cílem americké neziskové organizace založené roku 1913 je právě boj proti antisemitismu. Dnes vydané výsledky byly získány dotazováním více než 50.000 osob ve 102 zemích světa.

ADL upozorňuje, že pouze 54 procent respondentů ví o holokaustu, tedy o systematické likvidaci Židů za druhé světové války. Dva ze tří dotazovaných o tom buď nikdy neslyšeli, nebo nevěří, že k holokaustu došlo.

Kritériem pro identifikaci antisemitismu byl seznam 11 negativních mýtů o Židech a jejich chování. Procento dotazovaných, kteří označili více jak polovinu výroků za "pravděpodobně pravdivé", se pak promítlo do ukazatele ADL Global 100 Index udávajícího procento osob s antisemitským postojem v dané zemi či regionu. Antisemitismem se rozumí nepřátelství či diskriminace vůči židům jako náboženské či etnické skupině.

"Tyto údaje nám umožňují podívat se dál než jen na antisemitské incidenty a na antisemitskou rétoriku; umožňují nám uvědomit si rozsah protižidovského postoje na celém světě," řekl ředitel ADL Abraham Foxman. "Můžeme teď identifikovat kritická místa, stejně jako země a regiony světa, kde nenávist k Židům prostě neexistuje."

Ze šetření ADL vyplývá, že menší procento osob s antisemitským postojem vykazují anglicky mluvící země (13 procent) a země s protestantským vyznáním.

Průzkum seřadil země od nejméně protižidovských (Laos s 0,2 procenta) k zemím s nejvíce protižidovským postojem (západní břeh Jordánu a palestinské pásmo Gazy s 93 procenty). Česko se s 13 procenty zařadilo mezi země s nejméně protižidovským postojem ve východní Evropě.

Židovská obec v Praze považuje ve výroční zprávě za rok 2013 antisemitismus v České republice za okrajový jev, upozorňuje však na strmý nárůst antisemitských vyjádření na internetu. Oproti předchozímu období  došlo ke zdvojnásobení.

Data pro ADL Global 100 Index byla získána prostřednictvím rozhovorů realizovaných od července 2013 do února 2014 prostřednictvím telefonu a osobních pohovorů. Míra chyby ve většině zemí, kde bylo vybráno 500 respondentů, je +/- 4,4 procent. V zemích, kde bylo dotazováno 1000 respondentů, pak +/- 3,2 procenta.

ADL Global Index - antisemitismus podle regionů:

•Severní Afrika a Střední východ: 74 procent

•Východní Evropa: 34 procent

•Západní Evropa: 24 procent

•Subsaharská Afrika: 23 procent

•Asie: 22 procent

•Americký kontinent: 19 procent

•Oceánie: 14 procent

Přečteno: 649x
 

Kam dál:

Štítky:  

Antisemitismus, Rasismus, Soužití, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

Pietní akt v Letech u Písku, 2. 8. 2020 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Pietní akt v Letech připomněl i romské oběti z Osvětimi, Válková podpořila vznik romského vládního zplnomocněnce

29.7.2020 13:06, (AKTUALIZOVÁNO 2. 8. 2020, 14:45)
Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holocaustu dnes na pietní akci v Letech na Písecku vyzval politiky, aby stejně jako antisemitismus odsuzovali projevy anticiganismu. Ty podle něj v Evropě zesilují. Pietní akt v místě někdejšího koncentračního tábora Lety u Písku dnes po poledni připomněl romské oběti z druhé světové války. Akce v Letech se tradičně koná v květnu, letošní termín se posunul kvůli koronaviru.
 celý článek

Helena Válková 2. 8. 2020 v Letech u Písku. (FOTO: ROMEA TV)

videoHelena Válková v Letech u Písku: Podporuji vznik pozice vládního zplnomocněnce pro záležitosti romské menšiny

2.8.2020 14:14
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková dnes během pietního aktu v Letech u Písku podpořila požadavek Romů, aby byla zřízena pozice vládního zplnomocněnce pro romskou menšinu. Uvedla to ve svém projevu, ve kterém kromě jiného připomněla, že v současné době vzniká nová strategie romského začleňování pro roky 2021 - 2030.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo