romea - logo
5. července 2020 (neděle)
svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratislavou tento víkend pochodovali lidé proti sílícímu fašizmu

13.3.2017 13:22
Demonstrace proti fašismu v Bratislavě (Foto: Hana Fábry)
Demonstrace proti fašismu v Bratislavě (Foto: Hana Fábry)

Víc než tisícovka lidí se zúčastnila v sobotu antifašistické demonstrace v centru Bratislavy. Shromáždění s názvem Antifašistická mobilizace měla původně za cíl zablokovat každoroční pochod slovenských extremistů, kteří si připomínají výročí fašistického Slovenského štátu. Ti však nakonec svou akci zrušili.

Účastníci antifašistické akce zaplnili nejdříve Náměstí Slovenského národního povstání a následně také prostor kolem nedalekého památníku holocaustu.

"Přítomní lidé se nemusí shodnout na všem, ale tentokrát měli jednotný názor. Vyjádřit svojí účastí rázné NE FAŠIZMU. Na pochodu jsem střetla koaliční i opoziční poslance a bylo pekné vidět je, že v tomto zastávají společný názor. Není třeba se bát vyjádřit svůj názor a postoj právě tehdy, když je nutné celé Evropě ukázat, že nebudeme podporovat rasizmus, extrémizms a fašizmus," sdělila pro server Romea.cz romská aktivistka a novinářka Denisa Havrľová.

Řečníci projevili zneklidnění nejen nad stoupajícími preferencemi nacionalistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, ale i nad skutečností, že se i současné standardní strany posouvají stále víc k nacionalizmu a autoritářskému pojetí.

„Fašisty to z nich ještě nedělá, ale příklon k nacionalizmu a autoritářství je zřejmý. Musíme sa ptát, zda by se právě tyto síly nemohly v budoucnosti stát spojenci fašistů a pomohly jim k moci,“ uvedl podle serveru DenníkN.sk zástupce iniciativy bratislavských antifašistů.

„Fašistická ideologie má na svědomí tisíce deportovaných občanů Slovenska. Lidé mají krátkou paměť a opět podporují ty, kteří se otevřeně hlásí k odkazu fašistického Slovenského štátu,“ upozornila podle serveru Novinky.cz studentka Eva.

Nacionalistická LSNS zorganizovala na sobotu pochod pod hradem Krásna Hôrka, který před pěti lety vyhořel a byly za to viněny děti z nedaleké romské osady. V neděli členové LSNS dokonce odhalili pamětní desku věnovanou prezidentu Slovenského štátu Jozefu Tisovi na staré faře v obci Oščadnica v okresu Čadca na severu Slovenska. V roce 1910 zde totiž Tiso působil jako kaplan.

V den 78. výročí vzniku fašistického Slovenského štátu (14. března) organizuje LSNS vzpomínkovou akci u hrobu Jozefa Tisa na bratislavském Martinském hřbitově.

LSNS vedená Marianem Kotlebou získala v parlamentních volbách v roce 2016 osm procent hlasů. Podle posledních průzkumů podpora Kotlebovy strany stoupá.

Přečteno: 2569x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Slovenské národní povstání, Demonstrace, antifašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo