Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bratislavou tento víkend pochodovali lidé proti sílícímu fašizmu

13. března 2017
Čtení na 2 minuty

Víc než tisícovka lidí se zúčastnila v sobotu antifašistické demonstrace v centru Bratislavy. Shromáždění s názvem Antifašistická mobilizace měla původně za cíl zablokovat každoroční pochod slovenských extremistů, kteří si připomínají výročí fašistického Slovenského štátu. Ti však nakonec svou akci zrušili.

Účastníci antifašistické akce zaplnili nejdříve Náměstí Slovenského národního povstání a následně také prostor kolem nedalekého památníku holocaustu.

“Přítomní lidé se nemusí shodnout na všem, ale tentokrát měli jednotný názor. Vyjádřit svojí účastí rázné NE FAŠIZMU. Na pochodu jsem střetla koaliční i opoziční poslance a bylo pekné vidět je, že v tomto zastávají společný názor. Není třeba se bát vyjádřit svůj názor a postoj právě tehdy, když je nutné celé Evropě ukázat, že nebudeme podporovat rasizmus, extrémizms a fašizmus,” sdělila pro server Romea.cz romská aktivistka a novinářka Denisa Havrľová.

Řečníci projevili zneklidnění nejen nad stoupajícími preferencemi nacionalistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, ale i nad skutečností, že se i současné standardní strany posouvají stále víc k nacionalizmu a autoritářskému pojetí.

„Fašisty to z nich ještě nedělá, ale příklon k nacionalizmu a autoritářství je zřejmý. Musíme sa ptát, zda by se právě tyto síly nemohly v budoucnosti stát spojenci fašistů a pomohly jim k moci,“ uvedl podle serveru DenníkN.sk zástupce iniciativy bratislavských antifašistů.

„Fašistická ideologie má na svědomí tisíce deportovaných občanů Slovenska. Lidé mají krátkou paměť a opět podporují ty, kteří se otevřeně hlásí k odkazu fašistického Slovenského štátu,“ upozornila podle serveru Novinky.cz studentka Eva.

Nacionalistická LSNS zorganizovala na sobotu pochod pod hradem Krásna Hôrka, který před pěti lety vyhořel a byly za to viněny děti z nedaleké romské osady. V neděli členové LSNS dokonce odhalili pamětní desku věnovanou prezidentu Slovenského štátu Jozefu Tisovi na staré faře v obci Oščadnica v okresu Čadca na severu Slovenska. V roce 1910 zde totiž Tiso působil jako kaplan.

V den 78. výročí vzniku fašistického Slovenského štátu (14. března) organizuje LSNS vzpomínkovou akci u hrobu Jozefa Tisa na bratislavském Martinském hřbitově.

LSNS vedená Marianem Kotlebou získala v parlamentních volbách v roce 2016 osm procent hlasů. Podle posledních průzkumů podpora Kotlebovy strany stoupá.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon