romea - logo
24. května 2022 (úterý)
svátek má Jana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové

13.4.2022 9:49
Ursula Haverbecková (FOTO: Iraniranifakhr, Wikimedia Commons)
Ursula Haverbecková (FOTO: Iraniranifakhr, Wikimedia Commons)

Berlínský soud uložil nechvalně známé 93leté popíračce holokaustu Ursule Haverbeckové trest 12 měsíců vězení, když odmítl její odvolání proti dvěma předchozím rozsudkům souvisejícím právě s popíráním holokaustu. I proti poslednímu rozsudku se žena podle agentury AP může odvolat. Případem by se pak musel zabývat berlínský odvolací soud.

Soudkyně zemského soudu v německém hlavním městě konstatovala, že Haverbecková popírá holokaust a nejevila známky lítosti nebo změny smýšlení. Soud se přitom zabýval dvěma procesy, v nichž byla žena v první instanci odsouzena k nepodmíněným trestům.

Haverbecková podala odvolání proti rozhodnutím okresního soudu v Berlíně. V roce 2017 soud vdovu ze spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko poslal na půl roku za mříže, protože na akci v berlínské čtvrti Lichtenrade údajně prohlásila, že holokaust neexistoval. Na konci roku 2020 jí pak soud uložil roční trest za to, že v rozhovoru šířeném po internetu opět popírala holokaust.

Zemský soud dnes potvrdil oba rozsudky. Celkový trest v délce jednoho roku je podle předsedající soudkyně přiměřený závažnosti činu a viny. Podmíněný trest nebylo možné - přes vysoký věk obžalované - uložit, protože ani v hlavním odvolacím řízení neprojevila prozření nebo změnu postoje, vysvětlila soudkyně.

Haverbecková opakovaně tvrdila, že nacistický vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka byl jen pracovním táborem. Ve skutečnosti v něm bylo podle historiků vyvražděno nejméně 1,1 milionu Židů. Haverbecková v minulosti platila několik pokut a odpykala si nejméně 30 měsíců vězení.

Přečteno: 1217x
 

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Holocaust, Soud, Nacismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo