romea - logo
6. července 2022 (středa)
svátek má Státní svátek - Mistr Jan Hus

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bulharský europoslanec známý protiromskou rétorikou hajloval přímo v Evropském parlamentu

17.2.2022 11:04
Bulharský europoslanec Angel Džambazki hajloval 16. 2. 2022 přímo na půdě  Evropského parlamentu. (FOTO: repro video Twitter)
Bulharský europoslanec Angel Džambazki hajloval 16. 2. 2022 přímo na půdě Evropského parlamentu. (FOTO: repro video Twitter)

Bulharský europoslanec Angel Džambazki hajloval přímo na půdě Evropského parlamentu. Jeho jednání zachycuje video a z hajlování ho obvinili přední představitelé Evropského parlamentu. Nacistický pozdrav Angel Džambazki, který je znám i svými protiromskými výroky, použil ve středu během rozpravy o právním státě v Maďarsku a Polsku. Džambazki tvrdí, že pouze mával vedení parlamentu.

Za „Hitlerův pozdrav“ označil "mávání" i německý europoslanec Manfred Weber, který je lídrem Evropské lidové strany, nejsilnější frakce v europarlamentu.

"Fašistický pozdrav v Evropském parlamentu je nepřijatelný," uvedla předsedkyně EP Roberta Metsolaová. "Uráží to mě i všechny v Evropě (...) Toto gesto je součástí nejtemnější kapitoly našich dějin a musí tam také zůstat," napsala. Francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune, který se debaty účastnil jako zástupce předsednické země EU, označil gesto za "skandální a nedůstojné".

"Seznamte se, pan Angel Dzhambazki, bulharský kolega pánů Zahradila a Vondry ze skupiny ECR. Vystupoval na plénu těsně po mně a na rozloučenou doplnil tradiční pozdrav z první poloviny 40. let 20. století ještě prohlášením, že je hrdý na svou zemi," okomentoval jednání bulharského europoslance český europoslanec Mikuláš Peksa z Pirátské strany.

 

 

Podle slovenského serveru Denník N, který cituje servery Euractiv a Politico, Džambazki už během debaty podpořil Viktora Orbána a Fidesz. Prohlásil, že EU nemůže státům diktovat, co mají dělat. Později tvrdil, že během rozpravy řekl věci, které určitě vyprovokovaly více europoslanců, proto se jim chtěl omluvit „pokorným máváním“ při odchodu z jednacího sálu. Podle něj jde o „malé nedorozumění“.

Bulharský europoslanec je členem frakce Evropských konzervativců a reformistů, v níž je i česká Občanská demokratická strany nebo polská vládní strana PiS.

"Nikdy vám nedovolíme, abyste nám říkali, co máme říkat a co máme dělat. Ať žije Bulharsko, Maďarsko, (maďarský premiér Viktor) Orbán, (maďarská vládní strana) Fidesz a Evropa národních států," řekl předtím bulharský poslanec za nacionalistickou stranu VMRO.

Bulharská strana VMRO byla součástí vládní koalice do května 2021. Loni získala ve volbách pouze 1 procento hlasů a v parlamentu již nemá žádné zástupce. Dříve měla 27 poslanců. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 získala 7,1 procenta hlasů.

Jako "fašistické" hnutí bylo označeno VMRO ve zprávě Evropské komise proti rasismu a intoleranci (ECRI). Bulharští Romové proti Džambazkimu již dříve iniciovali petici, kdy jim vadili jeho protiromské výroky.

Džambazki kritizuje rozhodnutí Soudního dvora EU. Ten zamítl stížnosti Maďarska a Polska proti mechanismu, který spojuje čerpání evropských financí s dodržováním hodnot právního státu.

Vedení Evropského parlamentu oznámilo, že prověří kamerové záznamy a vyhodnotí, zda šlo o hajlování. Pokud se to potvrdí, Džambazki by měl čelit trestu.

Přečteno: 2340x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Evropský parlament, Bulharsko, Nacismus, Neonacismus, Anticiganismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo