romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brutální zákrok proti Romům na Slovensku: Policie útočí obušky na děti, starší ženu sráží na zem

24.5.2017 16:48

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) zveřejnilo video, které zachycuje brutální zákrok slovenských policistů ve Zborově, okres Bardejov, když v podvečer 16. dubna 2017 přivolali policejní hlídku kvůli šarvátce mezi Romy.

Několik policistů na něm útočí obušky i na děti, jeden z nich surově strčí do starší ženy, která stojí klidně bokem a srazí ji na zem. Policisté opakovaně obušky útočí na lidi, kteří nekladou žádný aktivní odpor.

Podle zdrojů ERRC museli tři lidé včetně dítěte vyhledat po zásahu policie lékařskou pomoc. Mezi zraněnými je podle ERRC i invalidní osoba a osoba s onemocněním srdce. Navíc byl podle zjištění ERRC záchranné službě policisty blokován příjezd.

"První policejní hlídka přijela mezi 17–18 hodinou. Po nějakém čase přijelo dalších šest policistů v uniformě a také dva policisté v civilu. Během zásahu policie byl zraněn malý chlapec a také asi čtyřicetiletý muž byl sražen na zem, přestože příbuzní policisty informovali o jeho problémech se srdcem. Starší paní, jejíž sražení je vidět na videu, má také zdravotní problémy," uvedl svědek pro ERRC.

Svědci, kteří celý incident nahrávali, byli v ten samý den večer navštíveni příslušníky policejního sboru a bylo jim řečeno, aby vymazali všechny záznamy o incidentu. Osoba, která video poskytla ERRC, vymazání odmítla: "To co jsme nahrál/a se stalo na veřejném místě, proč bych to měl/a mazat."

Policejní hlídka byla přivolána po tom co vypukla šarvátka mezi Romy. Podle ERRC bylo odpovědí policie na na vzniklou situaci vytažení obušků, vyvolání strachu mezi obyvateli, a bití mužů, žen a dětí.

"Kdokoliv se chtěl vyjádřit k tomu co se dělo, byl zbitý," popsal svědek událost.

"Několik z těch zákroků se mi zdají zjevně nepřiměřené. Na můj podnět jsem video přeposlal na policejní inspekci, která okamžitě zahájí řízení, aby se celý zásah vyšetřil," uvedl po zhlédnutí videa pro slovenskou veřejnoprávní televizi RTVS policejní prezident Tibor Gašpar.

Ministr vnitra Slovenské republiky Robert Kaliňák ohlásil plán zvýšit počet příslušníků policejního sboru v lokalitách  vyšším počtem Romů. "Pokud je toto typ policejní práce, kterou můžeme očekávat, budou Romové navzdory zvýšenému počtu policistů v bezpečí? Nechceme více policistů, jejichž představa o dobře vykonané práci je mlácení lidí v těchto lokalitách '' uvedl prezident ERRC Đorđe Jovanović.

ERRC porovnalo statistiky kriminality regionů, v nichž ministr plánuje zvýšit počet policejních jednotek. "Zjistili jsme, že oblasti, ve kterých by mělo dojít k navýšení policejních složek nezaznamenávají nejvyšší stupně kriminality, ale jsou to oblasti s velkou romskou populací. Ministerstvo vnitra však odmítá jakýkoli rasový základ pro výběr lokalit, které jsou ve velké míře obývané Romy," uvádí ERRC ve svém prohlášení.

Přečteno: 33142x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Extremismus, ZborovHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo