romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Braňo Olah: Proč Cigáni nechtějí dělat. . .

Detva, Slovensko, 9.2.2013 14:05, (ROMEA)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Česku si zvolili prezidenta, toho našeho chtějí soudit. V Sýrii nadále pokračuje vraždění a v Somálsku zemřelo hlady 29 tisíc dětí, dalších 300 tisíc tamních dětí zemře v nejbližší době. Svět se kroutí v šíleném tanci, který stále diriguje hospodářská krize. Slovensko si však žije svými vnitřními problémy, válka v Sýrii či hladomor někde v Africe nikoho moc nezajímá.

O to víc je zajímá, proč se jim 23 let po sametové revoluci stále nežije tak, jak jim to na náměstích slibovali. Do peněženky je stále hlouběji a mzdy sotva postačí na samotnou existenci. Kdo za to může? To by možná mohlo zajímat běžného pracujícího občana.

Zapne si TV a v skrytu duše doufá, že mu z "kouzelné" skříňky někdo konečně na tuto otázku odpoví. Média nelení a večer přinesou například zprávu o tom, jak "Cigáni" zneužívají náš úžasný sociální systém. Dobře informovaný redaktor akčně dorazí do Jarovnice, kde najde špínu a nepořádek, zatímco v ulicích nepracuje ani jeden z 1 100 lidí, kteří jsou zapojeni do aktivačních prací.

Samozřejmě, že tento případ okamžitě zobecní na všechny Romy, kteří podle vyjádření nejsledovanější televize nepracují a pobírají aktivační příspěvek zdarma. Cituji slova moderátora, "a na příspěvky pro tyto lidi se skládáme my všichni" rozuměj Slováci. Asi vůbec tvůrcem TV Novin nevadí, že je to bohapusté lež.

Takzvané aktivační práce jsou financovány z Evropského sociálního fondu. Stačí pár vteřin, zadejte si tento výraz do vyhledávače a tuto informaci si můžete ověřit. Ale nač by si v TV Markíza nad tím někdo lámal hlavu. Hlavně, že máme sledovanost a uspokojíme už předem prefabrikované předsudky průměrného Slováka.

A na druhý den po této lži zazní lež ještě větší. Prý, kdybychom zrušili aktivační práce tak bychom neplatili DPH 19%, jak je to teď, ale jen 16%. Ani teď nikoho opět nezajímalo, že ze slovenského rozpočtu nejde na aktivační práce ani cent. Opět se splnil cíl. Dokázat, že za všechno mohou zlí líní Cigáni, kdyby jich nebylo, to by se nám všem žilo.

Nechci a ani nebudu polemizovat o tom zda v Jarovnici zneužívají sociální systém. Na to je tu Úřad práce, který si má zkontrolovat, zda obec skutečně provádí aktivační práce a zda dodržuje všechna pravidla, která jsou mimochodem určeny zákonem (§ 12 zákona č. 599/2003). Stát odpovídá za to, aby kontroloval obce, jestli jednají podle platných zákonů.

No, samozřejmě, že se případ Jarovnice nyní generalizuje na všechny Romy, kteří jsou zapojeni do aktivačních prací. A to podle principu kolektivní viny, který je ve vztahu majority k Romům platný už po staletí. Ve městě, kde žiji, každý den vidím desítky lidí oděných do reflexních vest, kteří pracují v dešti, sněhu či horku. Drtivá většina z nich jsou Romové a každou hodinu si poctivě pod dohledem koordinátora odpracují.

V aktivačních pracích jsou zapojeni i Slováci, ale ti si svůj příspěvek odsedí na vrátnicích v knihovně, centru volného času či skladů civilní obrany. Tomu říkám rovnocenný přístup! Když cestuji po Slovensku, tento obrázek vidím téměř v každé obci a městě. Romové v reflexních vestách se starají o čistotu ve městě o úpravu zeleně o posyp chodníků či odstraňování ledu. Technické služby v našem městě osvobodily všechny své zaměstnance, kteří tyto práce vykonávali v minulosti. Vždyť nač by někoho zaměstnávali za normální mzdu, když takto veškeré práce udělají nezaměstnaní za 63 €!

Skutečně skvělý byznys, lidé na aktivačních pracích měsíčně odpracují 80h za 63 €, které jim navíc zaplatí EU! Uvědomuje si někdo, že je to více než polovina řádné pracovní doby za měsíc? To jakože, kdyby odpracovali 160h, tak by tito lidé měli dostat 126 € výplatu??? Nebouří se však tito lidé, kteří jsou na sociálním dně společnosti, nespokojení jsou ti ostatní. Všichni ti, kteří vlastní auta, domy, byty, chodí na lyžovačky a přes léto k moři. Nestěžují se ti, kteří hladovějí a nemají naději na lepší život a tak živoří, jak umí.

Média - a speciálně nejsledovanější slovenská TV - doslova štvou lidi a vzbuzují v nich ještě větší etnickou nenávist vůči Romům. Veřejně lžou, jak jsem to výše ukázal, a všechno jim projde. Kde je kontrolní orgán, který by zamezil takovému očividnému porušování pravidel novinářské etiky? Proč mlčí i zmocněnec vlády pro romské komunity? Kdo se zastane těchto lidí, pokud ne ten do kterého Romové vkládají nejvíce nadějí? Nebo o tom Peter Polák a všichni lidé z jeho teamu nevědí?

Stačilo by krátké prohlášení, které by takové mediální praktiky ostře odsoudilo a věci uvedlo na správnou míru. Být ticho je totiž to nejhorší, co můžeme udělat. Ustupovat zlu znamená nepřímo ho podporovat! Řeči o líných Cigánech by skončily, kdyby tento stát skutečně měl zájem na tom, aby nikdo nebral peníze zdarma a vydělal si na chléb poctivou prací.

Opět budu čerpat z vlastních zkušeností, drtivá většina z nezaměstnaných by si ráda zvýšila příjem alespoň aktivační prací, ale nemají šanci, město má omezené kapacity a ne každý, kdo chce, může být do aktivačních prací zařazen. Proč se nezavede povinnost pracovat, kdo by práci odmítl, nedostal by od státu ani cent - a je po problému.

Proč se naši politici neinspirují příkladem z historie, jakým byl Rooseveltův NEW DEAL? Jedině práce může vyřešit takzvaný romský problém! Bez toho se nic nevyřeší, sociální a etnické napětí, které média stále více a více živí, bude stoupat do nebezpečných výšek a může nás všechny smést do katastrofy, kterou známe třeba z bosenské Srebrenice (zde bylo srbskými fašisty povražděno za dva dny osm tisíc neozbrojených lidí - poz. Romea.cz).

Článek jsme převzali z blogu autora, s jeho laskavým svolením.

Autor se narodil a žije v Detve, deset let píše do měsíčníku Romano nevo lil / Romský nový list. Od roku 2006 pracuje i jako streetworker.

Přečteno: 4110x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Osada, Romové, Práce, Média, SlovenskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo