Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Asiaté nejsou při příjímacím řízení na Harvard diskriminováni, rozhodl soud. Ten řešil, zda oproti nim nemají výhody černošští a latinskoameričtí studenti

13. listopadu 2020
Čtení na 2 minuty

Federální odvolací soud ve středu potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, podle nějž Harvardova univerzita nediskriminuje Asiaty při výběru uchazečů o studium. Kauza je součástí širšího sporu ohledně pozitivní diskriminace na prestižních amerických univerzitách, který podle pozorovatelů velmi pravděpodobně skončí před nejvyšším soudem, napsala agentura AP.

“Tato žaloba je nyní na cestě k nejvyššímu soudu USA, kde budeme po soudcích žádat, aby ukončili tuto nespravedlivou a neústavní politiku založenou na rasovém původu na Harvardu a všech vysokých školách a univerzitách,” řekl Edward Blum, prezident společnosti, která na chování Harvardu podala stížnost.

Kauza je pokračováním sporů, jež se v USA táhnou již desetiletí. Americký nejvyšší soud již v minulosti rozhodl, že univerzity mohou při přijímání studentů brát v potaz v omezené míře jejich etnicitu s cílem zvýšit etnickou různorodost členů akademické obce. Tato politika má však řadu odpůrců, kteří v poslední době podali několik žalob nejen na Harvardovu univerzitu, ale také na další prestižní vzdělávací instituce, jakými je například Yaleova či Princetonská univerzita. Na jejich stranu se za Trumpovy vlády staví také federální ministerstvo spravedlnosti.

Soud v oznámeném rozsudku uvedl, že Harvardova univerzita neporušuje zákon a drží se v mantinelech, které v této problematice vytyčil svými minulými rozhodnutími nejvyšší soud.

Podle obžaloby však přijímací politika univerzity nepoměrně nepříznivě dopadá na studenty asijského původu, kteří získávají v přijímacím řízení průměrně nejnižší skóre v osobnostní části hodnocení. Největší výhodu pak podle Blumovy skupiny mají černošští studenti a uchazeči latinskoamerického původu.

Vedení prestižní univerzity obvinění z rasové diskriminace popírá a tvrdí, že etnicitu studentů bere v úvahu pouze omezeným způsobem schváleným nejvyšším soudem. Pokud se například nemůže rozhodnout mezi dvěma studenty, může jeden z nich získat na základě svého etnického původu drobnou výhodu, studentům však nikdy nemůže jejich etnicita zajistit minusové body.

Federální soudci v rozsudku z roku 2019 označili způsob výběru studentů na Harvardu za nedokonalý, nicméně nenalezli žádné důkazy o tom, že by v něm hrál roli jakýkoliv nepřátelský záměr namířený proti určitému etniku.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon