romea - logo
30. března 2020 (pondělí)
svátek má Arnošt
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratislavou tento víkend pochodovali lidé proti sílícímu fašizmu

13.3.2017 13:22
Demonstrace proti fašismu v Bratislavě (Foto: Hana Fábry)
Demonstrace proti fašismu v Bratislavě (Foto: Hana Fábry)

Víc než tisícovka lidí se zúčastnila v sobotu antifašistické demonstrace v centru Bratislavy. Shromáždění s názvem Antifašistická mobilizace měla původně za cíl zablokovat každoroční pochod slovenských extremistů, kteří si připomínají výročí fašistického Slovenského štátu. Ti však nakonec svou akci zrušili.

Účastníci antifašistické akce zaplnili nejdříve Náměstí Slovenského národního povstání a následně také prostor kolem nedalekého památníku holocaustu.

"Přítomní lidé se nemusí shodnout na všem, ale tentokrát měli jednotný názor. Vyjádřit svojí účastí rázné NE FAŠIZMU. Na pochodu jsem střetla koaliční i opoziční poslance a bylo pekné vidět je, že v tomto zastávají společný názor. Není třeba se bát vyjádřit svůj názor a postoj právě tehdy, když je nutné celé Evropě ukázat, že nebudeme podporovat rasizmus, extrémizms a fašizmus," sdělila pro server Romea.cz romská aktivistka a novinářka Denisa Havrľová.

Řečníci projevili zneklidnění nejen nad stoupajícími preferencemi nacionalistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, ale i nad skutečností, že se i současné standardní strany posouvají stále víc k nacionalizmu a autoritářskému pojetí.

„Fašisty to z nich ještě nedělá, ale příklon k nacionalizmu a autoritářství je zřejmý. Musíme sa ptát, zda by se právě tyto síly nemohly v budoucnosti stát spojenci fašistů a pomohly jim k moci,“ uvedl podle serveru DenníkN.sk zástupce iniciativy bratislavských antifašistů.

„Fašistická ideologie má na svědomí tisíce deportovaných občanů Slovenska. Lidé mají krátkou paměť a opět podporují ty, kteří se otevřeně hlásí k odkazu fašistického Slovenského štátu,“ upozornila podle serveru Novinky.cz studentka Eva.

Nacionalistická LSNS zorganizovala na sobotu pochod pod hradem Krásna Hôrka, který před pěti lety vyhořel a byly za to viněny děti z nedaleké romské osady. V neděli členové LSNS dokonce odhalili pamětní desku věnovanou prezidentu Slovenského štátu Jozefu Tisovi na staré faře v obci Oščadnica v okresu Čadca na severu Slovenska. V roce 1910 zde totiž Tiso působil jako kaplan.

V den 78. výročí vzniku fašistického Slovenského štátu (14. března) organizuje LSNS vzpomínkovou akci u hrobu Jozefa Tisa na bratislavském Martinském hřbitově.

LSNS vedená Marianem Kotlebou získala v parlamentních volbách v roce 2016 osm procent hlasů. Podle posledních průzkumů podpora Kotlebovy strany stoupá.

Přečteno: 2569x
 

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Slovenské národní povstání, Demonstrace, antifašismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo