Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bývalý britský ministr vnitra Jack Straw: Otevřít Británii po roce 2004 byla chyba

14. listopadu 2013
Čtení na 3 minuty

Otevřít Británii po roce 2004 bez omezení občanům nových členských zemí Evropské unie, včetně Polska a České republiky, byla “spektakulární chyba”. V listě Lancashire Telegraph to dnes napsal bývalý britský ministr vnitra Jack Straw. Jeho výroky následují poté, co další exministr vnitra David Blunkett vyzval k lepší integraci romských přistěhovalců, jinak prý hrozí v některých oblastech násilné nepokoje.

Labouristická vláda v roce 2004 umožnila občanům deseti nových členských zemí, včetně ČR a Slovenska, pracovat v Británii bez omezení. Stejně se tehdy zachovaly jen Irsko a Švédsko, zatímco Německo a Rakousko se naopak takovému kroku co nejdéle bránily. Počet imigrantů, převážně z Polska, mnohonásobně překročil odhady britské vlády a imigrace se pro Brity stala zejména po nástupu krize ožehavým vnitropolitickým tématem.

“Jednou spektakulární chybou, na níž jsem se podílel (ne sám), bylo zrušení přechodných restrikcí pro východoevropské státy … Jiné členské země, především Německo a Francie, se rozhodly držet pravidla, které u nich přistěhovalcům z nových zemí bránilo pracovat až do roku 2011. My jsme si ale mysleli, že pro Británii bude dobré, když sem ti lidé přijdou a budou tu pracovat od roku 2004,” napsal Straw.

“Důkladný výzkum ministerstva vnitra ukazoval, že dopady budou ‘relativně malé’, mezi 5000 až 13.000 přistěhovalci ročně až do roku 2010,” napsal bývalý ministr. “Ukázalo se ale, že tyto odhady byly bezcenné. Počet přistěhovalců dosáhl na svém vrcholu v roce 2010 čtvrt milionu. Hodně lidí se zahanbeně červenalo, včetně mne,” dodal Straw, který je poslancem v severoanglickém hrabství Lancashire, kde je řada přistěhovalců z postkomunisitických zemí.

Straw připomněl nedávnou studii, podle níž přistěhovalci za posledních deset let více zaplatili v Británii na daních, než dostali na sociálních a dalších dávkách. “Díky tomu se cítím poněkud lépe, pokud jde o tento dobře míněný krok, který jsme zpackali,” uvedl Straw, jehož názor se liší od jeho někdejšího šéfa, bývalého premiéra Tonyho Blaira.

Blair loni v červnu v televizním rozhovoru řekl, že otevření Británie chyba nebyla. “Chápu, že to je velmi citlivé, ale myslím, že většina rozumných lidí v Británii vidí, že přistěhovalci naší zemi velmi přispěli,” uvedl tehdy Blair.

Strawův nástupce na ministerstvu vnitra David Blunkett v úterý řekl BBC, že napětí mezi místními lidmi a romskými přistěhovalci může přerůst do násilných nepokojů, pokud se nezlepší integrace romských přistěhovalců.

“Musíme změnit jednání a kulturu přicházející romské komunity, protože jinak dojde k explozi. Všichni to víme,” řekl s tím, že romské skupiny ze Slovenska, které se usadily v oblasti Page Hall v Sheffieldu, se chovají, jako kdyby žily v lese.

“Musíme jim důrazně říkat, že nežijí v zanedbané vesnici nebo v lese … Již tam nejste, jste tady – a musíte se přizpůsobit našim standardům a našemu jednání. Pokud to uděláte, budete vítáni a lidé vás budou podporovat,” řekl Blunkett stanici BBC Radio Sheffield. Podle něj by Romové v Page Hall měli změnit některé aspekty svého chování, například shromažďování na ulicích večer v létě a odhazování odpadků.

Exministr dal najevo obavy, že by se mohly opakovat rasové nepokoje, které postihly severoanglická města v roce 2001. Tehdy se v Bradfordu a dalších městech střetly skupiny asijských a bílých mladíků.

Blunkett současně řekl, že obyvatelé Page Hall, které tvoří “lidé pocházející z Pákistánu, Konga a Jemenu a příslušníci tradiční dělnické třídy”, se také musí snažit vyjít romské komunitě vstříc. Kritizoval vládu, že před problémem “strká hlavu do písku” a například zrušila program pomáhající místním radnicím s integrací přistěhovalců. “Nechceme moc peněz… jen trochu zájmu, ale vládu to prostě nezajímá,” uvedl Blunkett. Řekl, že podle vlády je v Anglii necelých 50.000 Romů, zatímco podle studie univerzity v Salfordu jich je přes 200.000.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon