romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brutální zákrok proti Romům na Slovensku: Policie útočí obušky na děti, starší ženu sráží na zem

24.5.2017 16:48

Evropské centrum pro práva Romů (ERRC) zveřejnilo video, které zachycuje brutální zákrok slovenských policistů ve Zborově, okres Bardejov, když v podvečer 16. dubna 2017 přivolali policejní hlídku kvůli šarvátce mezi Romy.

Několik policistů na něm útočí obušky i na děti, jeden z nich surově strčí do starší ženy, která stojí klidně bokem a srazí ji na zem. Policisté opakovaně obušky útočí na lidi, kteří nekladou žádný aktivní odpor.

Podle zdrojů ERRC museli tři lidé včetně dítěte vyhledat po zásahu policie lékařskou pomoc. Mezi zraněnými je podle ERRC i invalidní osoba a osoba s onemocněním srdce. Navíc byl podle zjištění ERRC záchranné službě policisty blokován příjezd.

"První policejní hlídka přijela mezi 17–18 hodinou. Po nějakém čase přijelo dalších šest policistů v uniformě a také dva policisté v civilu. Během zásahu policie byl zraněn malý chlapec a také asi čtyřicetiletý muž byl sražen na zem, přestože příbuzní policisty informovali o jeho problémech se srdcem. Starší paní, jejíž sražení je vidět na videu, má také zdravotní problémy," uvedl svědek pro ERRC.

Svědci, kteří celý incident nahrávali, byli v ten samý den večer navštíveni příslušníky policejního sboru a bylo jim řečeno, aby vymazali všechny záznamy o incidentu. Osoba, která video poskytla ERRC, vymazání odmítla: "To co jsme nahrál/a se stalo na veřejném místě, proč bych to měl/a mazat."

Policejní hlídka byla přivolána po tom co vypukla šarvátka mezi Romy. Podle ERRC bylo odpovědí policie na na vzniklou situaci vytažení obušků, vyvolání strachu mezi obyvateli, a bití mužů, žen a dětí.

"Kdokoliv se chtěl vyjádřit k tomu co se dělo, byl zbitý," popsal svědek událost.

"Několik z těch zákroků se mi zdají zjevně nepřiměřené. Na můj podnět jsem video přeposlal na policejní inspekci, která okamžitě zahájí řízení, aby se celý zásah vyšetřil," uvedl po zhlédnutí videa pro slovenskou veřejnoprávní televizi RTVS policejní prezident Tibor Gašpar.

Ministr vnitra Slovenské republiky Robert Kaliňák ohlásil plán zvýšit počet příslušníků policejního sboru v lokalitách  vyšším počtem Romů. "Pokud je toto typ policejní práce, kterou můžeme očekávat, budou Romové navzdory zvýšenému počtu policistů v bezpečí? Nechceme více policistů, jejichž představa o dobře vykonané práci je mlácení lidí v těchto lokalitách '' uvedl prezident ERRC Đorđe Jovanović.

ERRC porovnalo statistiky kriminality regionů, v nichž ministr plánuje zvýšit počet policejních jednotek. "Zjistili jsme, že oblasti, ve kterých by mělo dojít k navýšení policejních složek nezaznamenávají nejvyšší stupně kriminality, ale jsou to oblasti s velkou romskou populací. Ministerstvo vnitra však odmítá jakýkoli rasový základ pro výběr lokalit, které jsou ve velké míře obývané Romy," uvádí ERRC ve svém prohlášení.

Přečteno: 32842x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Slovensko, Policie, Extremismus, ZborovHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo