romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik se prý ujišťoval o smrti obětí tím, že jedné po druhé vpálil do hlavy pojistný výstřel

Oslo, 17.5.2012 10:28, (ROMEA)
Foto: archiv romea.cz

Přeživší oběti střelby norského extremisty Anderse Behringa Breivika z ostrova Utöya loni 22. července dnes u soudu v Oslu líčili, jak se schovávali nebo i s těžkými zraněními předstírali mrtvé, aby je střelec nezabil. Podle některých svědků Breivik během vraždění vydával bojové pokřiky.

Breivik při masakru postřílel 69 účastníků letního tábora dělnické mládeže.

Sedmnáctiletá Ingvild Leren Stensrudová popisovala, jak se jich několik schovalo v táborové kavárně. Sama se schovala za piano, zatímco střelec chodil z místnosti do místnosti a postřílel přes tucet lidí. "Nemohli jsme se hýbat, zůstali jsme tam a byli jsme tak zticha, jak jen to bylo možné," řekla mladá Norka.

"Snažila jsem se dostat ke dveřím za ostatními a když byli zasaženi střelbou, popadali na mě," líčila dívka. Breivik se prý ujišťoval o smrti obětí tím, že jedné po druhé vpálil do hlavy pojistný výstřel.

Původně se Stensrudová domnívala, že útočníků je několik, protože výkřiky, které slyšela, považovala za dorozumívací signály. Pak si ale uvědomila, že šlo "vlastně o bojový pokřik" jediného střelce.

Jeden z mladíků, kteří předstírali smrt, mimo jiné vyvolal na Breivikově tváři široký úsměv, když dnes řekl, že "po 2. světové válce byli všichni zrádcové země pravicoví extremisté".

Další mladý muž, 20letý Glenn Martin Waldenström, před svou výpovědí požádal, aby Breivik soudní síň opustil. Poté líčil, jak jej výstřel z Breivikovy pistole zasáhl přímo do obličeje. Když jej zachraňovali, byl prý příliš slabý, aby nadiktoval telefonní jméno svých rodičů a napsal ho krví na podlahu.
ČTK, , brf
Přečteno: 678x
 

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Švédsko, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo