romea - logo
21. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Běla

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Asiaté nejsou při příjímacím řízení na Harvard diskriminováni, rozhodl soud. Ten řešil, zda oproti nim nemají výhody černošští a latinskoameričtí studenti

13.11.2020 13:15
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, Joe Hall
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons, Joe Hall

Federální odvolací soud ve středu potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, podle nějž Harvardova univerzita nediskriminuje Asiaty při výběru uchazečů o studium. Kauza je součástí širšího sporu ohledně pozitivní diskriminace na prestižních amerických univerzitách, který podle pozorovatelů velmi pravděpodobně skončí před nejvyšším soudem, napsala agentura AP.

"Tato žaloba je nyní na cestě k nejvyššímu soudu USA, kde budeme po soudcích žádat, aby ukončili tuto nespravedlivou a neústavní politiku založenou na rasovém původu na Harvardu a všech vysokých školách a univerzitách," řekl Edward Blum, prezident společnosti, která na chování Harvardu podala stížnost.

Kauza je pokračováním sporů, jež se v USA táhnou již desetiletí. Americký nejvyšší soud již v minulosti rozhodl, že univerzity mohou při přijímání studentů brát v potaz v omezené míře jejich etnicitu s cílem zvýšit etnickou různorodost členů akademické obce. Tato politika má však řadu odpůrců, kteří v poslední době podali několik žalob nejen na Harvardovu univerzitu, ale také na další prestižní vzdělávací instituce, jakými je například Yaleova či Princetonská univerzita. Na jejich stranu se za Trumpovy vlády staví také federální ministerstvo spravedlnosti.

Soud v oznámeném rozsudku uvedl, že Harvardova univerzita neporušuje zákon a drží se v mantinelech, které v této problematice vytyčil svými minulými rozhodnutími nejvyšší soud.

Podle obžaloby však přijímací politika univerzity nepoměrně nepříznivě dopadá na studenty asijského původu, kteří získávají v přijímacím řízení průměrně nejnižší skóre v osobnostní části hodnocení. Největší výhodu pak podle Blumovy skupiny mají černošští studenti a uchazeči latinskoamerického původu.

Vedení prestižní univerzity obvinění z rasové diskriminace popírá a tvrdí, že etnicitu studentů bere v úvahu pouze omezeným způsobem schváleným nejvyšším soudem. Pokud se například nemůže rozhodnout mezi dvěma studenty, může jeden z nich získat na základě svého etnického původu drobnou výhodu, studentům však nikdy nemůže jejich etnicita zajistit minusové body.

Federální soudci v rozsudku z roku 2019 označili způsob výběru studentů na Harvardu za nedokonalý, nicméně nenalezli žádné důkazy o tom, že by v něm hrál roli jakýkoliv nepřátelský záměr namířený proti určitému etniku.

Přečteno: 468x
 

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, etnicita, USA, Vzdělávání, Pozitivní diskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo