romea - logo
24. listopadu 2020 (úterý)
svátek má Emílie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asiaté nejsou při příjímacím řízení na Harvard diskriminováni, rozhodl soud. Ten řešil, zda oproti nim nemají výhody černošští a latinskoameričtí studenti

13.11.2020 13:15
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, Joe Hall
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, Joe Hall

Federální odvolací soud ve středu potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, podle nějž Harvardova univerzita nediskriminuje Asiaty při výběru uchazečů o studium. Kauza je součástí širšího sporu ohledně pozitivní diskriminace na prestižních amerických univerzitách, který podle pozorovatelů velmi pravděpodobně skončí před nejvyšším soudem, napsala agentura AP.

"Tato žaloba je nyní na cestě k nejvyššímu soudu USA, kde budeme po soudcích žádat, aby ukončili tuto nespravedlivou a neústavní politiku založenou na rasovém původu na Harvardu a všech vysokých školách a univerzitách," řekl Edward Blum, prezident společnosti, která na chování Harvardu podala stížnost.

Kauza je pokračováním sporů, jež se v USA táhnou již desetiletí. Americký nejvyšší soud již v minulosti rozhodl, že univerzity mohou při přijímání studentů brát v potaz v omezené míře jejich etnicitu s cílem zvýšit etnickou různorodost členů akademické obce. Tato politika má však řadu odpůrců, kteří v poslední době podali několik žalob nejen na Harvardovu univerzitu, ale také na další prestižní vzdělávací instituce, jakými je například Yaleova či Princetonská univerzita. Na jejich stranu se za Trumpovy vlády staví také federální ministerstvo spravedlnosti.

Soud v oznámeném rozsudku uvedl, že Harvardova univerzita neporušuje zákon a drží se v mantinelech, které v této problematice vytyčil svými minulými rozhodnutími nejvyšší soud.

Podle obžaloby však přijímací politika univerzity nepoměrně nepříznivě dopadá na studenty asijského původu, kteří získávají v přijímacím řízení průměrně nejnižší skóre v osobnostní části hodnocení. Největší výhodu pak podle Blumovy skupiny mají černošští studenti a uchazeči latinskoamerického původu.

Vedení prestižní univerzity obvinění z rasové diskriminace popírá a tvrdí, že etnicitu studentů bere v úvahu pouze omezeným způsobem schváleným nejvyšším soudem. Pokud se například nemůže rozhodnout mezi dvěma studenty, může jeden z nich získat na základě svého etnického původu drobnou výhodu, studentům však nikdy nemůže jejich etnicita zajistit minusové body.

Federální soudci v rozsudku z roku 2019 označili způsob výběru studentů na Harvardu za nedokonalý, nicméně nenalezli žádné důkazy o tom, že by v něm hrál roli jakýkoliv nepřátelský záměr namířený proti určitému etniku.

Přečteno: 391x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, etnicita, USA, Vzdělávání, Pozitivní diskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo